16.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Dom sa nezrúti kvôli jednému úderu. Najčastejšie je to kvôli starej chybe v konštrukcii. Občas ide o dlhotrvajúcu nedbalosť obyvateľov domu, ktorí dopustili, aby pretiekla strecha. Kvapka po kvapke nebadateľne spôsobuje, že prehnijú klady na streche. Časom sa malá štrbinka zväčší a spôsobí značné škody. Konečný efekt je to, že dážď naplno preteká a dom sa zrúti.

~sv. Ján Kasián~

27.01.2010 - Miron
čítanosť1041 reakcie0
(Share 336 0)


Téma: Nedeľa márnotratného syna / Lk 15, 11-32

Myšlienky... 26/2010

      Generál Dwight Eisenhower bol poverený plánovaním a vedením veľkej vojenskej operácie. Poznáme ju od menom Deň D. Desaťtisíce vojakov bolo pripravených na vylodenie na francúzskom pobreží a na otvorení novej frontovej línie s nemeckou armádou. Konečné rozhodnutia ohľadom invázie záviseli na generálovi. Dwight Eisenhower povedal, že mali plán iba pre víťazstvo. Nepočítali s inou alternatívou. Ale po vydaní rozkazu k začiatku invázie, ktorá počítala so stratou mnohých životov, generál musel mať nejaké skryté pochybnosti. Na zadnom sedadle vojenského auta napísal list, ktorý bol zverejnený niekoľko rokov neskôr. Píše v ňom: „Invázia bola neúspešná. Beriem plnú zodpovednosť za tento neúspech. Vina nepadá ani na prezidenta Roosevelta, ani na premiéra Churchilla ani na žiadneho z veliteľov. Ja som plne zodpovedný...“
      Generál nepotreboval použiť tento list. Invázia bola úspešná. Ale tento list odhalil srdce skutočne veľkého vodcu.
      Prijať zodpovednosť je známkou veľkého charakteru. Prijať zodpovednosť znamená tiež urýchliť riešenia nepríjemných situácii, do ktorých sa ľudia dostávajú.
      Nie je to však až také ľahké. Je oveľa bežnejšie, že sa skôr pokúšame zvaliť zodpovednosť alebo skôr obviniť niekoho iného. Začalo sa to už v rajskej záhrade, keď Adam obvinil Evu z neposlušnosti voči Bohu a Eva obvinila hada aj keď obaja boli zodpovední za svoj hriech. Od tej doby sa toho veľa nezmenilo. Ako často počujeme: to je manželova vina alebo vina manželky... na vine sú deti, rodičia, spoločnosť... to všetko je kvôli môjmu šéfovi... na vine sú politici... Pripomína to uzatvorený kruh, kedy jedno obvinenie nadväzuje na druhé, bez akéhokoľvek náznaku riešenia problému.
      Márnotratný syn sa dostal do takéhoto bludného kruhu. Mladícka nespokojnosť so životom ho priviedla k obvineniu: môj otec je príčinou... nie som tu slobodný. Odišiel, aby žil podľa svojho. Nasledovali azda ďalšie obvinenia, keď mu došli peniaze, keď stratil priateľov... Musel doslova padnúť na dno biedy, aby došiel k poznaniu, že už nemá koho viniť a že za všetko si môže vlastne sám. A v tej chvíli sa rozhodol vziať zodpovednosť za svoj život.
      Možno, že sa nachádzame v podobnom bludnom kruhu. Musíme si uvedomiť, že žiadne uzdravenie a náprava a pokoj nepríde, kým sa nám konečne nepodarí priznať: „Ja som zodpovedný...“ Možno, že táto zodpovednosť padá na viacerých, ale jedine my môžeme napraviť svoj podiel na probléme. Môže to znamenať list s ospravedlnením, znovu nadviazanie kontaktu, vykonanie spovede... Je to ťažké, ale je to jediná cesta ako sa môže v našich životoch napraviť to, čo sme pokazili. Musíme prekonať pýchu, ktorá nám bráni vidieť správne riešenia a byť ľuďmi veľkého charakteru, ktorí dokážu prijať zodpovednosť za svoje rozhodnutia.
      Je to jediná možná cesta...

YouTube – homily-service.

12.06.2003 | Čítanosť(2809)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(2220)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet