20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nie je dostatočné iba nevydávať sa, ale je nevyhnutná i čistota duševná. Pod touto čistotou nerozumiem iba zdržanie sa od ohnivej túžby, ozdôb, roztržitosti, ale i oslobodenie sa od všetkých svetských starostí. Ak toho niet, potom aký máme úžitok od telesnej čistoty?

~sv. Ján Zlatoústy~

25.06.2003 -
čítanosť701 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: Apoštolát / Evanjelizácia / Spoločenstvo

Príklad č.132
(Zdroj: José H. Prado Flores, Formovanie učeníkov, JAS, Zvolen 1996, s. 96. )

      S ustanovením komunizmu v Číne boli všetci zahraniční misionári vypovedaní z krajiny. Najväčšia časť ušla na ostrov Formosa, známy pod menom Tchaj-wan, v nádeji, že sa raz budú môcť vrátiť na pevninu,
      V dôsledku toho mala Cirkev na Formose nečakaný vzrast. Všade vznikli nové farnosti. Slávnostne zahájili svoju činnosť katechetické strediská. Pribudli obrátenia, ktoré sa udiali zaujímavým spôsobom. Otvorilo sa centrum, kde sa učil mandarínsky a kantónsky jazyk. Nikdy pred tým v nejakej misijnej krajine tak rýchlo nerozkvitlo kresťanstvo.
      Táto jar, taká sľubná, sa však zastavila, pretože už neprišli ďalší misionári z pevniny. Na druhej strane, na Tchaj-wane sa nedarilo žiadnemu misionárovi západného pôvodu. Behom času začínali starší a odvážni misionári vyhasínať bez toho, aby ich nikto mohol nahradiť v ich práci. V tom čase sa zatvorilo Jazykové centrum a niektoré fary pre nedostatok personálu.
      Jeden z misionárov sa vyznal: „Keby som sa znova narodil, stal by som sa zase misionárom a opäť by som išiel do Číny. Avšak nekonal by som ako doposiaľ, lebo teraz, keď sa blíži môj koniec, bude to koniec môjho apoštolského diela, pretože tu niet nikoho, kto by ma mohol nahradiť. Je to moja vina, že som nevedel vychovať ľudí, ktorí by robili to, čo robím ja, a pokračovali by v tejto práci. Iba sme nastúpili na cestu. Cieľ je ešte ďaleko. Som unavený. Nemôžem ísť ďalej a nie je tu nik, kto by prevzal štafetu. Keby som mohol znovu začať svoju prácu, vybral by som si mnohých oddaných adeptov na pastoračný apoštolát, ktorí by vo svojom voľnom čase vychovali ešte ďalších. Tak by dielo pokračovalo.“
      Čo si radostné, ešte viac prekvapujúce, sa stalo na čínskej pevnine. Katolícka komunita bola zničená, pretože odrazu zostala bez pastierov. Zdalo sa, akoby drsná zima poštátnenia Cirkvi zanechala strom komunity bez listov. Mnoho rokov sa nevedelo nič o veriacich v komunistickom štáte. Došlo dokonca k mienke, že Cirkev vymizla pre nedostatok misionárov. Ale keď sa otvorili hranice a dosiahlo sa priame spojenie s nimi, prekvapenie bolo veľké. Cirkev v komunistickej Číne, na rozdiel od Tchaj-wanu, nebola v kríze, skôr pozoruhodne vzrástla nielen počtom, ale aj v horlivosti a v praktizovaní viery. Vyhnanie misionárov kresťanov prinútilo oveľa viac sa pripravovať a formovať, aby mohli slúžiť cirkevnému spoločenstvu. Cirkev bola predovšetkým rodinná a v každom dome bol nejaký pastier, evanjelizátor a učiteľ. Takým spôsobom rýchlo rozkvitla komunita, veľká nie tak na ovečky, ako na pastierov.
      Tieto dve cirkvi nám uštedrili veľké ponaučenie: nestačia pastieri, ktorí opatrujú stádo. Je potrebné, aby títo pastieri formovali ďalších pastierov. Takto, keď už ako starší budú musieť odísť, ich neprítomnosť nespôsobí škodu.
18.03.2005 | Čítanosť(2441)
Téma: Apoštolát / Mt 4, 12-23
27.06.2003 | Čítanosť(2180)
Apoštolát


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet