4.jún 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Kto súdi svojho blížneho, môže sa hocikedy pomýliť. Kto mu odpúšťa, ten sa nikdy nemýli.

~Karl Heinrich Waggerl ~

27.03.2019 - Miron
čítanosť241 reakcie0
(Share 62 0)


Téma: Sv. Izák Sýrsky / Homília 15.13 / Neuhášať oheň Svätého Ducha

Myšlienky... 101/2019

            Svätý Izák Sýrsky hovorí:



            „Nič tak neuháša oheň, ktorý Svätý Duch vdychuje do mníchovho srdca pre posvätenie jeho duše, ako familiárne stretnutia, mnohovravnosť a združovanie, okrem tých na prijatie Božích tajomstiev pre starostlivosť a umocnenie jeho poznania; pretože také stretnutia prebúdzajú jeho dušu k životu, vykoreňujú vášne a nútia k úteku hanebné myšlienky. Nech nikto iný okrem týchto mužov sa nestane tvojim priateľom a znalcom tvojich tajomstiev, aby si nepoložil bariéru pre svoju dušu a zišiel z Pánovej cesty.“



            Z tohto poučenia je zrejmé, že ani kláštorné múry nezabránia k nerozvážnemu počínaniu. Priestor vytvorený pre stále hlbšie ponáranie sa do Božích tajomstiev a jeho kontemplácie, nemusí byť využitý, ak mních nedáva a nerozvážne sa oddáva mnohovravnosti a nachádza príležitosti na neužitočné stretávania sa so svojimi spolubratmi.



            Pre nás, ktorí žijeme vo svete, je toto poučenie tiež vzácne. Pomôže nám identifikovať mnohé situácie, ktoré naplňujú našu dušu bezduchým balastom. Pre správne rozlišovanie nám pomôže druhá časť Izákovej rady, kedy nás nabáda hľadať si za priateľov tých, ktorí pre svoju duchovnú zrelosť môžu v rozhovore obohatiť náš život a ponúknuť novú perspektívu na veci života, ktorá nám doteraz unikala.



            Sú priatelia a spoločnosť, ktorí nás môžu strhnúť dole alebo znehodnotiť čas bezduchými vecami alebo nás môžu pozdvihnúť bližšie k Bohu. Voľme si tých, ktorí neuhášajú oheň Svätého Ducha v nás.


25.06.2003 | Čítanosť(1427)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1181)
Téma: Askéza


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet