25.september 2020

     MENU

Úvod
Zoznam miestností
Zoznam tém


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Anjeli nielen prenášajú naše myšlienky pred Boha, ale aj prinášajú od neho pomoc pre naše duše. To oni, ako bdelí pastieri, kŕmia naše duše sladkými zvesťami a Božími vnuknutiami. Bránia nás proti vlkom - satanom a ochraňujú nás.

~sv. Ján z Kríža~

28.06.2003 - kc (čítanosť1787 reakcie1)


Ateizmus

      „Mnohí naši súčasníci vôbec nechápu alebo výslovne odmietajú dôverné životné spojenie s Bohom, takže ateizmus treba zaradiť medzi najdôležitejšie javy našej doby“.
      Pod názvom ateizmu sa skrývajú najrozličnejšie javy. Veľmi častý je praktický materializmus, ktorý ohraničuje svoje potreby a svoje ambície výlučne pozemským priestorom a časom. Ateistický humanizmus nesprávne uvažuje, že človek „si je sám sebe cieľom, jediným strojcom a tvoriteľom svojich dejín“. Iná forma súčasného ateizmu očakáva oslobodenie človeka od ekonomického a sociálneho oslobodenia, ktorému vraj „prekáža náboženstvo samou svojou podstatou, pretože vzbudzuje v človekovi nádej v iluzórny budúci život a odvracia ho tak od budovania pozemskej spoločnosti“.
      Aj ateizmus je hriechom proti čnosti náboženstva, pretože zavrhuje alebo odmieta existenciu Boha. Zodpovednosť za tento hriech sa môže veľmi zmenšiť, ak sa vezme do úvahy úmysel a okolnosti. Na genéze a rozšírení ateizmu „môžu mať nemalý podiel aj veriaci, ak sa pre zanedbanie výchovy vo viere, pre pomýlený výklad učenia, alebo aj pre nedostatky ich náboženského, mravného a spoločenského života dá o nich povedať, že skôr zahaľujú než odhaľujú Božiu tvár“.
      Ateizmus sa často zdôvodňuje nesprávnym chápaním suverenity človeka, ktorú privádza tak ďaleko, že začne odmietať akúkoľvek závislosť na Bohu. Avšak „uznávať Boha nie je vôbec v rozpore s ľudskou dôstojnosťou, pretože táto má práve v Bohu svoj základ a svoje dovŕšenie“. „Cirkev vie, že jej posolstvo je v súlade s najhlbšími túžbami ľudského srdca“.

      Katechizmus Katolíckej cirkvi 2123-1226.
25.06.2003 | Čítanosť(1178)
Téma: Ateizmus / Svedectvo
25.06.2003 | Čítanosť(1139)
Téma: Ateizmus / Hriech


21.11.2004 - 18:01   Peter  
» Re: Ateizmus

Mozte mi prosim odpovedat na nasledovnú otazku? : Keď spocinieme raz tvarou v tvar boziemu sudu, budeme sudeni podla nasej oddanosti Bohu, alebo podla skutkov, ktorymi sme nas zivot naplnili?© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet