24.november 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Treba mať veľké túžby, z ktorých sa rodia veľké projekty, aj keď ich človek nemôže uskutočniť.”

~SV. TERÉZIA Z AVILY ~

14.09.2020 - Miron
čítanosť24 reakcie0
(Share 3 0)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 37.64-65. / Stíšenie umŕtvuje vonkajšie zmysly

Myšlienky... 238/2020

            V ďalšej otázke svätému Izákovi Sýrskemu sa učeník pýta na krátke vysvetlenie úsilia o stíšenie. Tu by sa žiadalo použiť radšej grécke slovo hesychia, pretože slovo stíšenie nevystihuje všetky aspekty tohto pojmu, ktorý vyjadruje nastolenie pokoja v mysli a srdci človeka.



            Trochu viac svetla môže dať odpoveď svätého Izáka Sýrskeho. Hovorí: „Stíšenie umŕtvuje vonkajšie zmysly a kriesi vnútorné hnutia; zatiaľ čo vonkajší spôsob života robí pravý opak, teda kriesi vonkajšie zmysly a umŕtvuje vnútorné hnutia.“



            Pod vnútornými hnutiami svätý Izák Sýrsky myslí citlivosť ľudského ducha na dotyky Božej milosti a na Boží hlas. Táto citlivosť prichádza, keď človek umŕtvuje svoje vonkajšie zmysly. Svätí asketici si uvedomovali silu impulzov zo sveta, ktoré prijímame skrze zmysly. Každý takýto impulz je mysľou spracovaný do obrazu a tento obraz sa ukladá do pamäte. Neplatí to len o tých veciach, ktoré si vedome chceme zapamätať, ale o všetkých impulzoch, ktoré zmysly zaznamenávajú. Ak napríklad nechránime svoj zrak a dovoľujeme cez neho vstúpiť obrazom, ktoré podporujú hriešne vášne, pretože v tom okamihu sa nám to neškodné a zvládnuteľné, zvyčajne takto prijaté obrazy sa vynoria z našej pamäti hoci aj o niekoľko mesiacov či rokov neskôr v čase neľútostného útoku hriešnej vášne.



            Toto však nemal svätý Izák na mysli v tomto poučení. Hovorí o tom, že ak sa dáme úplne pohltiť týmto impulzmi, strácame schopnosť vnímania vecí, ktoré prichádzajú zhora. Do pohára naplneného až po okraj vodou, nemôžeme pridať ani len kvapku vzácneho vína. A ak by sa nám to aj podarilo, tak to víno okamžite stráca svoju chuť, dokonca úplne zaniká pre zriedenie v množstve vody.



            Stíšenie, teda stráženie a umlčanie zmyslov, vyprázdňuje srdce pre prijatie impulzov zhora. Nastoľuje ho predovšetkým náš modlitbový život, ktorý však musí byť podporovaný prispôsobením nášho životného štýlu.


25.06.2003 | Čítanosť(1435)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1188)
Téma: Askéza


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet