4.jún 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Milovať prináša veľké uspokojenie, keď v milovaní neprekročíme medzu. Najväčším uspokojením je však milovať Boha, lebo tam takého nebezpečenstva niet.”

~SV. FRANTIŠEK SALESKÝ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2148 reakcie0
(Share 343 0)


Téma: Podobenstvo o rozsievačovi / Pripravme svoje srdce / / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 46/2000

       Podobenstvo o rozsievačovi nám dáva otázku: „Aký typ pôdy je tvoje srdce?“ Možno sme tým krajom cesty a ešte sme vlastne nepochopili, čo to kresťanstvo vlastne je. Možno, že sme skalou a naša „viera“ sa objavuje v krátkodobých zbĺknutiach nadšenia. Možno, že sme príliš udusený starosťami alebo bohatstvom alebo rozkošami tohto sveta. Možno, že sme úrodnou zemou a prinášame úrodu. Akým typom pôdy sme?
       Keď zaznejú otázky takéhoto typu, často sa objavia vyhýbavé odpovede: „Veď ja sa modlím, chodím do chrámu... Čo odo mňa vlastne chcete?“ Ale v podstate chápeme, o čo tu ide. O základnú voľbu nášho srdca: Je Boh pre mňa prioritou číslo jedna?
       Ak úprimne hľadáme pravdu o sebe, tak potom nie je ťažké uznať i azda pomýlenie života. Ak sa necháme týmto podobenstvom usvedčiť, že nie sme úrodnou pôdou, tak je to prvý a azda aj najdôležitejší krok k tomu, aby sme sa ňou stali. Ak nás toto Božie slovo dotklo svojím ostrím, tak len preto, aby nás odrezalo od zbytočnej príťaže a povzbudilo k transformácií, k zmene – od neúrodnej pôdy na úrodnú. S Božou pomocou a vytrvalosťou to dokážeme.
       Wilhelm Busch nás k tomu povzbudzuje týmto obrazom:
       Raz mi rozprával jeden farmár z Brazílie, že keď sa dostal na druhu stranu oceánu, dostal kúsok zeme. Keď si ho obzrel, zistil, že je to vlastne kus pralesa. Vyrúbal stromy a odstránil pne a kamene. Jedného dňa bol s prácou tak ďaleko, že mohol zapriahnuť dva voly a po prvý raz orať. Keď zoral pôdu na tri kroky, pluh sa mu na niečom zastavil. Čo urobil? Odišiel domov po dynamit a vyhodil skalu spolu s pluhom a volom? do vzduchu? Nie! Obišiel skalu a oral ďalej. Keď konečne skončil, vyzeralo to celé dosť úboho. Ale niečo už zasial a zozbieral i nejakú tú úrodu. Keď oral druhý rok, bolo to už o niečo lepšie. Znovu vykopal a odstránil nejaké pne a kamene. Bolo to už lepšie. A na tretí raz to šlo už zasa hladšie.( Wilhelm Busch, Ježiš náš osud, (bez údajov) 1993, s. 63.)
       Boh nás volá k úrodnosti. Je iba na nás, ako pripravíme svoje srdce.
12.06.2003 | Čítanosť(4061)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3480)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3190)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet