19.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Ťažké je modliť sa, keď nevieme ako. Prvým prostriedkom je mlčanie. Nemôžeme sa vrhnúť priamo do Božej prítomnosti, ak sa necvičíme vo vnútornom i vonkajšom mlčaní.”

~MATKA TERÉZIA ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2120 reakcie0
(Share 389 0)


Téma: Podobenstvo o rozsievačovi / Dôležitosť podobenstva / Mt 13, 1-9 / Mk 4, 1-9 / Lk 8, 4-8

Myšlienky... 34/2000

       Mamka prváčika hovorí: „Teraz nemám na nič čas. Musím sa venovať môjmu školákovi. Teraz sa dávajú základy. Ak teraz niečo nepochopí alebo nenaučí – tak mu to bude chýbať.“
       Určite jej dáme za pravdu. Život nás už neraz usvedčil, že sme niečo v minulosti zanedbali. Je lepšie stráviť dlhšiu chvíľu pri budovaní základov, než potom podopierať rozpadajúci sa dom alebo ho stavať nanovo.
       Evanjelista Marek uvádza podobenstvo o rozsievačovi ako prvé. Robí to zámerne. Chce ukázať dôležitosť jeho obsahu. Túto dôležitosť naznačil Ježiš Kristus, keď povedal apoštolom: „Nerozumiete tomuto podobenstvu? Ako potom pochopíte ostatné podobenstvá?“ (Mk 4, 13).
       Tieto slová sú nám jasnejšie vo svetle Ježišovho výkladu podobenstva. Štyri druhy pôdy – štyri kategórie, do ktorých možno rozdeliť ľudstvo. Ak použijeme toto podobenstvo ako pomôcku pre spytovanie svedomia, uvidíme sa takí, akí sme. Zaiste si len ťažko spomenieme na každý okamih, kedy sme sa stretli s Božím slovom. Ale celkom určite si spomenieme na tie okamihy, kedy sa nás Božie slovo dotklo veľmi citeľne a ostro. Otázkou však je, ako sme reagovali na toto Božie oslovenie. Ako sa od toho okamihu začal odvíjať náš život. Táto reakcia na Božie slovo jasne naznačuje, do ktorej kategórie sme sa sami, slobodným rozhodnutím dostali.
       Počas prázdnin u nás strávil dva týždne jeden gréckokatolícky bohoslovec z USA. Gréckokatolícka cirkev v USA má svoje korene v našej krajine a tak sa chcel oboznámiť zo všetkým tým dedičstvo, na ktoré v USA nadväzujú. Dalo by sa povedať, že počas týchto dní sme boli tu pre neho. Snažili sme sa, aby videl všetko to, čo si prial. Mnohé veci bežného života išli bokom... Tak to pri návštevách býva... Spomínam to preto, lebo mi to pri uvažovaní na týmto podobenstvom prišlo na um. Stretnutie sa s Božím slovom, je stretnutie so samotným Kristom. Je to Boh, ktorý vo svojom slove prichádza ku mne na návštevu... Nechám pri tejto návšteve mnoho vecí bežného života bokom?...
       Keď k nám prehovorí človek, vždy to v nás vyvolá nejakú reakciu. Keď prehovorí Boh... tvárime sa azda vážne a vznešene ... ako tie zástupy, ktorého počúvali Krista... ale nechápali. Apoštoli však urobili niečo viac. Spýtali sa na význam podobenstva (Lk 8, 9). Túžili ísť do hĺbky, túžili pochopiť a tak azda nevedomky položiť pevný základ. Nasledujme ich príklad. Je to dôležité.
12.06.2003 | Čítanosť(4185)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3539)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3255)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet