4.jún 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Najlepším predstaveným je ten, kto prijíma svoju funkciu ako poslanie od Boha a opiera sa o Božiu moc a o dary Ducha Svätého. Bude sa cítiť úbohý a neschopný, ale vždy bude konať pokorne pre dobro všetkých. Podriadení mu budú dôverovať, lebo pocítia jeho dôveru nie k sebe a k svojej vlastnej predstave, ale k Bohu. Vycítia, že nechce nič dokazovať, že nechce nič pre seba, že jeho predstavu neblokujú vlastné problémy a že je ochotný odísť, keď vyprší jeho čas.”

~JEAN VANIER~

07.07.2003 -
čítanosť1867 reakcie0
(Share 393 1)


Téma: Múdrosť / Vzdelanie

Príklad č.2867
(Zdroj: Hlasy z domova a misií 1998, č. 9. s. 10.)

      V istom perzskom meste žila kedysi vdova, ktorá mala len jedného syna. Keď sa blížila jej posledná hodina, zavolala si ho k sebe a povedala mu:
      „Žili sme vo veľkej chudobe, ale chcem ti zveriť veľké bohatstvo. Je ním táto kniha. V nej je obsiahnuté všetko, čo treba vedieť, aby človek získal ohromné bohatstvo. Ja som nemala ani dosť času, ani síl, aby som ju prečítala. Ale nechávam ti ju ako svoje vzácne dedičstvo. Snaž sa ju celú prečítať a uvidíš, že sa raz staneš veľkým boháčom.“
      Syn dlho smútil za svojou matkou. Ale potom nemeškal a dal sa do čítania tejto hrubej knihy. Začínala sa slovami: „Keď chceš získať veľký poklad, čítať stranu za stranou. Ak dôjdeš na jej koniec, sám zistíš, že priam zázračným spôsobom ti prezradí, ako môžeš získať ohromné bohatstvo.“
      Ale na jeho prekvapenie, ba sklamanie, po niekoľkých stranách kniha pokračovala už nie v perzskej reči, ale v arabskej. Mladík nechcel, aby sa niekto iný dostal k tajomstvu o veľkom poklade, preto sa pustil do štúdia arabskej reči. Ale po prečítaní ďalších strán, objavili sa strany popísané ešte ťažšou rečou, a to čínštinou a neskôr ešte aj ďalšími rečami. No mladík sa nevzdával, učil sa jednu reč za druhou a keďže mal mimoriadne schopnosti a hnala ho túžba čím skôr objaviť veľké tajomstvo, stal sa v perzskej ríši najväčším znalcom cudzích rečí a vyhľadávaným tlmočníkom. Už sa stal aj pomerne veľkým boháčom.
      Na ďalších stránkach tejto knihy boli praktické pokyny, ako napr. obchodovať, viesť účtovné knihy, poznať cenu zlata, striebra a drahých kameňov, aby ho nikto neoklamal, keď sa stane najväčším boháčom na svete. Jeho sláva rástla, takže nakoniec sám perzský šach ho vymenoval za svojho hlavného poradcu v ríši.
      Syn chudobnej vdovy vystupoval na spoločenskom rebríčku vyššie a vyššie. Stal sa hlavným architektom, predsedom vlády a zástupcom samého perzského šacha. Nebolo mu v múdrosti a poznaní všetkých vied rovného. A v deň, keď sa zasnúbil s dcérou perzského šacha, došiel k poslednej strane hrubej knihy. Zhlboka vydýchol a s veľkou zvedavosťou sa díval na poslednú stranu zázračnej knihy. Tá však – na jeho prekvapenie – bola už kovová a leskla sa ako čisté zrkadlo. Podíval sa na ňu a chcel ju prečítať. Ale k jeho údivu nebolo tam ani jediného riadku. No zato uzrel v nej svoju vlastnú tvár. Bola to tvár človeka dospelého, múdreho a pripraveného na veľké úlohy v riadení perzskej ríše. Veď čo si mohol viacej želať?
Bol už vtedy najbohatším človekom v ríši. To všetko, čo mu mala prezradiť táto kniha, vlastne už dosiahol. Tým veľkým pokladom bol on sám a stal sa ním práve vďaka tejto knihe, ktorú mu pred smrťou darovala jeho chudobná matka a ktorú s takým úsilím a trpezlivosťou čítal do konca.
17.04.2004 | Čítanosť(1744)
Téma: Múdrosť / Prís 2, 1-9
28.11.2006 | Čítanosť(1597)
Téma: Múdrosť / Lk 14, 25-33
25.06.2003 | Čítanosť(1564)
Téma: Bdelosť / Múdrosť
27.03.2004 | Čítanosť(878)
Téma: Múdrosť / Poslušnosť
18.01.2010 | Čítanosť(1174)
Múdrosť


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet