29.máj 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Len láska samotná pozná tajomstvo obdarúvavať druhých a pritom bohatnúť.

~Clemens Von Brentano ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1306 reakcie0
(Share 336 0)


Téma: Semeno, ktoré padlo na kraj cesty / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 40/2000

       Sú ľudia, ktorí sa nezaujímajú o evanjelium. Keď niekto počuje posolstvo o kráľovstve a nerozumie tomu, prichádza diabol „a vyberá im slovo zo srdca, aby neuverili a neboli spasení“ (Lk 8, 12). Toto je prípad semena, ktoré padlo na kraj cesty. Títo ľudia nie sú nevyhnutne nepriatelia Božieho slova. Jednoducho ich nezaujíma, lebo mu nerozumejú. Božie slovo púšťajú jedným uchom dnu a druhým von. Ježišovo prirovnanie je presné. Cesta vôbec nie je vhodným miestom na rast akéhokoľvek semena. Povrch cesty je tvrdý. To platilo pre udupané palestínske cesty v Kristovej dobe a platí to aj pre naše asfaltky. Tvrdosť zabraňuje, aby Božie slovo preniklo do ľudského srdca a mysle. A táto tvrdosť umožňuje diablovi voľný pohyb v ľudskom srdci. Sv. Pavol práve o tom píše Korinťanom: „A ak je naše evanjelium ešte zahalené, je zahalené tým, čo idú do záhuby. Im, neveriacim, boh tohoto veku zaslepil mysle, aby im nezažiarilo svetlo evanjelia o Kristovej sláve, ktorý je obrazom Boha.“ (2 Kor 4, 3-4) Keď zoberieme do úvahy našu prirodzenosť, ktorá je tak poznačená náklonnosťou k zlému ako následok dedičného hriechu a skombinujeme to s démonickými silami, výsledkom bude znieť takto: „Živočíšny človek neprijíma veci Božieho Ducha; sú mu bláznovstvom a nemôže ich pochopiť, lebo ich treba duchovne posudzovať“(1 Kor 2,14).
       Ľudia odmietajú evanjelium, lebo mu nerozumejú. A nerozumejú mu preto, lebo ho ešte nepustili do svojho srdca. Sú tvrdým chodníkom, cestou, na ktorej nič nemôže vyklíčiť.
       Zaiste poznáme veľa takýchto ľudí. Ak by mali zhubnú rakovinu a lekár by im povedal, že má pre nich liek, je nepredstaviteľné, že by povedali: „Ďakujem, ale mňa to nezaujíma.“ Bolo by to vyslovené bláznovstvo! V duchovnej rovine je to však tak časté. Ježiš Kristus ponúka liek na rakovinu našich duší a mnohí bláznivo odmietajú túto ponuku. Charakteristika podobenstva tejto prvej skupiny hovorí prečo je tomu tak. Nerozumejú evanjeliu. Nerozumejú kresťanstvu. Nič im to nehovorí. Preto nemôžeme sa čudovať, že nemajú záujem počúvať, ak im niekto hovorí o Ježišovi Kristovi.
       Mnohí z nás máme blízkych príbuzných a priateľov, ktorí zodpovedajú tomuto opisu. Nestrácajme však odvahu! Nestrácajme nádej! Kristus nepovedal, že ten, kto sa vo vzťahu k semenu podobá udupanej ceste, už navždy ostane touto cestou. Boží Duch sa neustále dotýka týchto ľudí. Dotýkajú sa ich aj naše modlitby. A stačí len jeden okamih, jedna príhodná chvíľa, kedy sa len trošku otvoria a Svätý Duch im otvorí oči a urobí ich pripravenými na prijatie Božieho slova. Množstvo kresťanov, ktorí sú teraz silní vo viere, vyznávajú, že v ich živote boli obdobia, kedy sa vôbec nezaujímali o vieru, kresťanstvo.
       Skvelým príkladom je sv. Pavol. On sa vôbec nezaujímal o Ježišove slová, o kresťanstvo. Nerozumel tomu a ani nechcel rozumieť. Ba dokonca horlivo prenasledoval tých, ktorí uverili v Ježiša Krista. Ale na ceste do Damašku Boh otvoril jeho duchovný zrak slepotou telesných očí. Sv. Pavol spoznal pravdu a už sa od nej neodvrátil.
       Ak teda máme v svojej blízkosti ľudí, ktorí sú podobne duchovne slepí, prosme, modlime sa, aby sa Boh dotkol ich života a urobil ich schopnými prijať Božie slovo. Nikdy nie je príliš neskoro.
14.06.2010 | Čítanosť(3148)
Téma: Mt 13, 36
12.06.2003 | Čítanosť(4058)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3478)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3190)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet