29.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Neteš sa bohatstvu a ostatným pozemským statkom, lebo sa od teba zoberú tak, ako odev od herca, ktorý skončil svoju rolu. Či nevidíš, aké je to smiešne, keď si deti pri hre volia sudcu? Tak smiešne je aj to, keď sa človek ženie za tým, čo dnes je a zajtra zmizne. Pozemské veci často strácame nie pri smrti, ale ešte za života. Rozpadávajú sa, strácajú, aby napomenuli tých, ktorí ich milujú, že sú len dočasné, pominuteľné ako sen a aby v ich očiach zhasli túžbu po nich. Bohatstvo padne krachom, mladosť mizne rokmi, krása ženy sa zmení ešte v skorších rokoch. Taká dočasná je sláva a moc. Ako každodenne vidíme umierať ľudí, tak každodenne sa všetko vo svete mení. Je to tak preto, aby sme sa príliš nestarali o pozemské veci, ale hľadali veci nebeské...

~sv. Ján Zlatoústy~

23.02.2006 - Miron
čítanosť1144 reakcie0
(Share 345 1)


Téma: Syropôstna nedeľa / Mt 6, 14-21

Homília

AI      Modlitbou večierne v dnešný deň liturgicky vstúpime do tohtoročného Veľkého pôstu. Už ako samotný názov pripomína, ide o obdobie, kedy nás Cirkev pozýva k striedmosti a zdržanlivosti, aby sme sa stali otvorenejšími pre pôstne podnety, ktoré nás vedú k duchovnej práci na očistení a posvätení našich duší.
KE      Aby sa však nasledujúce pôstne obdobie pre nás stalo časom veľkého duchovného požehnania, musíme očistiť prax pôstu od formalizmu, ktorý ho neraz sprevádza. Ide však o veľmi širokú tému, ktorú nie je možné obsiahnuť v jednej homílii. Sústreďme sa dnes preto iba na jeden aspekt pôstu, aby sme ho mohli v nasledujúcich dňoch prežívať v jeho rýdzej forme..
DI      Cirkev odporúča pôst už od prvých storočí a zaradzuje ho ku skutkom lásky k blížnemu. Kresťan sa postí z lásky. Pre neho je podstatné milovať a pôst je jedným z prostriedkov na vyjadrenie tejto lásky.
      Ako sa však môže stať zrieknutie sa jedla prejavom kresťanskej lásky? Pôst v kresťanskom ponímaní nemožno oddeliť od modlitby a almužny. Deformácia súčasného chápania pôstu u mnohých spočíva v tom, že pôst pre nich znamená len zrieknutie sa určitých druhov jedla a v období Veľkého pôstu účasť na pôstnych bohoslužbách. Vo všeobecnosti sa však opomína tretí prvok, ktorý je s pôstom spojený – almužna.
      Základnou myšlienkou cirkevných otcov je: postime sa, aby sme dávali. Starokresťanský spis – Hermasov Pastier – hovorí o zvyku kresťanov postiť sa každú stredu a piatok. Radí zachovávať tento pôst o chlebe a vode, potom vypočítať, aké výdavky by sme boli mali, keby sme mali riadnu stravu, a túto sumu darovať vdove, sirote alebo niektorému chudobnému a dodáva: „Pôst je za týchto okolností vynikajúcim činom, radostným a Pánovi milým.“
      Tento príklad z prvých storočí nám dáva návod, aké zameranie môžeme dať nášmu pôstu.
      Popusťme teraz trošku uzdu fantázii. Dajme tomu, že na Slovensku by si dva milióny kresťanov osvojili tento spôsob prežívania pôstu. Ak by každý pôstom ušetril denne len 5 korún na strave, len v jeden jediný piatok by tak vznikla almužna v celkovej hodnote 10 miliónov korún. Za jeden rok by táto „almužna“ mala hodnotu cez 500 miliónov korún. A to je už „almužna“, ktorá by dokázala vyriešiť mnohé veľké problémy, ktoré jestvujú v sociálnej oblasti.
      To, že však nie je iba fantázia, to dokazujú tí, ktorí pôst vnímajú ako prostriedok na vyjadrenie svojej lásky.
PAR      Môj priateľ – farár gréckokatolíckej farnosti sv. Jána Krstiteľa v Pittsburghu – mi rozprával, že veriaci jeho farnosti počas Veľkého pôstu prišli práve s takouto iniciatívou. Počas pôstneho obdobia obetovali to, čo ušetrili skrze dodržiavanie pôstnej disciplíny. Po Veľkej noci takto nadobudnutou čiastkou podporili tri charitatívne projekty v Maďarsku, v Poľsku a na Slovensku. Možno, že pri celosvetovom vnímaní biedy vo svete, sa to zdá ako iba kvapka v mori, no pre konkrétnych ľudí, ktorých táto „pôstna almužna“ zasiahla, to bolo veľkým požehnaním.
MY      Spájajme teda aj my pôst nielen s modlitbou, ale aj s almužnou. Možno neprikladáme dôležitosť tým „drobným“, ktoré pôstom ušetríme. No ak ich dáme spolu, pomôžeme uskutočniť diela, ktoré budú pred Pánom svedectvom o našej kresťanskej láske.
ADE      Možno, že niekomu sa bude zdať takýto štýl pôstu príliš prízemný, príliš spojený s materiálnymi vecami. Ak ho však dodržíme v jeho rýdzosti, na konci uvidíme duchovné ovocie nášho pôstneho snaženia. Pocítime oslobodenie od pút egoizmu, zvýši sa naša citlivosť pre sociálne problémy našich blížnych, nehovoriac už o poklade, ktorý neničí ani moľ, ani hrdza na mieste, kde sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú (porov. Mt 6, 20).

      Inšpirácie: Mt 6, 16-24
      Archív: Syropôstna nedeľa

12.06.2003 | Čítanosť(6214)
Mt 6, 25-34
12.06.2003 | Čítanosť(4092)
Mt 6, 16-24
12.06.2003 | Čítanosť(3998)
Mt 6, 9-15


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet