5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nepatrí sa čestnému človeku byť hrdým na svoje dobré skutky, ale k pokore sa privádzať. Ten, kto robí dobré skutky, má svetlý veniec. A ten, kto mnohé dobré skutky vykonal, ale domnieva sa, že málo je toho, čo dobrého vykonal, ten človek týmto pokorným zmýšľaním o sebe, svetlejší a jagavejší veniec dostane. U koho je pokorné zmýšľanie, jeho dobré skutky bývajú svetlejšie, no ak niet pokorného zmýšľania, vtedy aj svetlé dobré skutky temnejú a veľké sa zmenšujú. Preto, ak chce niekto svoje dobré skutky ukázať veľkými, nech ich nepokladá za veľké, a vtedy sa oni stanú veľkými.

~sv. Izidor Peluzský, + 4. st. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2600 reakcie0
(Share 565 0)


Téma: Prozreteľnosť / Mt 14, 14-22

Myšlienky... 198/2001

      Podľa istej legendy keď Boh tvoril svet, prišli k nemu štyria anjeli, každý z otázkou. Prvý položil vedeckú otázku: „Ako tvoríš svet?“ Druhý filozofickú: „Prečo tvoríš svet?“ Tretí sa spýtal celkom prakticky: „Môžem to mať, keď to dokončíš?“ A štvrtý položil kresťanskú otázku: „Môžem ti pomôcť?“
      Táto legenda dáva odpoveď tým, ktorí sa ustavične sťažujú: „Prečo Boh nič neurobí?... Prečo nezabezpečí jedlo hladujúcim vo svete?... Prečo... atď.“ Zdá sa, že sme zabudli na to, že Boh chce „niečo urobiť“ skrze nás. Chce urobiť svoju prácu skrze nás, ktorí sme jeho ľudom, skrze Cirkev.
      Evanjelista Matúš nám opisuje situáciu, keď Ježiš Kristus kázal veľkému zástupu na nehostinnom mieste. Keď ho apoštoli upozornili, že čas už pokročil a že je nutné rozpustiť zástupy, aby si mohli zaobstarať niečo na jedenie, odpovedal im takto: „Nemusia nikam chodiť; vy im dajte jesť!“(Mt 14, 16) Apoštoli – určite veľmi prekvapení – odpovedali: “Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby.“ On povedal: „Prineste mi ich sem!“(Mt 14, 17-18) A po modlitbe Kristus nasýtil celý zástup. Sv. Matúš dokonca udáva presný počet: „A tých, čo jedli, bolo asi päťtisíc mužov okrem žien a detí.“ (Mt 14, 21)
      Zaiste nikto z nás nepochybuje, že toto nasýtenie zástupy by bolo možné aj bez oných päť chlebov a dvoch rýb. Náš Spasiteľ opäť dokonale spája konkrétnu situáciu s vyučovaním. Ukazuje model spolupráce človeka s Bohom – Stvoriteľom.
      Matka Tereza bola učiteľkou na rehoľnej misijnej škole v Indii. Tam videla umierajúcich chudákov, pohodené deti, rodiny v nedostatku. Chcela pomôcť. Môže jeden hasič s vedrom vody uhasiť obrovský požiar? A ona sa predsa takým "hasičom" stala, pretože verila, že Pán Boh jej pomôže. A pomohol. Dnes už pracuje tisíce sestier lásky v mnohých krajinách sveta. Matka Tereza ponúkla Bohu to, čo mala – svoje sily, um a ochotu pomôcť. Boh požehnal a rozmnožil tieto dary. Skrze matku Terezu „urobil niečo“ pre tento svet.
      Boh je pripravený urobiť niečo pre tento svet i skrze nás. Očakáva, že mu ponúkneme to, čo máme – schopnosti, silu i um -, aby ich mohol rozmnožiť pre dobro tohto sveta.
      Kiež by nás toto uvažovanie nad zázrakom rozmnoženia chleba priviedlo k modlitbe: „Pane, nie je toho veľa, čo mám. Chcem Ti však ponúknuť i to málo v konkrétnej službe pre blížnych. Daj, aby som nezmalomyseľnel pri pohľade na veľkosť biedy a nepatrnosť svojich síl. Daj, aby som zotrval v nádeji, že do tejto mojej služby vstupuješ Ty sám silou, ktorá nemá hraníc. Amen.“
20.06.2003 | Čítanosť(2196)
Téma: Prozreteľnosť
12.06.2003 | Čítanosť(4775)
Mt 14, 13-21
12.06.2003 | Čítanosť(3331)
Mt 14, 22-36
27.06.2003 | Čítanosť(2429)
Prozreteľnosť


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet