13.júl 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Jednoduchý človek je ten, kto má pohľad priamy, nikdy nie dvojznačný. Zostáva samým sebou voči všetkým, na ktorých hľadí. Je a zostáva pravdivý vo všetkých svojich vzťahoch. Nehovorí jednému čierne a druhému biele. Vo svojich postojoch nie je prelietavý a nesedí na viacerých stoličkách.”

~PHILIPPE MADRE~

05.10.2006 -
čítanosť1134 reakcie0
(Share 283 0)


Téma: Mt 5, 38-39

Archív

      Skôr platilo oko za oko a na tie časy to bol celkom moderný vyrovnávací princíp. Nie viac, len to, čo bolo stratené, zmarené či skazené, smelo byť požadované. Medza, ktorá bránila svojvôli, nekontrolovanej pomste a prejavom nenávisti za vykonané zlo.
Teraz však prichádza Pán so svojím: JA vám však hovorím.
      Základná myšlienka je: Nezaobchádzajte so zlým jeho metódou. Nenasadnite na kolotoč zla, ktorý sa nikdy nezastaví. Nenadviažte ďalšie oko na reťaz zlého Konania, pretože to nemá riešenie. Je to nekončiaci kolotoč, stále sa stupňujúcim tempom a rafinovanosťou pokračujúci model, ktorého koniec bude až v ohnivom jazere.
      Ježiš hovorí: DOSŤ. Jediné riešenie je v tom, že zastavíš tú reťaz, že prerušíš tú nadväznosť, že nedovolíš, aby sa na teba preniesla atmosféra vyrovnania, a teda nového násilia, atmosféra zloby, ktorá pochádza od toho zlého. Nastav i druhé líce, keď ťa niekto udrie. Kto chce niečo od teba, daj mu ešte viac, než žiada. Či už ťa niekto prosí alebo núti, konaj podľa iných meradiel, než si bol doteraz zvyknutý.
      Prirodzene, aj tu platí, že konať po novom nie je učeník schopný sám od seba. Kristov model je náročnejší než ten najlepší spôsob komunikácie, ktorý sa môže človek sám naučiť. Kristus to od nás ani nežiada, pretože dobre vie, že na to nestačíme. Ale žiada si naše srdcia, a až vtedy, keď budeme celkom jeho, budeme tiež schopní žiť ako on - teda myslieť a konať podľa vzoru nášho Pána.

12.06.2003 | Čítanosť(4204)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3959)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3808)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet