5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Boh ťa niekedy napĺňa svetlom a inokedy zase nie. Vedz, že Boh je nekonečne dobrý. Preto aby si mohol napredovať, stačia ti tieto žiarivé chvíle, aj keď tie druhé sú ti tiež na úžitok, aby si bol vernejší.”

~bl. Josemaría Escrivá~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1478 reakcie0
(Share 393 1)


Téma: Bdelosť / Lk 12, 40; Lk 21, 36; Mt 25, 13

Myšlienky... 309/2002

AI      Keď nám televízia prináša správu o štarte kozmickej lode, môžeme si všimnúť, že kozmonauti sú v neustálom spojení s riadiacim centrom. Celým tím odborníkov sleduje priebeh štartu, ale i celého letu. Kontroluje sa dráha letu, správna funkcia prístrojov. Každej odchýlke, každej i tej najdrobnejšej poruche sa venuje veľká pozornosť. Nedostatok bdelosti by mohol ohroziť život kozmonautov.
KE      Božie slovo nás vyzýva k podobnej bdelosti, pretože ľahkovážnosť a nepozornosť môže ohroziť náš večný život.
DI      Podobenstvo o desiatich pannách Spasiteľ zakončuje zvolaním: „Preto bdejte, lebo neviete ani dňa ani hodiny“ (Mt 25, 13). Na inom mieste nás nabáda k pripravenosti, „lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte“ (Lk 12, 40). Rozprávanie o znameniach, ktoré budú predchádzať koniec sveta, završuje napomenutím: „Preto bdejte celý čas a modlite sa, aby ste mohli uniknúť všetkému tomu, čo má prísť, a postaviť sa pred Syna človeka“ (Lk 21, 36).
      Potrebu bdelosti zdôrazňuje aj svätý apoštol Pavol, ktorý vo svojich listoch formoval život prvých kresťanských spoločenstiev. Napomenutie k bdelosti nájdeme v posolstve života všetkých veľkých svätých.
      Múdro si počína ten, kto v bedlivosti očakáva okamih stretnutia s Pánom.
PAR      Sväté písmo nám však hovorí aj o inom postoji, ktorý človek môže zaujať. Starý zákon nám približuje dobu, v ktorej žil Noe. Ľudia tej doby nežili v zhode s Božími prikázaniami, zaznávali manželstvo, hnali sa za chvíľkovým šťastím. Boli si akoby istí svojím životom.
      Keď Noe na Boží príkaz predpovedá potopu, dostáva sa mu iba výsmechu. Neverili mu, že sa naplnia jeho slová. Nebrali vážne jeho napomenutia a výzvy k náprave života. Noe, ktorý staval koráb – hoci nikde nablízku nebola voda – bol pre nich čudákom, ktorý nemá v hlave všetko v poriadku.
      Noemova doba sa neustále opakuje, pretože v každej dobe žije dosť ľahkovážnych ľudí, ktorí nemyslia na svoje stretnutie s Bohom. Správajú sa, akoby mali zostať na tomto svete navždy. Pritom nechápu tých, ktorí sa múdro pripravujú na večnosť.
      Možno, že nás v tejto chvíli svedomie usvedčuje z nedostatku bedlivosti v našom živote. Nedovoľme však, aby táto výčitka nás priviedla k rezignácií, ale k správnemu postoju k prítomnosti a budúcnosti.
MY      Zaiste nám k tomu pomôže i obraz, ktorý vykreslil duchovný spisovateľ Kazimír Wojtowicz.
      Istý človek mal veľa povinností. Uvažoval takto:
       „Čo si mám počať? Nemám už ani kde zapisovať všetky svoje dátumy a termíny.“
      Povedal si:
       „Už viem, čo urobím. Kúpim si väčší denný záznamník, taký, kde budú aj nočné hodiny. Tam si zaznačím všetky schôdzky, zjazdy, konferencie. Potom určite nič nezanedbám!“
      Skutočne na nič nezabudol. Čím menej akcií vynechal, tým viac rástla jeho sláva. Vybrali ho do rady, potom do prezídia, stal sa prvým námestníkom, neskôr členom vlády. Pozorne sledoval svoj záznamník, aby nič nevynechal.
      No i Boh sledoval svoj záznamník a tak v jeden deň vzdychol na tým mužom:
      Hlupák, na túto noc si zapísaný v mojom záznamníku.“ (Podľa: WOJTOWICZ, K.: O kázni a dáždnikoch. Bratislava : Lúč, 1991, s. 72.)
ADE      Možno, že nám nechýba bdelosť pre potreby tohto pozemského života. Prijmime dnešné napomenutie Božieho slova, aby nám rovnako nechýbala bdelosť potrebná pre duchovný rast a prijatie daru večného života.
25.06.2003 | Čítanosť(1695)
Téma: Bdelosť / Múdrosť
12.06.2003 | Čítanosť(3224)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(3020)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2969)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet