3.apríl 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nech sa nikto nehanbí vyznať svojho ukrižovaného Krista a nech v plnej dôvere poznamená svoje čelo znakom kríža. Pretože znak kríža je postrachom pre diabla a pečaťou pre veriaceho, lieči nemoc, protiví sa zlému duchu.

~sv. Cyril ~

28.11.2006 - Miron
čítanosť1389 reakcie0
(Share 312 0)


Téma: 20. nedeľa po ZSD / Lk 7, 11-16

Homília

AI      Zakaždým, keď spoznáme novú peknú vlastnosť u človeka, ktorého milujeme, prejaví sa to tým, že vzrastie naša láska k nemu.
KE      V dnešnom evanjelium poznávame jednu z čŕt nášho Spasiteľa. Poznávame, že jeho srdce je naplnené súcitom k ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkom životnom rozpoložení. Či táto vlastnosť jeho srdca nevzbudí v nás väčšiu lásku k nemu?
DI      Súcit je jedným zo znakov pôsobenia Ježiša Krista. Verše dnešného úryvku hovoria o jeho stretnutí s pohrebným sprievodom. Keď videl matku – vdovu, ako vyprevádza svojho jediného syna, „bolo mu jej ľúto a povedal jej: „Neplač!“ (Lk 7, 13). Pristupuje k nosidlám a kriesi mŕtveho mládenca.
      Podobne pohnutý súcitom prikazuje svojmu priateľovi Lazárovi, aby vyšiel z hrobu. To isté súcitne srdce vrátilo život Jairusovej dcérke. Súcit s ľudskou biedou ho nútil vracať zrak slepým, sluch hluchým, zdravie telesne postihnutým, pokoj tým, ktorí trpeli od zlých duchov. Boh nemôže nekonať, keď vidí ľudskú biedu.
PAR      Tak je tomu i v dnešných dňoch. I teraz môžeme vidieť veľké skutky Božieho súcitu medzi nami. Ježiš Kristus odpovedá na prosby trpiacich a pomáha im skrze svoju Cirkev. Stačí si len zalistovať v štatistikách, aby sa pred nami odhalila veľkosť tohto pôsobenia. Stačí si len všimnúť prácu cirkevnej charity a státisíce rôznych zdravotníckych a humanitárnych zariadení na celom svete, ktoré dennodenne zmierňujú utrpenie nespočetnému množstvu ľudí. Spasiteľ i dnes pohnutý súcitom koná skrze svoje telo – Cirkev.
MY      Mladý americký lekár Tom Dooley sa vyznamenal hrdinskou obetavou lekárskou službou vo vojnovom Vietname. Keď sa po vojne vrátil domov, rozniesla sa o ňom povesť a viaceré nemocnice mu ponúkli miesto s vysokým platom. Čakal ho teda luxusný život. Okrem úradného bytu prenajal si vo Washingtone rozsiahly byt a prosil matku, aby mu pomohla pri zariaďovaní.
      Medzitým však vo voľných chvíľach vynárali sa mu pred oči postavy trpiacich Vietnamcov. Myslel na mladé dievča Lin s drevenou nohou, ktoré zachránil, myslel na dobrú ženu Ngai, ktorá sa stará o množstvo detí pozberaných na uliciach, myslel na malých čističov topánok, ktorí sa túlajú po Hajfongu, aby si zarobili na hrsť ryže. Celé zástupy trpiacich, ktorí potrebujú pomoc, defilujú mu pred očami. Tieto predstavy ho trápili a keď sa vyžaloval priateľovi, ten mu poradil: „Hoď všetko na papier, napíš o tom knihu, a tak sa zbavíš týchto predstáv.“ Lekár sa o to pokúsil. Napísal knihu s názvom Zbav nás zlého. Kniha mala nečakaný úspech. Za mesiac sa predalo vyše 50 tisíc výtlačkov. Ale mučivé spomienky neustali.
Matka mu telefonuje: „Syn môj, byt máš už nádherne, prvotriedne, luxusne zariadený, určite sa ti bude páčiť, máš tam všetko, čo si zažiadaš, môžeš kedykoľvek prísť.“
      Tom odpovedá: „Mama, čo by si povedala, keby som sa zriekol svojho bytu a svojho miesta v nemocnici a keby som odišiel naspäť do Indočíny ako misionár? Už dlhšie cítim, že je to Božia vôľa.“
      Matka mlčala. Tom pochopil z jej mlčania výčitku. Napokon povedala rozochveným hlasom: „A čo urobíš s nábytkom, s bytovým zariadením a s celým bytom?“
      Tom odpovedá: „Sprav s ním, čo sa ti páči.“
      A ona na to: „A kedy by si chcel odísť?“
      On odpovedá: „Hneď, mama. Je mi ľúto tých ľudí a chcem priložiť ruku k dielu.“
Matka, hlboko veriaca žena, zozbierala všetky duševné sily a pokojne, celkom pokojne hovorí do telefónu: „Keď ťa Boh volá, synu, len choď a Boh nech ťa požehnáva!“ (VRABLEC, J.: V službe Slova B. Rím : SÚSCM, 1990, s. 197.)
ADE      Ak dnes, keď sme spoznali nádhernú vlastnosť Ježišovho srdca – súcit, vzrástla naša láska k nemu, prejavme ju podobným spôsobom ako tento mladý lekár. Odhodlajme sa stať kanálom, skrze ktorý prichádza k trpiacim okolo nás nádherné pôsobenie Božieho súcitu.

      20. nedeľa po ZSD

28.07.2004 | Čítanosť(4279)
Téma: Neplačte / Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(4603)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3404)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2519)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet