10.december 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Duša, ktorá žije v láske, neunavuje ani seba, ani iných.”

~SV. JÁN Z KRÍŽA~

11.07.2003 -
čítanosť3942 reakcie0
(Share 818 2)


Téma: Povolanie / Modlitba matky

Príklad č.2873
(Zdroj: Hlasy z domova a misií 1999, č. 5, s. 8.)

      Modlitby o duchovné povolania patria od začiatku k liturgickej zvyklosti Cirkvi. V našej dobe by sa mohlo zdať, že Boh už nereaguje na tieto modlitby. Predovšetkým v Európe klesá počet tých, ktorí chcú zasvätiť svoj život Bohu.
      Tým dojímavejšia je udalosť – jedinečný príklad vyslyšania modlitieb, ktorý vyrozprával taliansky páter a dokumentoval to fotografiou z roku 1946: „zázračný vzrast“ zvláštneho druhu spôsobený modlitbami matiek.
      Východiskom je malá talianska dedinka Lu, ktorá má 3000 obyvateľov. Leží na vidieku hornatého Talianska, 50 km východne od Turína. Do r. 1881 ju sotvakto poznal. Tam bol jeden farár, monsignor Alessandro Canora, ktorý každý utorok zhromažďoval ženy a matky do dedinského kostola k modlitbe za duchovné povolania. Na ten istý úmysel obetovali každú prvú nedeľu v mesiaci sv. prijímanie.
      Následkom tých modlitieb vznikla v obci hlboká náboženská atmosféra. Bez nej by sa nedalo vysvetliť to, čo sa tam vtedy udialo. Modlitby žien a úprimnosť rodičov v tých prosebných modlitbách museli byť príčinou tohto, že deti tejto dediny mohli poznať duchovné povolania ľahšie ako všetky iné.
      A tak došlo v dedinke Lu, ktorá nemá viac ako 3000 obyvateľov, k ojedinelému príkladu duchovného materstva pre kňazov a rehoľníkov vo svetovej cirkvi: vzišlo tu 323 duchovných povolaní.
      323 mladých ľudí z Lu obohatilo Cirkev nášho storočia o 152 svetských a rehoľných kňazov a 171 rehoľných sestier. Rehoľníci patria k 41 rozličným kongregáciam. Z mnohých rodín si zvolilo tri alebo štyri deti duchovné povolanie. Najznámejšia sa stala rodina Rinaldi: sedem detí vstúpilo k saleziánom. Dve dcéry išli ako misionárky do Karibiku, päť synov prijalo kňazskú vysviacku. Jedného z nich, Filila Rinaldiho, vyhlásil pápež Ján Pavol II. 29. apríla 1990 za blahoslaveného. Bol tretím blahoslaveným saleziánskej rehole po ich zakladateľovi Don Boscovi, ktorý sa svojho času viackrát zdržal v Lu a prišiel tiež na primičnú omšu novokňaza Filipa do jeho rodnej obce.
      Z Lu pochádzal aj arcibiskup z Parmy, Evasion Colli, o ktorom pápež Ján XXIII. s veľkou úctou poznamenal: „On sa mal stať pápežom, nie ja. Mal všetko, aby sa stal veľkým pápežom.“
      Každých desať rokov sa tu stretávajú ešte žijúci duchovní rodáci, roztrúsení po celom svete. Podľa slov miestneho farára dona Mario Meda už 24 rokov je v Lu pri tom stretnutí zakaždým veľký sviatok vďakyvzdávania Bohu, ktorý urobil pre Lu také veľké veci. Pri poslednom stretnutí ich bolo sto z čias tak požehnaných na povolania. Na fotografii zo 4. septembra 1946 zaplnili ešte celé dedinské námestie. Modlitba matiek týchto duchovných detí je uchovaná tradícii. Je krátka a jednoduchá, aká je dedina ešte dnes:
      „Ó Bože, daj, aby sa niektorí z mojich synov sa stal kňazom. Ja sama chcem žiť ako dobrá kresťanka a chcem svoje deti nabádať ku všetkému dobrému, aby som dostala milosť smieť ti darovať kňaza. Amen.“
25.06.2003 | Čítanosť(1845)
Téma: Bohatstvo / Povolanie
25.06.2003 | Čítanosť(1377)
Téma: Povolanie


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet