27.máj 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nechápem tvoju nerozhodnosť. Keď narazíš na skupinu priateľov, s ktorými sa ťažšie zbližuješ, pretože si ich dlhší čas zanedbával, hneď im uhneš z cesty a myslíš si, že sú mŕtvou záťažou, balastom, ktorý sa prieči tvojim apoštolským predstavám, že ti nemôžu porozumieť.
Ako ti majú rozumieť, keď okrem toho, že ich nemáš rád, že im neslúžiš svojou modlitbou a umŕtvovaním, nikdy sa nesnažíš s nimi rozprávať?

~bl. Josemaría Escrivá~

05.04.2019 - Miron
čítanosť280 reakcie0
(Share 79 0)


Téma: Pole / 2.12.49 / Vášeň / Spoznať pravdu o sebe

Myšlienky... 120/2019

            Aký čudný spôsob života sa to zdá tým, ktorí sa povrchne prizerajú. „Dodržiavanie prikázaní ukazuje človekovi jeho slabosti!“ Ale toto sú slová skúsenosti. Len keď človek svedomito dodržiava Kristove prikázania, môže spoznať množstvo svojich vášní. Len keď človek svedomito dodržiava Kristove prikázania, môže dospieť k uvedomeniu si bezmocnosti starého Adama, ktorý je konfrontovaný so životom nového Adama. Iba vtedy môže spoznať pravdu, že duchovný zákon môže byť naplnený iba s Kristovým milosrdenstvom. (Pole, kapitola 12, odstavec 49.)            Kňaz, ktorý viedol duchovné cvičenia pre skupinu mladých kresťanov, začal prvý deň s praktickým cvičením. Požiadal všetkých zúčastnených, aby sa pokúsili celý deň prežiť bez posudzovania, či už slovom alebo myšlienkou. Večer došlo k vyhodnoteniu tejto úlohy. Povedal: „Tí, ktorí dokázali prežiť celý deň bez posudzovania, nech sa prihlásia.“ Nikto nezdvihol ruku. Počas nasledovného zdieľania mnohí povedali, že boli prekvapení, ako ťažko bolo napĺňať túto úlohu. Pre iných bolo zasa nepríjemným prekvapením uvedomenie si, ako často podliehajú tomuto pokušeniu.            Zmyslom tohto cvičenia bolo rozbitie škrupiny sebavedomia, s akou sa človek neraz pozerá na svoj život. Bez toho by celé duchovné cvičenia boli iba možno nejakou intelektuálnou rozcvičkou, ale neviedli by k duchu pokánia, ktorý dáva duchovný rast.            Toto je rozšírenou chorobou v súčasnom kresťanskom svete. Je to tak trochu uzavretý kruh. Povrchné žitie vedie k zanedbávaniu napĺňania prikázaní, to zas k prílišnému sebavedomiu, ktoré necíti potrebu utiekať sa k zdrojom Božej milosti, a to všetko vedie späť k povrchnej viere. Ale iba ten, kto si je vedomý svojich slabostí, úpenlivo hľadá Krista a jeho milosrdenstvo.


28.07.2003 | Čítanosť(1312)
Téma: Pokora
27.06.2003 | Čítanosť(3473)
Duchovný život


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet