5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Priateľa hľadáme dlho, neľahko ho nachádzame a ťažko si ho udržiavame.”

~SV. HIERONYM ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1087 reakcie0
(Share 288 0)


Streda po 24. nedeli po ZSD / Lk 12,48-59

Príhovor

      Mám priateľa, ktorý sa dokáže veľmi rýchlo zapáliť za vec, ktorá sa mu vidí mimoriadne dôležitá. Ale potom sa to už s ním „nedá vydržať“. Priam s netrpezlivosťou koná všetko, aby sa myšlienka premenila na skutok. Koná rýchlo, nedbajúc na prekážky, kým tá vec nie je dokončená. Zaiste nejednému z nás by sa pridala štipka z takejto vlastnosti.
      Azda sa nebudem veľmi mýliť, keď poviem, že tento môj priateľ sa so svojou vlastnosťou pripodobňuje Ježišovi Kristovi. Spasiteľ bol priam hnaný úlohou, ktorú chcel splniť. Pozrite ako takmer netrpezlivo hovorí: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul!“ (Lk 12, 49)
      Kristus chcel nájsť nasledovníkov. Chcel zaviesť medzi ľuďmi pôvodný Bohom stanovený poriadok vo vzájomnej láske, ktorá sa prejavuje dobrovoľnou službou. Životom pre druhých, obetou aj za tých, ktorí nám ubližujú. Ochotou až k úplnému obetovaniu sa, čo predstavuje vrchol podobnosti s Ježišom, teda svätosť.
      Všetci sme pozvaní k tejto úlohe. Máme pomôcť tomuto „ohňu“, aby vzplanul a horel medzi nami, aby zachvátil celý svet, aby sa šírilo Božie kráľovstvo...
      Možno nás ku konkrétnemu konaniu inšpiruje rozprávanie A. Hlinky:
      Raz som bol hosťom u starostu istého sicílskeho mestečka. Sediac v sedemčlennom rodinnom kruhu, prišla reč aj na povinnosti angažovaného kresťana. Vtedy mi starosta s jednoduchosťou vyhlásil: „Otče, ako vidíte, nie sme bohatí. Máme to, čo potrebujeme. A predsa sa často pýtam sám seba, či Boh nemá nejaké požiadavky navyše. A vtedy mi prišlo na um, že síce nemám nič na rozdávanie, ale čosi mi predsa ešte ostáva. A to je čas. Trochu voľného času. A tak som sa už dávnejšie rozhodol sedieť po večeroch – zavše až do polnoci – v lokále odborárov a byť k službám všetkým, ktorí potrebujú radu alebo pomoc od starostu. Píšem žiadosti, vysvetľujem sociálne zákony, usmerňujem núdznych na zodpovedné inštitúcie, atď.“
      Tento starosta dosť verne zosobňuje ideál života, o ktorý Ježišovi išlo. So všetkým, čo mal a čím bol, stál k službám Bohu. Hľa príklad, ktorý možno nasledovať. Skúsme teda aj my, so všetkým čo máme a čím sme, stáť k službám Bohu i ľuďom. Amen.

      Týždeň po 24. nedeli po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(3225)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(3021)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2970)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet