10.12.2020 -
Miron
186
0
|
|
Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 46.4 / Jesť chlieb potu
Myšlienky... 327/2020
Raj svätý Izák Sýrsky opisuje slovami: „je to Božia láska, v ktorej je potešenie všetkej blaženosti,“ a pridáva k tomu obraz jedenia zo stromu života. Pripomína skúsenosť svätého Pavla, ktorý zakúsil chuť tohto nadprirodzeného pokrmu. Uvedomuje si však, že táto jeho skúsenosť ako podobná skúsenosť mnohých svätých, môže byť vzdialené mnohým kresťanom, aj keď sa úprimne usilujú o život v Bohu. Predpokladá, že to môže vzbudiť v mysli jeho čitateľov mnoho otázok, preto hneď na ne odpovedá nasledujúcim vysvetlením.
„Strom života je Božia láska, od ktorej Adam odpadol a preto už viac nevidel radosť musel pracovať v krajine tŕňov. Tí, ktorí boli zbavení Božej lásky, aj keď kráčajú cestou spravodlivosti, jedia vo svojich námahách chlieb potu, ktorý prikázaný jesť prvému človekovi po jeho páde. Kým nenájdeme lásku, naša námaha je v krajine tŕňov a uprostred tŕňov rozsievame a žneme; a hoci naše zrno je zrnom spravodlivosti, v každú hodinu sme zraňovaní tŕním a hoci sa usilujeme o spravodlivosť, žijeme v pote nášho obočia.“
Jeho slová, aj keď vyjadrené tak trochu poetickým spôsobom, dávajú odpoveď na naše otázky. Svätý Izák Sýrsky hovorí, že aj keď sa usilujeme o spravodlivý teda svätý život, predsa v nás ostáva náklonnosť k hriechu, k vzdoru voči Bohu. Premáhanie tejto náklonnosti je namáhavou prácou, ktorú nazýva požívaním chleba potu. Navyše sme neustále zraňovaní tŕním tejto zeme vyhnanstva, aj keď sa usilujeme rozsievať zrno spravodlivosti.
Táto námaha života trvá, kým nenájdeme lásku. Myslí tým prijatie daru lásky k Bohu. Tento dar je daný tým, ktorí sa pre neho pripravili očistením srdca, mysle i tela.
Keď nám svätý Izák Sýrsky opisuje duchovné výšiny, nechce nás priviesť k malomyseľnosti nad našou slabosťou. Opak je pravdou. Chce nás tým povzbudiť, aby sme vytrvali v kráčaní v spravodlivosti v tejto krajine tŕňov, aby sme si cenili pot „nášho obočia“ pri rozsievaní dobrého zrna, pretože nás to pomaly vedie k stromu života, k Božej láske, v ktorej je potešenie všetkej blaženosti.
Súvisiace homílie / príhovory
Súvisiace pramene
Súvisiace príklady
|