Téma: Pokoj

Príklad č.2905
(Zdroj: Podľa: eSermons.com)

      Jeden človek vyzbrojený evanjeliom pokoja dokáže zmeniť svet. Jedným z nich sa volal Telemachus. Bol mníchom, ktorý žil v 5. storočí. Jedného dňa začul Božie volanie: „Choď do Ríma!“ Opustil hneď milovaný kláštor a vydal sa do Ríma. Keď došiel do mesta, zbadal, že medzi ľuďmi panuje akési vzrušenie. „Čo sa deje?“ pýtal sa. Odpovedali mu: „Dnes je deň hier. V aréne budú bojovať na život a smrť gladiátori. Všetci tam idú...“ Telemachus si pomyslel: „Už štyristo rokov sa hlása v tomto meste Evanjelium a oni sa idú zabíjať pre potešenie divákov?“ Rozbehol sa tiež k dejisku hier. V aréne zbadal gladiátorov ako kričia: „Ave Caesar! Umierame pre Caesara!“ Mních si pomyslel: „To vôbec nie je správne!“ Preskočil zábradlie, ktoré ohraničovalo arénu, išiel priamo do jej stredu a pokúšal sa zastaviť dvoch gladiátorov, ktorí sa práve púšťali do smrteľného boja. Obecenstvo najprv proti tomu prudko protestovalo, ale keď Telemachus neprestal začali do neho hádzať kamene, až ho ukameňovali na smrť.
      Keď sa cisár Honorius dozvedel o tomto mierumilovnom mníchovi, vyhlásil ho za kresťanského mučeníka a hry zakázal. Legenda hovorí, že poslednými gladiátorské hry boli práve tie, počas ktorých zomrel Telemachus.
      Ježiš hovorí: „Majte v sebe soľ a žite jeden s druhým v pokoji“ (Mk 9, 50). Niekedy naše domovy, pracoviská, ba niekedy aj chrámy pripomínajú bojovné arény, kde aj keď netečie krv, predsa niekedy padajú bolestivé rany. „Taký je už svet!“ zvykneme si povzdychnúť. Ale kedy sme naposledy „vtrhli“ do tejto arény s podobným úmyslom ako Telemachus? Kedy sme sa naposledy usilovali nastoliť pokoj hoci aj za cenu väčšej či menšej obety?


© Miron Keruľ-Kmec ~ www.homily-service.sk