29.november 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Pesimizmus je z nálady, optimizmus je z vôle.

~ÉMILE CHARTIER~

06.10.2003 -
čítanosť783 reakcie0
(Share 270 0)


Téma: Boh / Poznanie / Skutok

Príklad č.2907
(Zdroj: TKÁČ, A.: Počuli ste...? Kapušany : Vyd. Ing. Štefánia Beňová – Bens, 2002, s. 7.)

      Štyria učitelia smeli vidieť nepochopiteľného Boha, ktorého si nikto nedokáže predstaviť. Keď sa vrátili opäť na tento svet, boli zmätení.
      Prvý prišiel domov a chvel sa ako osikový list. Mlčky si ľahol a obrátil sa tvárou k stene. Nechcel nič piť ani jesť. Jeho tvár sa prepadla a oči vyhasli.
      Druhý sa vrhol na zem, pretože si myslel, že sa naňho všetko valí z každej strany. Zakryl si oči, kričal, že ho to rozdrví, bil hlavou o zem. Nič mu nepomohlo. Odvšadiaľ sa na jeho úbohú hlavu rúcali balvany, kusy stien, tony ocele. Nebolo mu pomoci a zošalel.
      Tretí povedal: „Videli sme niečo, čo nemá hraníc, čo je bez konca. Proti tomu sme len nepatrný prášok, trieska, ktorá sa odlúpila od večnej veci. Sme oddaní ničote. Nie sme nič, všetky naše skutky, i tie najlepšie, nestoja za nič. Je zbytočné sa snažiť byť svätým, keď Božiu svätosť nikdy nedosiahneme.“ A otvoril sa všetkým žiadostiam tela a hriechom, prestal veriť a užíval sa.
      Štvrtý učiteľ sa tiež dlho nevedel spamätať. Potom povedal: „Beda nám, akí sme malí proti veľkému a nezmieriteľnému Bohu! Akí nerozumní sme proti jeho múdrosti! Akí hriešni proti jeho dobrote a svätosti!
      A predsa, Božia ruka nás nesie! Je na nás, aby sme sa jej pokorne podrobili a pracovali vo svete ako jeho nástroj. Pretože nebudeme súdení podľa svojho poznania, ale podľa svojho chcenia a podľa svojich skutkov!“
      A rabi šiel s novou odvahou vykonávať svoje povolanie. Učiť večné veci na tejto úbohej zemi. Stal sa z neho veľký a vážený učiteľ svojej doby.
20.09.2005 | Čítanosť(1800)
Téma: Presvätá Bohorodička


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet