17.august 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Svätý je ten, kto stále miluje. Láskou odhaľuje v ostatných Boží zámer a pomáha im ho uskutočňovať.”

~CHIARA LUBICHOVÁ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2461 reakcie0
(Share 481 0)


Téma: Hriech / Pokánie / Spása / Zachej / Život / Lk 19, 1-10

Myšlienky... 9/2002

      Azda každému turistovi, ktorý sa rád túla prírodou, sa stalo, že zablúdil. Čo v takej situácií zvyčajne urobí? Vyškriabe sa na najbližší vrch či vyvýšeninu, poprípade na strom. Jednoducho pozrie sa na svoju situáciu z inej perspektívy. Takto skôr objaví správnu cestu alebo nejaké orientačné body, podľa ktorých dokáže určiť v mape svoju polohu.
      Aj v živote nastávajú také okamihy, kedy sa človek cíti dezorientovaný a potrebuje novú perspektívu pre svoj život. Zachej patril k takýmto ľuďom. Aj keď mal bohatstvo, aj keď mal významné postavenie, predsa cítil, že toto mu neprináša uznanie od ľudí. Skôr naopak. Pre spoluprácu s okupačnou mocnosťou ako aj pre jeho nečestnosť, ľudia sa k nemu správali otvorene nepriateľsky. Toto denno-denne vnímané nepriateľstvo mu neustále pripomínalo, že v jeho živote nie je všetko v poriadku. A predsa to nevedel alebo možno ani nechcel zmeniť. Keď sa dozvedel, že mestom pôjde Ježiš, zatúžil vidieť ho. Nič viac. Iba ho vidieť. Azda podvedome cítil, že práve Ježiš môže dať jeho životu novú perspektívu. Chcel ho vidieť! Vyškriabal sa dokonca na strom, aby malý vzrast nebol prekážkou na naplnenie jeho túžby.
      Jeho túžba sa splnila. Nielenže videl Ježiša, ale Ježiš sám ho oslovil po mene a pozval sa do jeho domu. Ak si predstavíme Spasiteľa ako prekračuje prah Zachejovho domu, pripomenie nám to verš zo Zjavenia sv. Jána: „Hľa, stojím pri dverách a klopem. Kto počúvne môj hlas a otvorí dvere, k tomu vojdem a budem s ním večerať a on so mnou“ (Zj 3, 20). Tento verš inšpiroval jedného maliara, aby nakreslil túto scénu. Ježiš stojí pri dverách, ktoré nemajú kľučku. Kľučka je iba z druhej strany a na tej strane sme my. Kristus stojí pri dverách a klope na dvere – na dvere ľudského srdca. Zachej otvoril svoje dvere s veľkým potešením. Stretnutie s Ježišom mu dalo novú perspektívu: zakúsil lásku, ktorú môže dať iba Boh. Aké to malo dôsledky? Priam v okamihu sa stáva štedrým dobrodincom chudobných. Neváha sa priznať k svojim nečestnostiam a sľubuje štedré odškodnenie tým, ktorých okradol.
      Vyškriabaním sa na strom a otvorením dvier Ježišovi Zachej získava novú perspektívu pre svoj život, spoznáva jeho pravý význam i zmysel.
      Zdá sa, že tu ide o šťastný koniec. Ale toto rozprávanie má aj bolestivejší podtón, ak si lepšie všimneme ľudí, ktorí tak isto chceli vidieť Ježiša Krista. Oni netúžili po nejakej novej perspektíve pre svoj život. Jednoducho boli spokojní s tým úzkym pohľadom na život, ktorí im ukazoval iba jedinú možnú cestu života. Preto na Ježiša šomrali: „Vošiel k hriešnemu človekovi! (Lk 19, 7). Neboli schopní pochopiť tú novú perspektívu, ktorá sa rozvinula pred Zachejom, a ktorú Ježiš Kristus charakterizoval slovami: „Dnes prišla spása do tohoto domu“ (Lk 19, 9). Nepochopili Božie zámery. Nedokázali sa zbaviť svojho čierno-bieleho nazerania na svet a na ľudí. V mene Boha, ktorý je absolútny, vyriekli absolútny ortieľ nad Zachejom – je hriešnik a ostali rezistentní voči prejavu Božej lásky, ktorá prichádza „hľadať a zachrániť, čo sa stratilo“(Lk 19, 10).
      Je dobré, ak pohľad na týchto ľudí vyvolá v nás spytovanie svedomia, či nepatríme k tým, ktorí sa „radi schovávajú v dave“ a pridávajú sa k tomu „čierno-bielemu videniu“ sveta a ľudí. A ak hoci aj s prekvapením zistíme, že tak trochu medzi nich zapadáme, skúsme sa pozrieť okolo seba, kde je najbližší strom. „Vyliezť na neho“ – teda oslobodiť sa od zmýšľania davu, túžiť po novej perspektíve pre život, „otvoriť dvere Ježišovi“ – to všetko môže byť okamih nového štartu v našom živote.
25.06.2003 | Čítanosť(5301)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(2201)
Téma: Hriech / Maličkosti
Pokánie |
Pokánie | Pokánie
26.06.2003 | Čítanosť(3411)
Život – zmysel života
12.06.2003 | Čítanosť(2554)
Lk 19, 45-48
04.10.2003 | Čítanosť(2552)
Hriech


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet