8.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Požehnaná Panna nikdy veľa nehovorila. V tichosti adorovala svojho Syna; kontemplovala tajomstvo, ktoré sa dialo v nej a skrze ňu; a zo svätyne jej srdca neustále znel hymnus chvály a vďakyvzdania Bohu... Žime aj my v hlbokej sústredenosti, pamätajúc na Božie diela, a usilujme sa zachovať pevné zjednotenie s naším Pánom.

~Blahoslavená Columba Marmion~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1766 reakcie0
(Share 356 0)


Téma: Talent / Život / Mt 25, 14-30

Myšlienky... 242/2002

AI      Je mnoho spôsobov, akým ľudia zaobchádzajú so svojím majetkom. Jedni rozvážne ukladajú svoje peniaze do banky, iní ich pre istotu nechávajú doma a ďalší ich investujú napriek riziku, ktoré tieto investície sprevádzajú. Predstavme si však, že by nám niekto na určitý čas zveril svoj majetok. Zaiste by nás zodpovednosť viedla k tomu, aby sme s ním nakladali čo najopatrnejšie.
      Takto si počínal aj sluha z dnešného podobenstva. Nič nechcel riskovať. Bol opatrný. Nezaznamenal ani zisk ani stratu. Neprinieslo mu to však pochvalu od pána. Stráca i to málo, čo má.
KE      Poučenie z podobenstva o talentoch nás povzbudzuje, aby sme mali odvahu „investovať talenty“, ktoré Boh vložil do nášho života.
DI      Posúdenie konanie sluhov pekne vykresľuje, čo od nás Boh očakáva. Sluhovia dostali talenty podľa svojich schopností. Prví dvaja talenty investovaním zdvojnásobili. Pán sa ich nepýtal, či pritom zbytočne neriskovali. Pochválil ich a odmenil. Tretí sluha neurobil nič a preto všetko stráca. Prílišná opatrnosť sa mu nevyplatila.
      Podobenstvo nás upozorňuje, že opatrnosť pri nakladaní s Božími darmi, sa ani nám nemusí oplatiť. Boh dáva každému z nás rôzne dary podľa toho, akú úlohu máme zastať v jeho pláne spásy. Samotný život je veľký dar. Giuseppe Mazzini o ňom hovorí takto: „Život vám bol daný Bohom, aby ste ho používali v prospech ľudstva, aby ste svojimi schopnosťami rozvíjali schopnosti našich bratov.“ Využiť tento dar len pre svoje osobné dobro sa rovná zneváženiu Darcu.
      Uvažovanie nad dnešným podobenstvom by nás malo viesť k spytovaniu svedomia podľa otázky: „Je môj život, čas, zručnosť rúk, bystrosť umu, ale i môj majetok na prospech mojich bratov a sestier? Investujem nezištne tieto dary?“
PAR       Unamuno, španielsky filozof, rozprával o starom rímskom akvadukte v Segovii. Tento vodovod bol postavený v roku 109. Osemnásť storočí privádzal chladnú vody z hôr do horúceho a smädného mesta. Takmer šesťdesiat generácií ľudí využívalo službu tohto starobylého vodovodu. Potom prišla ďalšia generácia, súčasná, ktorá povedala: „Tento vodovod je tak veľký a tak veľkolepý, že je ho potrebné uchovať pre naše deti ako muzeálny kus. Nebudeme ho ďalej zaťažovať touto storočia trvajúcou prácou.“
      A tak aj skutočne urobili. Vystavali nový vodovod zo železných rúr. Keď bola práca hotová, starý vodovod odstavili, aby ho zachránili pre ďalšiu generáciu. No akvadukt sa začal rozpadávať. Slnko pražilo na staré múry. Tie už neboli zvlhčované vodou a preto praskali, z prasklín vypadla malta i kúsky tehál.
      Čo nemohli zničiť storočia služby, to zničilo pár rokov nečinnosti.
      Keď sa zapozeráme do svojho doterajšieho života, koľko podobných „rozpadnutých akvaduktov“ tam nájdeme? Koľko trosiek veľkých plánov leží na ceste života, ktorú sme už prešli?
      Tieto škody už len ťažko napravíme. Je nemožné vrátiť čas. Ale je možné poučiť sa. Je možné objaviť silu i toho najnepatrnejšieho skutku, ktorý vyplynie z ochoty dávať zo svojich darov.
MY      Dyson Hague bol počas vojny vojenským kaplánom. Pri jednej návšteve ranených vojakov ho jeden z nich poprosil: „Otče, ja umieram. Chcel by som však, aby ste v mojom mene napísali mojej učiteľke náboženstva. Napíšte jej, že zomieram ako kresťan vďaka nej.“
      Kaplán Hague splnil jeho prianie. O pár týždňov dostal odpoveď. V liste bolo napísané: „Pred mesiacom som sa vzdala vyučovania náboženstva. Robila som to roky ako službu pre našu farnosť, ale mala som pocit, že to neprináša žiadne ovocie. A teraz som dostala Váš list, v ktorom píšete, že moje vyučovanie malo účinok na toho úbohého chlapca. Chcem Vám povedať, že som svoju výpoveď stiahla. Budem znovu učiť. Nech sa Boh nado mnou zmiluje!“
ADE      Ovocie z investovania svojich schopností podľa Božej vôle neprichádza často okamžite. Ale na rozdiel od pozemských investícií tu však nejestvuje riziko straty. Môžeme si byť istí, že takáto investícia sa nám vždy oplatí.
27.05.2011 | Čítanosť(4845)
Téma: Istota / Človek / Život
25.06.2003 | Čítanosť(953)
Téma: Talent / Život
26.06.2003 | Čítanosť(3348)
Život – zmysel života
12.06.2003 | Čítanosť(3151)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(3056)
Mt 25, 31-46


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet