3.apríl 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    A tak je Božie milosrdenstvo voči nám tým obdivuhodnejšie, že Kristus nezomrel za spravodlivých ani za svätých, ale za nespravodlivých a bezbožných.

~sv. Lev Veľký~

25.10.2006 - Miron
čítanosť1383 reakcie0
(Share 344 0)


Téma: 21. nedeľa po ZSD / Lk 8, 5-15

Homília

AI      Aby sme mohli bezpečne používať vymoženosti moderného sveta, musíme ich z času na čas skontrolovať či fungujú správne. Preto na mnohé zariadenia je predpísaná v určitých intervaloch revízna kontrola. Vďaka takýmto kontrolám sa neraz predíde rôznym tragédiám. Revízny technik, ktorý má na starosti dobrú funkciu komínov, mi rozprával o viacerých prípadoch, kedy takáto kontrola odhalila vážny problém, ktorý mohol v dohľadnom čase spôsobiť požiar. Správne fungovanie vecí prináša úžitok, porucha môže spôsobiť škodu.
KE      Dnešné podobenstvo nás pozýva, aby sme prekontrolovali svoj vzťah k Božiemu slovu.
DI      Je to dôležitá kontrola, pretože aj tu platí, že „správne fungovanie vecí prináša úžitok, porucha môže spôsobiť škodu“. Je preto dôležité nájsť si čas a porozmýšľať, akú úlohu má Sväté písmo v našom živote. Štyri skupiny ľudí, o ktorých nám hovorí náš Spasiteľ, predstavujú rôzne postoje ľudí k Božiemu slovu. Je to akási šablóna, ktorú môžeme imaginárne priložiť na svoj duchovný život a zistiť, v ktorej skupine sa momentálne nachádzame.
      No aj bez použitia tejto šablóny vieme povedať, v čom spočíva problém mnohých veriacich nech už patria do hociktorej z prvých troch skupín z podobenstva. Problém spočíva v tom, že Sväté písmo považujú za niečo mŕtve a príliš vzdialené od života nato, aby sa ním zaoberali. Jednoducho ešte neobjavili ten úžasný fakt, že živý Boh sa k ním skrze svoje slovo prihovára.
PAR      V januári roku 2001 nás na sviatok Zjavenia Pána otcovia biskupi vo svojom pastierskom liste povzbudzovali k hlbšiemu poznávaniu Božieho slova. Naša farnosť odpovedala na túto výzvu tým, že sa začala akcia Slovo pre život. Krátke citáty zo Svätého písma spolu s komentárom a konkrétnou výzvou pre život v zalepených obálkach sú v krabici pri vchode do chrámu. Kto chce, vytiahne si „svoje Slovo pre život“ a usiluje sa ho vniesť do svojho života. Vďaka Bohu, mnohí prijali túto ponuku a s odstupom času svedčia o veľkých veciach, ktoré Boh skrze svoje slovo uskutočnil v ich živote.
      Tieto svedectvá sa dotýkajú rôznych oblastí života, ale ja by som z nich chcel zdôrazniť to, čo majú spoločné. Tou prvou spoločnou skúsenosťou je, že každý mal pocit, že vytiahnuté Slovo pre život presne „pasuje“ na jeho konkrétnu situáciu. Mnohých to priviedlo k tomu, že si ďalšie Slovo pre život vytiahli nielen vtedy, keď si úplne osvojili to predchádzajúce, ale aj keď sa ocitli v nejakom probléme, ale stáli pred vážnym rozhodnutím. Druhá spoločná skúsenosť je vlastne následok tej prvej. Je ňou uvedomenie si úžasného faktu: Boh hovorí k človekovi. A práve tento zážitok mnohých nadchol pre pravidelné čítanie Svätého písma. Už to nie je povinnosť, ale túžba počuť, čo mi Boh hovorí.
MY      A teraz zaiste cítite, že takýto vzťah k Božiemu slovu umiestňuje človeka do tej štvrtej skupiny, o ktorej hovoril náš Spasiteľ v podobenstve o rozsievačovi. A takýto vzťah k Božiemu slovu formuje nielen náš život, ale prináša veľký úžitok aj pre ľudí okolo nás.
      Pozrite len na skúsenosť istej ženy.
      Slovo pre život, ktoré som si vytiahla, ma veľmi oslovilo. Po niekoľkých dňoch som sa rozhodla, že ho ponúknem kolegom v kancelárií. Cestou do práce som ho dala prefotiť a modlila som sa, aby ma azda nevysmiali. Trochu hanblivo som rozdala Slovo pre život kolegom. Pýtali sa, čo to je. Tak trochu s trémou som sa im snažila vysvetliť o čo ide. Zaujímavé bolo, že ho nikto neodmietol. Všimla som si, že si ho každý pozorne prečítal. Nemala som odvahu ďalej o tom rozprávať. No keď som išla domov, uvedomila som si, že v našej kancelárií bola v ten deň veľmi dobrá atmosféra. Nič extra zvláštne, ale predsa bol citeľný akýsi pokoj a súlad. Hneď som začala ďakovať Bohu, že prišiel k nám skrze svoje slovo. V ten deň som azda prvýkrát v živote pocítila silu Božieho slova.
ADE      Podobne každý z nás, keď prekontroluje svoj vzťah k Božiemu slovu a urobí objav, že živý Boh sa mu prihovára a chce mu pomôcť v jeho konkrétnej životnej situácií, zakúsi silu tohto Božieho slova. A toto dáva ľudskému životu celkom novú orientáciu i kvalitu. Správne fungovanie vecí prináša úžitok, porucha môže spôsobiť škodu.

      21. nedeľa po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(3519)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3508)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(2987)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet