16.jún 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „V rozhovore o otázkach morálky a viery nemožno byť nezávislým katolíkom... Takáto falošná nezávislosť znamená opustenie Kristovej cesty.”

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

22.11.2006 - Miron
čítanosť969 reakcie0
(Share 261 1)


Téma: 25. nedeľa po ZSD / Lk 10, 25-37

Homília

AI      V predvianočnom čase som sa v meste pristavil pri jednom stánku. Dvaja mladí ľudia predstavovali akýsi charitatívny projekt, ponúkali prospekty... Kým som čítal popis projektu, zastavili sa dvaja muži v stredných rokoch. Jeden bez váhania siahol do vreca a vytiahol peňaženku, aby podporil toto charitatívne snaženie, druhý zareagoval slovami: „Ja týmto veciam neverím! To si len určite niekto znova napakuje svoje vrecko!“ Na tento názor nikto nereagoval, ale bolo vidieť, že sa dotklo okolostojacich rovnako ako mňa.
      Keď som neskôr o tom uvažoval, uvedomil som si, že možno ten muž mohol mať nejakú negatívnu skúsenosť, pre ktorú akýkoľvek pokus o charitu sa mu zdá podozrivý. Alebo bol už tak nakazený individualizmom tejto doby, že nebol schopný ani jednoduchého skutky lásky, na ktorý nebolo potreba nijakého zvláštneho nasadenia.
KE      Nech už bol dôvod pre jeho konanie akýkoľvek, vieme, že podobné zmýšľanie si osvojuje stále viac ľudí. Preto sme vďační za Ježišovu výzvu, ktorá odznela v dnešnom evanjeliu: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10, 37).
DI      Táto výzva je praktickým poučením, ktoré vzišlo z podobenstva o milosrdnom Samaritánovi. Samotné podobenstvo osvetľuje príkaz lásky k blížnemu (Lk 10, 27) a učí nás pod termínom „blížny“ chápať všetkých ľudí bez rozdielu rasy, spoločenskej a náboženskej príslušnosti.
      Milosrdný Samaritán je obrazom človeka, ktorý uskutočňuje konkrétnym spôsobom príkaz lásky. Predstavuje človeka, ktorý nežije v nejakom sterilnom prostredí. Je to človek na ceste svojho života, v ktorom sa zaiste stretol i s klamstvom, nečestnosťou, farizejstvom, ale napriek tomu nezahorkol, neutiahol sa do ulity sebeckosti. Zastavuje sa, aby pomohol, aj keď ho to stojí čas a peniaze. Zastavuje sa, aby pomohol, aj keď vie, že za to nič nemôže čakať. Zastavuje sa, lebo v ležiacom spoznáva svojho blížneho.
PAR      Ak nám Spasiteľ hovorí: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10, 37), tak nám pripomína našu zodpovednosť za tento svet. Kresťanstvo nie je spoločenstvo rojkov, ktorí mrhajú čas snímaním a prázdnymi rečami. Kresťanstvo je spoločenstvo ľudí, ktorí vedia, že nestačí len počúvať Božie posolstvo, ale že je potrebné vnášať ho do tohto sveta, do kolotoča všetkých situácií všedných dní, aby sa vzrastala láska, bratstvo, pokoj a stále väčšia spravodlivosť.
      Kresťanstvo má silu pretvárať tento svet, meniť ho k lepšiemu. Azda aj z tohto dôvodu počúvame búrlivé protesty tých, ktorí by náboženstvo najradšej uzatvorili medzi múry chrámov. Tí, ktorí nechcú pokoj a spravodlivosť, tým vždy budú vadiť horliví kresťania, ktorí sa angažujú vo veciach života spoločnosti. My však nesmieme cúvnuť. Sme poslaní k našim blížnym, aby sme im pomohli aj za cenu, že budeme musieť zápasiť s neporiadkami a nespravodlivosťami tohto sveta.
MY      Nech nás povzbudí spomienka na amerického kresťanského kazateľa Martina Luthera Kinga. Preslávili ho slová: „Máme sen, že jedného dňa budú všetci ľudia slobodní.“ Tento černošský kazateľ však neostal len pri snívaní. Bol to úžasne činný kresťan, ktorý svojím konaním v podstatnej miere prispel k zrovnoprávneniu černochov v USA. Bol zavraždený, pretože usiloval o väčšiu spravodlivosť pre svojich blížnych. Napriek tomu však veľmi podstatne a natrvalo zmenil postavenie mnohých svojich blížnych v spoločnosti k lepšiemu.
ADE      Môžeme mať rôzne negatívne skúsenosti, ktoré nám azda doteraz bránili uskutočňovať v plnej miere Ježišovu výzvu: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10, 37). Skúsme však dnes, keď si uvedomujeme, že môžeme zmeniť tvár súčasnej spoločnosti k lepšiemu, odhodiť všetko to, čo nám azda bránilo k aktívnej láske k blížnemu. Je to naše povolanie i výsada. A určite niet väčšej radosti ako tej, keď skrze našu pomoc sa stal život blížneho krajší a kvalitnejší.

      25. nedeľa po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(8684)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3836)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(3164)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet