8.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Aby kazateľ dosiahol tú Božiu pomoc, ktorá vie vykonať všetko, musí si navyknúť Boha o to vrúcne prosiť, najmä v hodine najsvätejšej obety. Ešte skôr než vyjde na kazateľnicu a začne kázať, nech sa z hĺbky svojho srdca modlí za seba a za svojich poslucháčov, aby Svätý Duch, bez ktorého by každá reč kazateľa bola neúspešná, hovoril k poslucháčom...

~P. Segneri ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1417 reakcie0
(Share 336 0)


Téma: Láska / Naučiť sa milovať – prijať seba samých / Mt 22, 34-40

Myšlienky... 230/2002

AI      Kto sa venoval štúdiu cudzích jazykov vie, že základom úspechu je vytrvalosť a neustále opakovanie naučenej lásky. Kto zanedbá jedno alebo druhé, časom zistí, že jeho námaha neprináša očakávaný osoh. Neplatí to však len pre štúdium cudzích jazykov, ale pre každú oblasť ľudského života.
KE      Z tohto dôvodu, aby námaha nášho života priniesla očakávaný osoh, vypočuli sme si dnes najväčšie prikázanie, ktoré nám pripomína povinnosť lásky k Bohu i k blížnemu.
DI      Skutočnosť je taká, že sme si „zvykli“ na toto prikázanie a len málokedy ho pociťujeme ako výzvu. Zásluhu na tom nesie aj znehodnotenie pojmu láska. Preto psychológovia a teológovia v poslednej dobe prechádzajú od slova „láska“ k výrazu „prijatie“. Je to pomerne šťastná voľba. Vylučuje nedorozumenie vznikajúce romantickým vnímaním lásky alebo jednostranným chápaním v zmysle sexuality. Niekoho milovať znamená predovšetkým znamená prijať ho takého, aký je.
      Takto chápaná láska sa nám môže zdať obtiažna. Je toľko ľudí, ktorých nedokážeme prijať – či už je to manžel s svojimi nepríjemnými zlozvykmi, alebo večne nespokojná svokra, či zlomyseľne ironický kolega na pracovisku. V čom je problém tejto ťažkosti? Mnohí by na to povedali: „Je v nás príliš veľa egoizmu...“ Je to jedna zo správnych odpovedí. Ale skúsme sa pozrieť na problém trošku hlbšie. A možno že to bude prekvapujúce. Mnohokrát je nám zaťažko milovať, prijať toho druhého len preto, lebo nemilujeme – neprijali sme seba samých.
PAR      Všeobecne sa predpokladá, že každý človek samozrejme miluje sám seba. Na sebalásku sa pozerá skôr ako na niečo nie veľmi správne. Veď máme milovať nie seba, ale blížneho! Ale Sväté písmo nám hovorí niečo iné – máme milovať blížneho – ale ako seba samého!
      Nemôžeme prijímať druhého takého aký je, kým neprijmeme seba samých takých, akí sme. Prijať seba samého je náročná úloha a je mnoho ľudí, ktorí to nedokázali. Hovoria, že trpia určitým komplexom, s ktorým sa nedokážu vyrovnať. Je to len preto, že nedokázali prijať svoje vlastnosti, vzhľad alebo ohraničenie svojich schopností. Toto neprijatie seba samého je základom neschopnosti prijať toho druhého.
      Je dôležité z čase na čas si položiť pár otázok, ktoré by odhalili nedostatky v láske k sebe samému. Napríklad: Prijal som svoje vlohy a obmedzenia? Prijal som svoju životnú cestu? Prijal som svoju starobu? Prijal som svojho partnera v manželstve? Prijal som svoju materiálnu situáciu? Prijal som svoju chorobu? Prijal som svoje telo i celkový vzhľad? Prijal som ohraničenia svojich schopností? (Podľa: W. Trobisch, Miluj sám sebe, s. 5)
MY      Pozrite sa, k akým tragickým následkom môže dôjsť človek, ktorý neprijme seba samého.
      Marienka bola bystré dievča. V škole sa učila veľmi dobre. Nebola škaredá, ale tiež nebola žiadnou krásavicou. A to ju veľmi trápilo. Vo vlastných očiach bola tou najškaredším dievčaťom. A od času, keď ju spolužiak zlomyseľne nazval škaredou husou, trpela ešte viac. Stále viac a viac sa uzatvárala do seba, vyhýbala sa kolektívu a každý prejav lásky zo strany rodičov či priateliek považovala za obyčajný súcit. Keď dospievala a niektorí chlapci sa začali uchádzať o jej priazeň, s každým veľmi nepríjemne „zatočila“ v presvedčení, že sa jej iba posmieva. Nikto ju nedokázal presvedčiť o opaku. Pomaly sa z nej stávala nepríjemná a hašterivá osoba, s ktorou sa len ťažko dalo vyjsť. Bola bez priateľov. Sama tým veľmi trpela. V jednom okamihu sa jej toto utrpenie zdalo tak ťažké a neznesiteľné, že si siahla na život. Nechala lístok so slovami: „Nelúčim sa s nikým. Veď komu by chýbalo také škaredé a zlostné dievča...“
ADE      Zaiste tu ide o extrémny prípad, ale často môžeme byť svedkami vyhrotených situácií, ktorých korene spočívajú v neprijatí seba samých. Ak teda chceme naplniť najväčšie prikázanie kresťanstva, musíme sa usilovať milovať – prijať seba samých, aby sme boli schopní milovať – prijať Boha i blížnych.
27.05.2011 | Čítanosť(5047)
Téma: Dieťa / Láska
29.07.2003 | Čítanosť(3773)
Téma: Láska / Zmena života
12.06.2003 | Čítanosť(3315)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(3113)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2910)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet