4.jún 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Človek je záhada, ktorá svoje vyriešenie nachádza len v Bohu.

~Pascal ~

11.02.2004 -
čítanosť838 reakcie0
(Share 307 1)


Téma: Evanjelium

Príklad č.2936

      Jednému mužovi sa zrútil celý život v priebehu jediného roka. Manželstvo sa mu rozpadlo, pretože sa viac venoval svojej firme ako svojej manželke. Jeho pätnásťročná dcéra, ktorá ostala po rozvode rodičov žiť v otcovom dome, otehotnela a keď jej to vyčítal, zbalila si veci a opustila ho. Syn, s ktorým si pre svoje zaneprázdnenie nikdy nevybudoval pekný vzťah, študoval na univerzite a domov vôbec nechodil. Firma, ktorej venoval všetok svoj čas zbankrotovala, pretože ho spoločník za chrbtom jednoducho okrádal. K tomu všetkému mu diagnostikovali pokročilé štádium rakoviny kostí.
      V opustenosti a zúfalstve hľadal pomoc pre svoj zdravotný stav. Nakúpil si knihy o rôznych alternatívnych spôsoboch liečby, no nič nepomáhalo. Potom sa obrátil k náboženstvu, ku ktorému doteraz nemal žiaden vzťah. Začal čítať Sväté písmo s túžbou nájsť recept na svoje uzdravenie. Prečítal Genezis, Exodus, Levitikus... no tieto prvé knihy Starého zákona mu neponúkli recept, ktorý hľadal. Preskočil ostatné knihy Starého zákona a začal čítať Evanjelium. A našiel, čo hľadal. Toľko uzdravení... Keď dočítal Evanjelia, začal znovu od začiatku. Detailne študoval každé Ježišove slovo, každé gesto, ktoré sprevádzalo jednotlivé uzdravenia. Robil si podrobné poznámky, aby z nich neskôr vyabstrahoval recept na uzdravenie z vlastnej choroby. Pochopil, že jeho doterajšie poznanie Krista, ktoré nadobudol ako dieťa na hodinách náboženstva, bolo veľmi povrchné. Teraz spoznával Krista, ktorý je človeku veľmi blízky. Pochopil, že Boh prichádza na pomoc ľuďom, ktorí zakusujú nepríjemnosti života: sklamania, odmietnutia, zrady, nepriateľstvá, smrť...
      Postupne pri tomto detailnom štúdiu Evanjelia zabudol na prvotný dôvod, prečo začal čítať Sväté písmo. Doslova nasával do seba Ježišove slová, ktoré mu stále viac a viac otvárali priezor k spoznaniu i pochopeniu vlastného života.
      O tri mesiace neskôr ho našli mŕtveho v posteli. Okolo neho bolo mnoho papierov popísaných poznámkami o nádherných veciach, ktoré objavil o Ježišovi.
      Pri jeho rakvy sa zišli najbližší: manželka, dcéra s dieťaťom, syn, spoločník z firmy. Spomínali na nebohého a s údivom zistili, že každého z nich v posledných týždňoch oslovil listom alebo telefonátom. Obsah bol takmer ten istý. Akoby chcel dať všetko vo svojom živote do poriadku. Prosil o odpustenie chýb, ktorých sa dopustil, ľutoval nepríjemnosti, ktoré spôsobil a zároveň ponúkol svoje odpustenie tam, kde to bolo potrebné. Povedal alebo napísal slová, ktoré nikdy predtým nevyriekol – akoby sa v ňom prebudil cit lásky. Prečítali ešte list, ktorý zaslala susedka, staručká žena bez rodiny, ktorá žila sama v dome cez ulicu. Písala v ňom, že ju Jack v posledných týždňoch často navštevoval. Priniesol chlebíčky alebo nejaké koláče a rozprávali sa spolu dlhé hodiny. V závere listu napísala: “Keď sa Jack objavil v dverách, mala som pocit akoby sám Ježiš prišiel potešiť starú ženu v jej samote.” A jeho syn k týmto slovám dodal: “Niečo zvláštne sa stalo s naším otcom v posledných mesiacoch jeho života. Keď ste boli s ním, akoby ste cítili prítomnosť Boha.”
      Tento muž hľadal v evanjeliu návod na uzdravenie z choroby. No našiel omnoho viac. Našiel uzdravenie celého svojho bytia.
20.06.2003 | Čítanosť(2029)
Téma: Evanjelium / Mk 1, 1
25.06.2003 | Čítanosť(1260)
Téma: Evanjelium / Sloboda
25.06.2003 | Čítanosť(1044)
Téma: Evanjelium
25.06.2003 | Čítanosť(699)
Téma: Evanjelium


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet