1.júl 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Predstava, akú má Boh o našom životnom poslaní, nekonečne prevyšuje našu predstavu. Vidíme sa úzkoprso, len približne vieme, čo dokážeme dať zo seba, ale ešte viac, čo dať nedokážeme. Boh však vidí oveľa ďalej a chce urobiť omnoho viac než všetko, čo si vieme predstaviť alebo pochopiť. On to môže aj urobiť.”

~JO CROISSANTOVÁ~

07.12.2005 - Miron
čítanosť850 reakcie0
(Share 209 0)


Téma: Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky svätou Annou / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

AI      Noviny a časopisy často prinášajú perličky o ľuďoch, ktorí dokázali niečo výnimočné. Jestvuje dokonca kniha, kde sa zaznamenávajú tieto výnimočné výkony, prípadne sa aktualizujú, ak sa nájde niekto, kto ich prekoná.
      Dnes oslavujeme ženu, ktorá je v dejinách ľudstva výnimočná. A vieme, že táto jej výnimočnosť nebude nikým prekonaná.
KE      Presvätá Bohorodička je jediná z ľudí nepoškvrnená a svätá.
DI      Sväté písmo nám hovorí o reakcii mnohých ľudí na stretnutie s Bohom. Pozrime sa na niektoré z nich.
      Keď sa Boh prihovoril Mojžišovi z horiaceho kra, Mojžiš si uvedomuje svoju nehodnosť a hovorí: „Kto som ja, aby som šiel k faraónovi a aby som vyviedol Izraelitov z Egypta?!“ (Ex 3, 11).
      Keď prorok Izaiáš mal videnie Pána, začal nariekať, že je mužom s nečistými perami. Vtedy došlo k k jeho očisteniu. Prorok o tom rozpráva: „I priletel ku mne jeden zo serafínov, v ruke mal žeravý uhlík, čo kliešťami vzal z oltára, dotkol sa mi úst a povedal: “ (Iz 6, 6-7).
      Po zázračnom rybolove Šimon Peter padá k Ježišovým nohám a hovorí: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny.“ (Lk 5, 8).
      Ak má človek čo i len štipku pokory, v Božej prítomností cíti, že musí Bohu povedať: „Som hriešny.“
      Keď anjel oslovil Presvätú Bohorodičku: „Zdravas’, milosti plná, Pán s tebou“ (Lk 1, 28), neodpovedá na toto oslovenie slovami: „Som hriešny človek.“ Nebráni sa. Nemá vedomie hriechu. Ale pritom vie, čo je hriešne a čo nie. Preto sa pýta ako sa to stane ohľadom na svoje panenstvo.
      Presvätá Bohorodička je jediná z ľudí nepoškvrnená a svätá, pretože Boh si ju vyvolil a pre toto vyvolenie ju uchránil pred dedičnej viny a tým aj od všetkých osobných hriechov. (Podľa: Homiletické směrnice 1988/89, s. 1/14.)
PAR      Dnes sa skláňame pred tajomstvom tohto jej vyvolenia. Zároveň si však uvedomujeme, že Ježiš Kristus ju z kríža ustanovil za matku všetkých ľudí. A je nesporné, že jej materinské srdce je ochotné urobiť pre nás všetko, aby sa i pred nami otvorilo nebo.
MY      Vo svete vychádza veľa literatúry, v ktorej ľudia rozprávajú o svojich skúsenostiach s Pannou Máriou. V jednej z takýchto kníh je aj svedectvo istej ženy. Píše:
      „Z rodičovského domu som si do života nepriniesla vieru v Boha. Moji rodičia chodili do kostola, deti posielali na náboženstvo, ale bolo to skôr z tradície než zo samotnej viery. Do osemnástich rokov som bola dobrým dieťaťom, vzornou žiačkou, rodičom som nerobila žiadne starosti. Rodičia ma poslali na štúdiá, aby mi bolo v živote lepšie ako im, predovšetkým v materiálnom zmysle. O môj duchovný rast sa nikto nestaral. U mojich spolužiačok na internáte som nestretla žiadnu, ktorá by mala hlbšiu vieru. Prostredie, v ktorom som žila, bolo skôr ateistické. Len niekoľko mojich spolužiačok chodilo zriedkavo do kostola. Postupne som sa im pripodobňovala. Kvôli tradícii som išla občas do kostola a raz za rok na spoveď. Hovorila som si: možno Boh je a možno nie je. Pre každý prípad – ak by Boh existoval – vyspovedám sa zo svojich hriechov. Sobáš som mala v kostole preto, lebo si to prial môj manžel. Mne na tom nezáležalo. Stačil by mi aj civilný sobáš. A tak som žila bez ochoty zastaviť sa a porozmýšľať nad tým, načo vlastne žijem. Až prišiel rok 1979. Upadla som. Spáchala som ťažký hriech. Uvedomila som si to až vtedy, keď ma začalo „hrýzť“ svedomie. Po prvý raz v živote som mala také výčitky svedomia, že som stratila chuť do života. Chcela som spáchať samovraždu. Pri živote ma držala len jedná skutočnosť: musím žiť, lebo ma potrebujú deti. Vtedy som si spomenula, že ktosi kedysi povedal, že v prípade potreby treba sa modliť k Matke Božej, lebo ona vypočuje a pomôže. Začala som sa vtedy aj ja modliť k Panne Márii. Začala som chodiť do kostola a pred obrazom Panny Márie som so slzami v očiach volala: „Zachráň ma! Neopúšťaj ma! Prihovor sa u svojho Syna, aby mi odpustil.“ Po roku dennodennej modlitby k Panne Márii som získala psychickú rovnováhu. Vrátila sa mi radosť do života. Za to ďakujem orodovaniu Ježišovej Matke Márii.“
ADE      Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky je dielom Božej milosti, ktorá sa cez ňu vylieva aj na nás. Nech v nás v tento sviatok zavládne vďačnosť k Bohu za tento dar Presvätej Bohorodičke a cez ňu i nám.


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet