10.12.2020 -
Miron
142
0
|
|
Téma: Pole / 5.30.11 / Pamätať na peklo
Myšlienky... 350/2020
„Smrť hriešnikov je zlom.“ (Sv. Ján Klimak) Prichádza k ním, keď to najmenej očakávajú; prichádza k ním, ale nie sú na ňu ani v najmenšom pripravení, rovnako tak ani na večnosť. Ešte ani nenadobudli skutočné pochopenie, čo je smrť a večnosť. A smrť uchmatne nepripravených hriešnikov zo zeme, na ktorej iba hnevali Boha a vydá ich do večných väzení pekla. (Pole, kapitola 30, odstavec 11.)
Nie je jednoduché počúvať týmto slovám. Je tomu aj preto, že z rôznych dôvodov sa nehovorí často o realite pekla. A ak sa hovorí, nezriedka je to podané formou, ktorá dáva falošnú nádej, že azda každý dôjde k spáse.
Cirkev však dáva jednoznačné učenie. V Katechizme katolíckej cirkvi čítame: „Nemôžeme byť zjednotení s Bohom, ak sa slobodne nerozhodneme milovať ho. Nemôžeme však milovať Boha, ak ťažko hrešíme proti nemu, proti svojmu blížnemu alebo proti sebe samým: „Kto nemiluje, ostáva v smrti. Každý, kto nenávidí svojho brata, je vrah. A viete, že ani jeden vrah nemá v sebe večný život“ (1 Jn 3, 14-15). Náš Pán nás upozorňuje na to, že budeme od neho odlúčení, ak nebudeme pomáhať vo vážnych potrebách chudobným a maličkým, ktorí sú jeho bratmi. Zomrieť v smrteľnom hriechu, ak sme ho neoľutovali a ak sme nedosiahli Božiu milosrdnú lásku, znamená zostať navždy odlúčenými od Boha vinou našej slobodnej voľby. A tento stav definitívneho vylúčenia seba zo spoločenstva s Bohom a s blaženými sa označuje slovom „peklo“.“ (KKC 1033.)
Tieto slová dávajú poučeniu svätého Ignáca Briančaninova ešte väčšiu váhu a vážnosť. A o to viac by sme mali vziať vážne jeho nabádanie k asketickému cvičeniu „pamätaniu na smrť“, ktoré často pripomína a to nielen v tejto kapitole.
Súvisiace homílie / príhovory
Súvisiace pramene
Súvisiace príklady
|