5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Už len skutočnosť, že nám Boh poslal do cesty určitú dušu, je známkou, že Boh chce pre ňu niečo urobiť. Nie je to náhoda, ale Boží úmysel. Vo svojom svedomí sme zaviazaní pomôcť. Ak nejaká duša túži po Bohu, má právo dostať prostriedky na to, aby mohla k nemu prísť. Nikto jej nemá prekážať. Pozri sa na kríž a pochopíš, čo pre Ježiša znamená jediná duša.”

~MATKA TERÉZIA~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1586 reakcie0
(Share 313 0)


Téma: Bdelosť / Lk 12, 32-48

Archív

Bdieť sa vypláca. To si uvedomujeme, keď vyprevádzame deti z domu, keď sadáme za volant, keď vnímame zodpovednosť a náročnosť úloh či povinností, keď vieme, že za to, čo konáme, nás čaká odmena, alebo trest.
Výzva bdieť platí aj v duchovnom živote. Veľkosť človeka spočíva v tom, že je vždy pripravený postaviť sa pred Boha - Sudcu.
Dag Hammarskjöld, generálny tajomník OSN, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí, mal zásadu: „Byť vždy pripravený na všetko.” Jeho spolupracovníci a blízki videli, že v čo veril, to aj žil. Kresťan vie, že je na ceste do večnosti.
Bdelosť je vážnou požiadavkou duchovného života. A pritom jednou z najťažších. Sú chvíle, keď nie je ťažké uvedomovať si Božiu prítomnosť, človek akoby ju cítil. Medzi ne patria sviatky, dojímavé slávnosti, čas po dobrej spovedi, náhla smrť drahého človeka... Vtedy si viac uvedomujeme existenciu Boha, vlastnú dušu či večný život. Vtedy vznikajú silné a krásne predsavzatia, zlo sa nám protiví, priťahuje nás modlitba a konanie dobra. Časom dojmy a zážitky vyprchajú, nadšenie opadne a život ide v starých koľajach. Zabudne sa na predsavzatia, Boha, dušu, večnosť, spásu a dôležitejšími sa stanú bežné záležitosti. Všetci máme k tomu sklon. Asi nikto nejde priamo k Bohu bez toho, aby nezakolísal, nezastal, nevrátil sa späť. Čo sa v našom živote vyskytuje častejšie - napredovania, alebo pády? Či sa po každom páde zdvihneme a rýchlo spamätáme? Rozhodujúci bude posledný okamih života, stav duše. Vo večnosti sa už nič nemôže meniť. Naveky ostaneme v takom stave, v akom sme tam prišli.
Mal dvadsaťštyri rokov. Hovorili o ňom, že pri svojom nadaní a vedomostiach má pred sebou skvelú budúcnosť. Bol si toho vedomý. O desiatej ako čerstvý absolvent vysokej školy preberal červený diplom. Na dvanástu si naplánoval svadbu na úrade. Na ceste domov havarovali. Smrť si na štrnástu hodinu nenaplánoval.
Bdelosť je vzácna čnosť. Kresťan by sa nemal báť stretnutia so svojím Bohom. Bdelý život mu v tom pomôže, veď bdelosť od nás vyžaduje Ježiš.

(Katolícke noviny 2004)

25.06.2003 | Čítanosť(1695)
Téma: Bdelosť / Múdrosť
12.06.2003 | Čítanosť(3225)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(3021)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2970)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet