29.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Náš Pán zaujímal vždy posledné miesto. Tak aj my musíme svojho blížneho predchádzať dobrotou srdca a nikdy sa nevtierať, nehovoriť naprázdno, ale zdvorile a s láskou.”

~SV. VINCENT DE PAUL ~

01.03.2006 - Miron
čítanosť907 reakcie0
(Share 265 0)


Téma: Prvá pôstna nedeľa / Jn 1, 43-51

Homília

AI      Máme za sebou prvý týždeň Veľkého pôstu. Možno, že práve dnes uvažujeme, ako sme prežili tieto prvé dni pôstu, ako sme naplnili predsavzatia, ktoré sme si dali. A možno sa nám stalo, že sme si položili podobnú otázku, ktorú dal istý stredoškolák svojmu duchovnému otcovi: „Má to vôbec nejaký zmysel? Necítim v sebe žiadnu zmenu, žiaden zápal...“ A ak v takomto rozpoložení počúvame v dnešnom evanjeliu o povolaní apoštolov Filipa a Natanaela, možno to iba naoko zhoršuje náš duchovný stav.
KE      Božie slovo nás však nechce voviesť do takéhoto smutného rozpoloženia. Práve naopak. Ukazuje nám cestu ako z neho von.
DI      Bude dobré, keď si pripomenieme verše z Jánovho evanjelia, ktoré predchádzajú dnešnému úryvku. Keď sv. Ján Krstiteľ povedal na adresu Ježiša Krista: „Hľa, Boží Baránok“ (Jn 1, 36), dvaja z jeho učeníkov sa vydali za Ježišom. Keď ich oslovil, spýtali sa: „Rabbi - čo v preklade znamená: Učiteľ -, kde bývaš?“ Odpovedal im: „Poďte a uvidíte! Šli teda, videli, kde býva, a zostali v ten deň u neho“ (Jn 1, 38-39). Jeden z týchto dvoch učeníkov potom vyhľadal svojho brata Šimona Petra a povedal mu: „Našli sme Mesiáša,“ čo v preklade znamená Kristus. A priviedol ho k Ježišovi“ (Jn 1, 41-42) Keď sa Filip stretol s Ježišom Kristom a rozhodol sa prijať Ježišovu výzvu k nasledovaniu, oznámil Natanaelovi, že našiel Mesiáša. Na Natanaelove námietky Filip odpovedal: „Poď a uvidíš!“ (Jn 1, 46).
      Ak by sme mali nakresliť akúsi abstraktnú schému toho, čo sme práve počuli, tak by vyzerala asi takto. Ježiš Kristus by bol bod, ku ktorému všetci smerujú. A pri stretnutí s Kristom sa v človeku odohráva zmena. Zreteľne to vidieť na Natanaelovi, ktorého pochybovačnosť po stretnutí s Kristom mizne a nahrádza ju krásne vyznanie: „Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela!“ (Jn 1, 49).
PAR      Jakub Loew, ktorý v roku 1990 viedol vo Vatikáne duchovné cvičenia, vo svojej knihe, Ježiš nazývaný Kristus, ktorá je vlastne zhrnutím týchto cvičení, zapísal tento príbeh:
      Mladý chlapec, robotník, má veľkú túžbu byť kňazom. Bolo to ešte pred Koncilom. Bol v seminári „pozdných povolaní“, ako sa vtedy tomu hovorilo, ale stále mu to akosi nešlo. Stretával sa s mnohými ťažkosťami a každú chvíľu prichádzal za riaditeľom a hovoril mu: „Myslím, že odídem.“
      Riaditeľ bol dobrý človek a povedal mu, že je to kríza... že to prejde, aby ešte počkal... aby si to ešte rozmyslel. Ale chlapec sa vracal do svojej izby ešte viac v tom utvrdený.
      Jedného dňa mal toho už dosť a rozhodol sa, že odíde a s nikým sa ani nerozlúči. Svoj kufor mal už pripravený. Má ho otvoriť? Odísť? Boj bol dlhý. Nakoniec vzal kúsok kriedy a napísal na neho slová sv. apoštola Petra: „Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života“ (Jn 6, 68). A zostal.
      Od apoštolských čias až po dnešné sú dejiny Cirkvi plné mužov a žien, ktorí prechádzali krízami a prežívali zvraty, kým prišli k rozhodnutiu ako tento mladík, aby povedali s apoštolom Petrom: „Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života“ (Jn 6, 68). (Slovo 1996, č. 12, s. 8.)
MY      Pohľad na správanie učeníkov ako aj príklad tohto chlapca nás napomína, aby sme nelámali nad sebou palicu, keď sme zistili nedostatky v duchovnom snažení v tomto prvom týždni pôstu. Božie slovo dnešnej nedele nás povzbudzuje, aby sme prišli k Ježišovi bližšie. Tak blízko, ako len môžeme. Vtedy sa aj v nás odohrá zmena, ktorú zakúsili apoštoli. Duchové úsilie, ktoré sa azda predtým zakladalo na dodržovaní rôznych „musíš“, dostane nový impulz, ktorý toto „musíš“ zamení za „chcem, a to s radosťou“.
      Využime preto všetky možnosti, ktoré nám Cirkev v tomto pôstnom čase ponúka, aby sme sa dostali bližšie k Ježišovi Kristovi. Veď len Božou milosťou môžeme v sebe vykonať dielo obnovy v pôstnom čase.
ADE      Ak to urobíme, znechutenie nad nedostatkami v duchovnom živote vystrieda nadšenie, ktoré nás bude priam nútiť pozvať k Ježišovi všetkých okolo nás - „Poď a uvidíš!“ (Jn 1, 46).

12.06.2003 | Čítanosť(3350)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3346)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2536)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet