20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Hlavná úloha vo výchovnom procese vyzrievania patrí slovu. Kultúra sa prejavuje v reči a rečou sa odovzdáva ako duchovné bohatstvo.

~KAREL VRÁNA~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1371 reakcie0
(Share 370 0)


Téma: Dielo hlásateľov Božieho slova / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 39/2000

       Istý muž rozpráva:
       Ako malý chlapec som mal veľmi rád melóny. V jednu jar som sa rozhodol, že si zasadím toľko melónov, že ich budem mať vyše hlavy. Kúpil som semená, očistil kúsok zeme za domom, urobil malé jamky, do nich som dal semená a prikryl ich s hlinou. Mal som vtedy asi desať rokov a tak moja práca tomu aj zodpovedala. Takto som zasadil vyše sto semien. Vo fantázii som už videl to obrovské množstvo melónov.
       Na druhý deň ráno som sa utekal pozrieť na svoju záhradu. Zhrozil som sa. Celá hŕba vtáčikov bola na mojom poli a usilovne so zobáčikmi ďobali do zeme. Vedel som, že je zle. Vedel som, že z tej hŕby melónov už nič nebude. No nevzdal som sa. Kúpil som ďalšie vrecúško semien a postrkal som ich ešte do skyprenej pôdy. Rozhodol som sa, že budem svoje pole strážiť hoc aj celú noc. No začalo pršať a ja som si myslel, že vtáčiky v takom nečase nepriletia. Nastalo však nepríjemné obdobie čakania, kým sa neobjavia klíčky melónov. Netrpezlivo som čakal na tento deň. Jedného rána som sa dočkal. Na moje prekvapenie záhrada bola priam pokrytá veľkým množstvom zelených klíčkov. „To som ale prehnal,“ povedal som si. Rozhodol som sa, že výhonky melónov trošku vytriedim. Začal som tento kúsok zeme plieť a nechával som iba tie klíčky, ktoré boli najsilnejšie. Keď sa mama vrátila z práce, hrdo som jej ukázal výsledok svojho úsilia. Ale beda! Vysvetlila mi, že som vytrhal všetky melóny a to čo som nechal, bola iba obyčajná burina. Bol som z toho veľmi zarmútený. Keď videla môj smútok, kamsi odišla a vrátila sa s jednou priesadou melóna. Dala mi ho so slovami: „Ak sa budeš o neho dobre starať, nahradí ti všetky ostatné.“
       A tak som všetky svoje sily venoval tejto jednej priesade. S údivom som pozoroval ako rastú výhonky, ako sa rozširujú. V lete pokryli celý priestor, ktorý som si vyhradil na melóny. A úroda? Vyše sto melónov z jednej rastliny. Pre mňa, ako desaťročného chlapca to bol skutočný zázrak.
       Prečo toto spomínanie na príhodu z detstva jedného pána? Nuž preto, lebo to aspoň trošku pripomína prácu ohlasovateľov evanjelia. Veď viete, o čom hovorím. Bol by som šťastný, keby z tejto mojej námahy vzišlo aspoň jedno semeno s takou úrodnosťou, akú mal melón spomínaného chlapca.
14.06.2010 | Čítanosť(3302)
Téma: Mt 13, 36
12.06.2003 | Čítanosť(4185)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3539)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3255)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet