5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Miera Božej Prozreteľnosti závisí od našej dôvery.

~sv. František Saleský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1177 reakcie0
(Share 294 0)


Piatok po 23. nedeli po ZSD / Lk 12, 2-12

Príhovor

      Pre každého z nás platí, že Boh nás dokonale pozná. Kristus hovorí: „Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané.“ Ak nás Boh takto pozná, tak vie aj o všetkom, čo je pre nás prekážkou na ceste k nemu. Preto dnes zaznela tá výstraha pred všetkým, čo má moc vrhnúť naše duše do pekla.
      Dobre vieme, že hriech je veľkou prekážkou na ceste k Bohu, na ceste do neba. Uvedomujeme si to a preto svoje hriechy vyznávame, ľutujeme... Tak sa nám odpustenie stáva rebríkom, aby sme sa dostali z miesta, kde sme sa pádom do hriechu dostali. Ale musíme počítať aj s následkami hriechu. Ak človek upadne často do rovnakého hriechu, prichádza nebezpečenstvo, že sa tento hriech stane jeho zvykom, črtou jeho charakteru. A to je ten následok hriechu.
      Musíme teda prísne skúmať svoje vnútro, svoje zvyky, životné postoje. Musíme odhaliť a pomenovať tieto zlé črty, ktoré nás zdržiavajú na ceste k Bohu a vyhlásiť im boj. Dôslednou askézou si nacvičiť presne opačné zvyky a životné postoje. Nie je to jednoduchá záležitosť, ale treba vytrvať.
      Jeden farmár z Brazílie rozprával, že keď si obzrel kúsok zeme, ktorý dostal, zistil, že je to vlastne kus pralesa. Vyrúbal stromy, odstránil pne a kamene. Jedného dňa bol s prácou tak ďaleko, že mohol zapriahnuť dva voly a po prvý raz orať. Keď zoral pôdu na tri kroky, pluh sa na niečom zastavil. Čo urobil? Odišiel domov po dynamit a vyhodil skalu spolu s pluhom a volmi do vzduchu? Nie! Obišiel skalu a oral ďalej. Keď skončil, vyzeralo to celé dosť úboho. Ale niečo už zasial a zozbieral i nejakú tú úrodu. Keď oral druhý rok, bolo to už o niečo lepšie. Znova vykopal a odstránil nejaké pne a kamene. Bolo to už oveľa lepšie. A na tretí krát to išlo už zase hladšie.
      Pusťme sa teda s vytrvalosťou do zápasu so všetkým, čo sa javí ako prekážka na ceste k Bohu. Vytrvalosť nám prinesie to, v čo dúfame – nebo. Amen.

      Týždeň po 23. nedeli po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(3225)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(3021)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2970)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet