20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Iba Boh môže milovať ľudí tak, ako ich miluje, aj keď vie o nich to najhoršie.”

~GRAHAM GREEN~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1625 reakcie0
(Share 452 0)


Téma: Podobenstvo o rozsievačovi / Uvažovanie nad rozsievačom / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 35/2000

       Kto je rozsievačom v tomto podobenstve? Keď porovnáme toto podobenstvo s podobenstvom o pšenici a kúkoli, zistíme že majú spoločnú črtu – dobré semeno. Vo vysvetlení podobenstva o pšenici a kúkoli Ježiš Kristus identifikuje rozsievača. Je to syn človeka (pozri: Mt 13, 37). Je teda veľmi pravdepodobné, že rozsievač v našom podobenstve má bezprostredný vzťah k Ježišovi. Nezneužijeme však toto podobenstvo, keď rozsievača stotožníme s každým, kto verne ohlasuje evanjelium.
       K tomuto poslaniu je povolaný každý pokrstený. Je to úloha všeobecného kňazstva. No predsa celkom osobitne sa dotýka tých, ktorí slúžia Slovu skrze sviatostné kňazstvo. Meditácia nad týmto podobenstvom pomáha neraz vyrovnať sa s „neúspechmi“ v tejto službe Slova. Počul som raz povzdychnúť istého starého kňaza: „Toľké roky im kážem a tak málo ovocia vidím.“
       Keď však pohliadneme na štyri skupiny ľudí, ktoré Ježiš Kristus vykresľuje, poznávame, že bol veľmi realistický. Vedel, že veľa „semena“ vyjde navnivoč... Koľko bolo rozsiatych semien z kazateľníc celého sveta za dvadsať storočí? Koľko bolo napísaných a prečítaných kníh, ktoré prinášali Božie slovo? Zaiste. To, čo Boh hovorí je tak veľké a naše mysle sú tak malé. A k tomu ešte všetky tie nepriaznivé okolnosti, ktoré sú v podobenstve vykreslené.
       Nič však z toho nesmie odradiť rozsievača od rozsievania. Nech by tisíce či stá tisíce semien vyšlo nazmar, a nech len jedno jediné prinesie bohatú úrodu dá sa hovoriť o úspechu.
       Nie je nič klamlivejšie než merať úspech duchovnej služby podľa naplnenia chrámu. Zaiste je to dobrý ukazovateľ, keď ľudia z chrámu neodchádzajú. Ale na druhej strane je si dobré pripomenúť anekdotu, v ktorej kňaz na otázku, koľko ľudí sa zmestí do ich chrámu, realisticky odpovedá: „V nedeľu ich tu spí cez päť stoviek.“
       Trpezlivosť a vytrvalosť – dve hlavné vlastnosti rozsievača.
       Je tu však aj iné nebezpečenstvo, pred ktorým by sa mal rozsievač chrániť. Pekne to vysvetľuje Kierkegaard, dánsky filozof a teológ. Znalcom Písma hovorí: „Mladý Európan bol v jednom diplomatickom sprievode v Číne. Zaľúbil sa na prvý pohľad do peknej Číňanky. Keď sa vrátil domov, prišiel list napísaný po čínsky. Nerozumel obsahu, ale prijal ho ako znak lásky. Nechal si ho preložiť. Napísal odpoveď, ktorú si nechal preložiť. Rozhodol sa študovať jazyk svojej milej. Po niekoľkých rokoch vedel veľmi dobre po čínsky. Veľmi sa zdokonalil v tomto jazyku, stal sa prekladateľom, profesorom. Po nejakom čase úplne zabudol na dôvod, prečo sa naučil po čínsky. Zamiloval sa do literatúry a zabudol na srdce. Oddal sa poúčaniu a prestal byť tým, ktorý miluje.“ (Jozef Jurko, Príď, Duchu lásky a pokoja!, vyd. Slza spol. s r. o., Poprad 1998, s. 69.) Čo k tomu dodať?
12.06.2003 | Čítanosť(4185)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3539)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3255)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet