1.december 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Diabol nemá moc prinútiť nás, ale iba hádže zlé myšlienky, ako rybár návnadu. A keď my súhlasíme a prijímame ich, vtedy diabli nad nami vládnu, keď ich však odháňame modlitbou a vzývaním slávneho mena pána nášho Ježiša Krista, vtedy zranený nepriateľ od nás uteká.

~sv. Teodor Studita~

09.12.2020 - Miron
čítanosť37 reakcie0
(Share 3 0)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 39.18-21 / Dôležitosť askézy

Myšlienky... 271/2020

            Svätý Izák Sýrsky zakončuje homíliu o rôznych taktikách diabla, ktorými útočí na človeka, dlhou modlitbou. Vzdáva vďaky Bohu, za pomoc v ťažkých pokušeniach, s ktorými človek musí zápasiť. Toto vďakyvzdávania je spojené s pripomenutím rôznych duchovných stavoch, kedy človek buď zápasí s celou silu alebo sú poznačené upadnutím do lenivosti a nedbanlivosti.



            Táto modlitba odhaľuje, ako svätý Izák Sýrsky vnímal cieľ duchovného života. Spolu s ostatnými Svätými Otcami hovorí, že kresťanstvo je asketickým náboženstvom. Toto tvrdenie vychádza zo skúsenosti pri napĺňaní evanjeliových prikázaní, ktoré je vždy sprevádzané s určitou námahou zo strany človeka. Očistenie srdca a mysle od vášní vyžaduje pozornosť a uplatňovanie rôznych asketických prostriedkov, ktorými človek nielenže vzdoruje zlým návykom, ale snaží sa ich úplne vykoreniť a nahradiť dobrými návykmi, ktoré sú v súlade s učením Evanjelia.



            Svätý Izák Sýrsky o takých ľuďoch hovorí: „Z lásky k Bohu túžia po takomto násilí, ktoré vchádza do ich života, slobodne si volia námahu pre nadobudnutie čností a dávajú jej prednosť pred pomíňavosťou tohto života so všetkými jeho potešeniami. A kedykoľvek na nich doľahne pokušenie, radujú sa, že môžu byť ním viac zdokonalí.“



            Načúvanie učeniu svätých učiteľov duchovného života sa tak stáva veľkou výzvou pre duchovný život kresťanov súčasnosti, pretože sme pozabudli na tento asketický aspekt kresťanského života.


08.10.2003 | Čítanosť(1652)
Téma: Odvaha / Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1627)
Téma: Pokušenie
25.06.2003 | Čítanosť(1456)
Téma: Pokušenie


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet