1.júl 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Ak s láskou vyčkávaš, kým ťa bude hnať tvoja citovosť, budeš na zemi milovať len málo ľudí... A určite nie svojich nepriateľov. Milovať, to nie je nijaké pudové pohnutie, to je vedomé rozhodnutie tvojej vôle ísť v ústrety iným a darovať sa im.”

~Michel Quoist ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1772 reakcie0
(Share 332 1)


Téma: Uzdravenie ženy trpiacej na krvotok / Ako sa dotknúť Ježiša? / Lk 8, 40-56 / Mk 5, 21-43

Myšlienky... 71/2000

       Ako sa môžeme Ježiša dotknúť dnes?
       Môžeme sa ho dotknúť cez modlitbu. Čo je modlitba ak nie dotýkanie sa Ježiša Krista, rozhovorom s ním a pozvaním do nášho života? Chorá žena sa dotkla Ježiša veľmi jednoduchým spôsobom a dosiahla všetko, čo si priala. „Dotknutie“ sa Ježiša dnes, nie je žiaden komplex ťažkých úkonov. Je to rovnako jednoduché. Stačí len dotyk modlitby.
       Je pravdou, že ak chceme, aby náš dotyk bol rovnako účinný, ako dotyk chorej ženy, musíme si uvedomiť, že modlitba nesmie byť akýmsi rituálnym bezcenným opakovaním prázdnych slov. Modlitba má vychádzať zo srdca. Vyrastá z ťažkostí a z radostí, ktoré srdce prežíva. A vždy musí byť sprevádzaná vierou. Mnohí ľudia zo zástupu sa dotkli Ježiša, ale iba jeden dotyk bol odmenený uzdravujúcou silou. Bol to dotyk viery. I dnes zástupy ľudí sa modlia; zástupy ľudí chodia do chrámu... Ale len tí sa skutočne dotknú Ježiša, ktorí sa modlia s vierou. Evanjelium to zreteľne pripomína: bola to viera, ktorá žene umožnila kontakt s Ježišom Kristom: „Dcéra, tvoja viera ťa uzdravila. Choď v pokoji!“(Lk 8, 48)
       Ježiša sa môžeme dotknúť skrze Sväté písmo a sväté prijímanie. Keď čítame jeho slová vo Svätom písme, načúvame mu. V tej chvíli nehovorí niekomu s pred dve tisíc rokov, ale práve nám. Je to chvíľa dotyku – kontaktu. A keď prijímame sväté prijímanie, dotýkame sa Ježiša ešte intímnejšie. Chorá žena sa dotkla iba jeho odevu. Ježiš k nám prichádza v Eucharistii a robí si v nás príbytok. „Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom.“(Jn 6, 56)
       Kristus sa nás dotýka cez ľudí. Jeho dotyk môžeme spoznať v uzdravujúcom zásahu chirurga, v napomenutí predstavených, v múdrej rade priateľa, v modlitbe, ktorú za nás prinášajú blížni. Boh sa nás dotýka skrze ľudí. Dosvedčujú to aj slová sv. apoštola Pavla: „Lebo my sme Boží spolupracovníci a vy ste Božia roľa a Božia stavba.“ (1 Kor 3, 9) Prví kresťania sa dotýkali Ježiša a potom sa dotýkali sveta mocou, ktorú od neho dostali. Dotkli sa nemorálností a tie sa zmenili na čistotu. Dotkli sa otroctva a to sa zmenilo na slobodu. Dotkli sa slabých a stali sa z nich silní.
       Boh chce i cez nás dotknúť sa tohto sveta. Je toľko možností, ako to môžeme urobiť. Môžeme sa ľudí dotknúť slovom, ktoré povieme, úsmevom, prívetivým pohľadom... Môžeme sa druhých dotknúť v modlitbe, účasťou v ich bolesti i radosti, láskou, nádejou, ochotou pomôcť...
       Dalo by sa povedať, že celé kresťanstvo vedie práve k tomu. Má pomôcť ľuďom, aby boli schopní sami vo viere dotknúť sa Boha. „Ak sa dotknem čo len jeho odevu, ozdraviem.“(Mt 9, 21) Tieto slová si v duchu povedala chorá žena z evanjelia. S takouto vierou sa máme aj my dotýkať Ježiša a privádzať aj druhých k takémuto dotyku. Veď je toľko núdze okolo nás: ľudia zničení alkoholom, drogami; ľudia uponížení chorobou; ľudia, ktorí už klesli až na samé dno ľudskej dôstojnosti. Dotknime sa ho vo viere. Nespýta sa: „Kto sa ma to dotkol?“ Bude to vedieť.
12.06.2003 | Čítanosť(3623)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(3594)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3164)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet