20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Niektorí nemajú Kristovho ducha, nosia len jeho masku. Preto im chýba kresťanský postoj, nerozumejú pravde a ich práca neprináša ovocie.

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

19.07.2006 - Miron
čítanosť1606 reakcie0
(Share 352 0)


Téma: 7. nedeľa po ZSD / Mt 9, 27-35

Homília

AI      Hovorí sa, že štyri veci sa nedajú vrátiť späť: vyrieknuté slovo, vystrelený šíp, minulosť a premeškaná príležitosť. Nepochybujeme o pravdivosti týchto slov, pretože si vieme spomenúť na mnohé okamihy z nášho života, kedy sme ľutovali to, čo sme povedali alebo nevyužili šancu, ktorá sa nám núkala.
KE      Slepci z dnešného evanjelia však spoznali a využili šancu, ktorú im núkala Ježišova prítomnosť.
DI      Keď Ježiš Kristus vzkriesil Jairovu dcéru „chýr o tom sa rozniesol po celej krajine“ (Mt 9, 26). Dvaja slepci zaiste zachytili tento chýr a v ich srdci sa zrodila nádej: „Ak môže Ježiš vzkriesiť z mŕtvych, potom bude v jeho moci aj to, aby nám vrátil zrak.“ Zacítili svoju najväčšiu životnú príležitosť. Neváhali ani chvíľku a vydali sa za Kristom. Vedeli, že Ježiš Kristus sa chystá odísť z mesta, aby učil v okolitých mestách a dedinách (porov. Mt 9, 35). Konali skutočne rýchlo, pretože ho ešte zastihli, keď vychádzal z Jairusovho domu. Okamžite začali prosiť: „Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!“ (Mt 9, 27). Aj keď neboli ihneď vypočutí, nechcel sa vzdať svojej príležitosti. Išli za Ježišom a znovu a znovu opakovali svoju prosbu. Je tak trochu tajomstvom, prečo ich Kristus akoby ignoroval. Na žiadosť Jairusa reagoval okamžite a teraz akoby chcel vyskúšať odhodlanie slepých úbožiakov. Nakoniec sa im vytrvalá prosba oplatila. Kvôli ich viere sa im dostalo to, čo prosili.
PAR      Možno si teraz spomenieme na tie zvláštne okamžiky, kedy zreteľne cítime, že nastal čas zvláštnej Božej milosti. Nie je jednoduché opísať takýto okamih. Duša ho dokáže zvláštnym spôsobom spoznať a ak využije túto Božiu „šancu“, prinesie jej to veľké požehnanie.
      Spomínam si na rozprávanie môjho spolubrata, ktorý bol svedkom prijatia tohto času zvláštnej Božej milosti. Bol už na ceste na hodinu náboženstva, keď ho zastavila staršia žena. Prosila ho, aby ju vyspovedal. Trochu váhal. Nechcel meškať na náboženstvo. A k tomu tá pani bola každý deň na svätej liturgii a pravidelne pristupovala k sviatostiam. Navrhol jej, že večer... pred svätou liturgiou. No ona naliehala. Vrátili sa teda spolu na faru a kňaz ju vyspovedal. Keď sa o tri hodiny vrátil, čakali ho už príbuzní tej ženy so správou, že ju našli doma mŕtvu. Dokázala využiť tú zvláštnu Božiu milosť, ktorá jej bola ponúknutá.
      Nemáme však čakať len na také zvláštne Božie dary, pretože každá jedna minúta nášho života je podobným darom, zvláštnou šancou od Boha, aby sme si niekedy azda aj s dávkou vytrvalosti vyprosili to, čo potrebujeme.
MY      Alexander Macedónsky, ktorý dobýval krajinu za krajinou, zachovával počas svojich vojnových výprav zaujímavý zvyk. Keď sa totiž so svojím vojskom utáboril pred nejakým opevneným mestom, aby ho dobyl, dal vztýčiť pred ním veľký, široko-ďaleko viditeľný lampáš, ktorý svietil vo dne v noci.
      Obkľúčeným obyvateľom mesta odkázal, že kým lampáš bude svietiť, majú čas rozmyslieť si a vzdať sa. Keď však lampáš zhasne, bude mesto so všetkým, čo je v ňom vystavené úplnej skaze.
      A čo povedal, to sa aj stalo. Keď lampáš zhasol, bola situácia pre obrancov mesta beznádejná. Macedónci na Alexandrov rozkaz zaútočili na mesto, pobili všetkých, čo nosili zbraň, všetko zničili a spálili. Čas milosti sa skončil.
      Kým žijeme, „lampáš svieti“. Kým žijeme, sme ponorení do doby Božej milosti. Kým žijeme, stále máme šancu.
ADE      Mnohé veci sa nedajú vrátiť späť. Dávajme si pozor, aby v našom živote medzi ne nepatrili premrhané šance Božej milosti.

28.07.2004 | Čítanosť(3628)
Téma: Zbohom / Mt 9, 14-17
12.06.2003 | Čítanosť(4093)
Mt 9, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(3946)
Mt 9, 27-38
12.06.2003 | Čítanosť(3627)
Mt 9, 9-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet