28.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nedostatok vzájomnej lásky v medziľudských vzťahoch, zaznávanie autority, nespravodlivý boj medzi rozličnými triedami občanov a nezriadená túžba po pominuteľných dobrách to sú štyri pramene neporiadku, z ktorých pochádzajú tak ťažké zmätky v spoločnosti, že sa proti nim musia spolčiť všetky úsilia uviesť znova kresťanské zásady, ak chceme vážne priviesť do štátov poriadok a pokoj.

~Benedikt XV. ~

30.03.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1238 reakcie0
(Share 289 0)


Téma: 25. júl sv. Jakub, apoštol / Mt 13,31-35

Homília

Dnes sa pomerne málo vyslovuje slovo vernosť. Zaiste vieme prečo. Vernosť je vážna a rovnako ťažká vec. Preto vidíme ťažkosti v zachovávaní vernosti v manželstve, povinnostiach, či priateľstve.
Nevernosť prináša mnohé škody. Je namieste si pripomenúť potrebu vernosti aj ku svojej viere. Vernosť sa skladá z malých a často nepatrných vecí.
A práve na to nás dnes upozorňuje podobenstvo o horčičnom zrnku: „Ono je síce najmenšie zo všetkých semien, ale keď vyrastie, je väčšie než ostatné byliny a je z neho strom...“ (Mt 13,32).
Nie je to celkom tak, že horčičné semiačko je najmenšie. Je však pomerne malé. Ak bolo treba charakterizovať niečo veľmi malé, hovorilo sa príslovečným spôsobom o „horčičnom semene“. Z tohto semena vyrastá strom dosahujúci výšku až 3-4 metre.
Podobenstvom nám Pán Ježiš chce naznačiť, že keď má niekto pred sebou toto malé semiačko, veľmi ťažko si vie predstaviť, že z neho vyrastie tak veľký a košatý strom. Na základe tohto protikladu chce Ježiš poukázať na veľkosť svojho učenia o viere. Viera, Cirkev a učenie o Božom kráľovstve sú pre človeka často nepochopiteľné, vzdialené a nedostupné. Človek vidí len to, o čom sa môže presvedčiť svojimi zmyslami.
Slovo, ktoré hovorí o viere v porovnaní so slovami, ktoré pojednávajú o iných veciach tohto sveta, je vo veľkom nepomere. A predsa o slove Pána Ježiša čítame: „Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú“ (Mt 24,35; 2 Pt 3,13).
Vernosť vo všetkých oblastiach života tak spoločenského, ako aj duchovného, sa zakladá na maličkostiach. Ľudia rýchlo a často podceňujú maličkosti. Žiak si nenapíše úlohu a povie: To je maličkosť! Mnohí tak povedia, keď prestúpia príkaz, zákaz a normu. Vieme, aké následky má taká maličkosť. Je nevera v manželstve maličkosťou? V priateľstve urážka či zlé slovo?
Tak máme chápať aj vec viery. Pristúpi niekto k sviatostiam v stave ťažkého hriechu. Je to maličkosť? Vieme, čo to spôsobí. Ježišove podobenstvo nás chce osloviť aj v pozitívnej oblasti. Aj tam z maličkostí vznikajú krásne, cenné a odmenyhodné veci, ktoré vedia potešiť a obohatiť.
Pravidelná modlitba, sebazápor, sebaovládanie a častá účasť na svätej omši na prvý pohľad sa nám zdajú maličkosťou, ale v konečnom dopade - čo to prináša? Radosť z viery na zemi a pokojný pohľad na večnosť.
Je správne, keď si túto realitu uvedomujeme. Nechajme, nech sa dotkne nášho vnútra čo najhlbšie. Príklad môžeme nájsť u sv. Jakuba.
Bola to maličkosť, o čo prosila Pána Ježiša matka synov Zebedejových? Nie! Ona pre nich chcela kreslá v pozemskom kráľovstve. Ján a Jakub neskoršie pochopili, že Ježiš hovorí o niečom viac. A vôbec to nie je maličkosť, keď Jakub zomiera ako prvý z apoštolov. A táto vernosť až na smrť vyrástla z malých obetí. Jakub apoštol iste získal odmenu od Boha. A to väčšiu, než o akú prosila pre neho od Ježiša jeho matka.
A tak aj my pozeráme na maličkosti viery s dôverou a nádejou. Veríme, že Bohu sa páči, keď vo svojom živote viery myslíme na večnú spásu.
Vernosť Bohu i vernosť ako taká je ťažká, ale sa vypláca. Vernosť prináša radosť a spokojnosť na zemi a odmenu vo večnosti.
Amen.

14.06.2010 | Čítanosť(3136)
Téma: Mt 13, 36
12.06.2003 | Čítanosť(4048)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3469)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3178)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet