1.júl 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Lož je ako snehová guľa: čím dlhšie ju niekto gúľa, tým väčšmi rastie.

~Luther ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1569 reakcie0
(Share 330 0)


Téma: Pochopenie semena – dielo pokory / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 38/2000

       Ježiš Kristus hovorí o štyroch skupinách ľudí. Kritériom tohto rozdelenia je postoj k semenu, ktorý rozsievač rozsieva. Čo je vlastne toto semeno? Vysvetlenie dáva sám Spasiteľ. Semeno je „slovo o kráľovstve“ (Mt 13, 19). Je to Božie slovo, ktoré ľuďom zvestuje radostnú zvesť o Božom kráľovstve. V tomto slove je obsiahnutá ponuka nového života, ponuka spásy, ponuka večného života.
       Mladý kňaz v túžbe o duchovné pozdvihnutie svojej farnosti, zaviedol piatkami po sv. liturgii akési biblické hodiny. Bol to čas strávený nad Božím slovom. Bolo to hľadanie zmyslu Ježišových slov ako aj hľadaním praktických uzáverov pre život. Po jednej takejto hodine mu istá žena – tesne pred dôchodkom povedala: „To je veľmi pekné, ale čo si myslíte, bude azda takto niekto robiť?“ Nebola to otázka, ktorá by vyvierala s úprimného záujmu o duchovný rast. Nebola to otázka, ale skôr tvrdenie, ktoré prezrádzalo, že sama je uzavretá pred Božím slovom a tak nepredpokladá, že by niekto iný mohol reagovať inak.
       Počúvame a nepočujeme. Počúvame a nechápeme. Takýto postoj nemôžeme nazvať inak, ako popieranie Boha. Vzťah k Bohu nie je akousi sústavou náboženských zvykov. Je to aktivita duše, ktorá odpovedá na Božie slovo.
       „Popieranie Boha pramení z ľudského priania, aby Boha nebolo. Z priania, aby nebolo za všetkými tými vecami najvyššia spravodlivosť, takže by sa človek nemusel báť trestu za svoju nespravodlivosť. Z priania, aby nebolo Božieho zákona, podľa ktorého by človek mohol byť súdený. Z priania, aby neexistovalo absolútne dobro, ktoré by mu nedovoľovalo bezpodmienečne pokračovať v jeho hriešnom živote. Človek, ktorý zradil priateľstvo, je si dobre vedomý existencie svojho priateľa, ale praje si, aby ten priateľ nebol.“ (Fulton J. Sheen)
       Nemôžeme pochopiť Božie slovo, kým pred Bohom nekapitulujeme. Kým nedovolíme, aby v duši zavládla pokora, ktorá skloní naše bytie pred Bohom. V tej chvíli človek odkladá panciere masiek, ktoré dlho nosil a ktoré nedovolili Božiemu slovu preniknúť až k srdcu. V tej chvíli ostáva iba človek, priznávajúci si svoju hriešnosť a milosrdný Boh. A v tej chvíli nastáva zázrak. Človek začína chápať. Akoby sa odstránil závoj z Božieho slova a človek chápe všetko jasne.
       Pokora je teda tým kľúčom, ktorý nám otvára význam Božieho slova. Dávajme teda pozor, aby sme tento kľuč nikdy nestratili.
12.06.2003 | Čítanosť(4214)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3554)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3280)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet