17.august 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Ak sa niekto chce svojou vlastnou vôľou vznášať do neba, stiahnite ho za nohu, pretože by skoro spadol a dotĺkol sa.“

~Sv. Ján Klimak~

20.06.2003 - o. Mgr. František Takáč
čítanosť3078 reakcie0
(Share 612 3)


Téma: Bohatý pred Bohom / Bohatstvo / Lk 12, 16-21

Myšlienky... 301/2002

AI      Za vidieckým lekárom prišiel muž v dôchodkovom veku. Posťažuje sa na bolesti, dá sa vyšetriť. Lekár nič nehovorí, len píše. „Pán doktor,“ ozve sa pacient, „napíšte to po slovensky, nie po latinsky, aby mi manželka uznala, že som chorý. A vlastne: čo mi je?“ Lekár sa pozrie na chlapa ponad okuliare a hovorí: „Tvrdne vám pečeň, lebo veľa pijete. Upchávajú sa vám cievy od mastného jedla a nedostatku pohybu!“ „Tak to potom radšej napíšte po latinsky!“ povie muž, „aby tomu stará nerozumela!“
      Človek svoje hriechy a vôbec zlo rád zakrýva. Ponecháva si to akoby v zálohe na útechu, ale len nech pred tými druhými vyzerám dobre, ako poriadny človek.
KE      JK nič nezakrýva. On hovorí: „Pravda vás vyslobodí.“ (Jn 8, 32). Preto odhaľuje ľudské hriechy a neresti a poukazuje aj na to, ako na nich doplatí ten človek, ktorý sa ich nezriekne.
      K takýmto nerestiam patrí aj hrabivosť, túžba po majetku, chamtivosť, lakomstvo.
DI      JK v podobenstve o boháčovi teda vystríha poslucháčov a nadčasovo aj nás pred mamonárstvom a jeho dôsledkami: zatratením.
      Hlavnou postavou tohto krátkeho podobenstva je boháč, ktorému sa dobre povodilo. Možno výhodne investoval: obsial svoje polia, rok bol hojný a jeho sýpky nestačili pojať všetko obilie. Preto sa zaoberá myšlienkou: „Čo urobím? Aha! Zbúram staré sýpky a postavím väčšie ... potom budem môcť byť so sebou spokojný.“
      Všimnime si, že JK nekritizuje tohto človeka za jeho podnikateľskú šikovnosť. Ani azda za to, že získal veľa. Ale za to, že nemyslí na nikoho len na seba. Uvažujme trochu aj my podnikateľsky: zbúrať staré sýpky a postaviť väčšie, to vyžadovalo náklady. Nie malé. Nemohol radšej nadbytok rozdať chudobným? A nič by nemusel búrať a stavať.
      Pripomína mi to príklad z hodín občianskej náuky: V USA bola istý rok nadpriemerná úroda pšenice. Aby jej cena na svetových trhoch neklesla, loďami vyviezli mnoho-mnoho ton obilia na more a vysypali ho do vôd oceánu. Alebo: podobne sa v krajinách Južnej Ameriky urodilo veľa kávy. Z podobných pohnútok, ako pri pšenici, sa v tom roku niekoľko mesiacov v parných rušňoch nekúrilo drevom a uhlím, ale drahou brazílskou kávou.
      Kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Nemôžete slúžiť i Bohu i mamone. Sú to slová JK.
PAR      Neraz počujeme a aj sami hovoríme: „Ako je to len v dnešnom svete! Tak málo je lásky vo svete!“ Ale kto je svet? To sme my ľudia! A prečo je svet taký? Lebo my ľudia sme takí! Čo posiela do sveta každý z nás: ohovárku namiesto slova modlitby, hádku namiesto slov pochopenia, alkoholizmus namiesto utužovania rodiny ... . A tak tu vo svete poletujú hriechu ako ping-pongová loptička.
      A pritom kresťan je povolaný nie k tomu - prepáčte mi túto azda polovulgárnosť - aby mu behali ústa, ale ruky. Ruky v službe blížnemu. Vtedy investuje do večnosti. Lebo služby blížnemu je znakom lásky a tá je znakom Kristovej prítomnosti.
MY      Na jedno oddelenie do nemocnice prijali starého, už zhŕbeného pána. Keď si vybral modlitebnú knižku, chlapi sa mu smiali. Keď vytiahol ruženec, posmešne mu hovorili: „Starý, ideš sa obesiť?“ Starý pán neodpovedal. O pár dní na túto izbu prijali muža s rakovinou hrtana. Aby sa neudusil, urobili mu vývod v hrdle. Ale cez vývod bolo cítiť neznesiteľný zápach. Všetci sa preto od neho odťahovali, i nemocničný personál. Mladé zdravotné sestry povedali: „Pomôžte mu, ak bude potrebovať!“ Ale každý ostal ticho. So smradom sa nikto nechcel hrať. Aké bolo prekvapenie všetkých, keď ten starý zosmiešňovaný pán povedal: „Dajte mi posteľ k nemu. Čo budem môcť, pomôžem tomu človeku!“ Všetci ostali ticho.
      Kiežby toto bola pravda o každom z nás: že si takto zbierame bohatstvo pre večnosť.
ADE      Na jednom pohrebe matky odznela kázeň na tieto štyri vety: Srdce sa vyčerpalo láskou. Telo vysala bolesť. Oči-noci bezosné. Všetko Bohu dala, všetko získala. Kiež by toto bola naša diagnóza. Amen.
25.06.2003 | Čítanosť(1830)
Téma: Bohatstvo / Povolanie
25.06.2003 | Čítanosť(1547)
Téma: Bohatstvo
25.06.2003 | Čítanosť(1277)
Téma: Bohatstvo / Chamtivosť
12.06.2003 | Čítanosť(3182)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(2994)
Lk 12, 32-48
26.06.2003 | Čítanosť(1986)
Bohatstvo


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet