1.júl 2022

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Vyhýbaj sa rozkošiam, usiluj sa o zdržanlivosť. Nech tvoje telo privyká na prácu a duša na skúšky a pokušenia... Na každé diabolské pokušenie maj pripravený výrok z Božieho slova.

~sv. Bazil Veľký~

06.09.2005 - Miron
čítanosť866 reakcie0
(Share 310 0)


Téma: Nedeľa pred Povýšením úctyhodného a životodarného kríža / Jn 3, 13b-17

Homília

AI      Zaiste budem správne predpokladať, že každý z nás už v živote dostal nejaký dar. Ba smelo môžem povedať, že počas života sme boli obdarovaní toľkokrát, že si už len ťažko spomenieme na všetky tie jednotlivé dary. Je to prirodzené... Ale na jeden dar by sme nikdy nemali zabudnúť. O aký dar ide?
KE      Ide o Boží dar. Sv. apoštol Ján ho takto nádherne zhrnul vo svojom evanjeliu: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život“ (Jn 3, 16).
DI      Je veľký Boží dar. Dar, ktorý sa nedá ohodnotiť peniazmi. Dar, ktorý Boh zdarma dáva človeku.
      Zaiste ďakujeme za tento veľký dar našej spásy. Na druhej strane sme však až príliš ovplyvnení týmto svetom, kde sa všetko spečaťuje rôznymi zmluvami a spoločenskými obyčajami. Ak sme obdarovaní iným človekom, vieme ako sa správať. Zvyčajne si pamätáme hodnotu daru a pri vhodnej príležitosti prejavenú lásku opätujeme darom podobnej hodnoty. Dokonca aj deti, hoci nemajú možnosť zakúpiť riadne dary, sa usilujú dar akosi „odplatiť“ svojou prítulnosťou a poslušnosťou... Je nám zaťažko prijať Boží dar vo svete, kde „nič nie je zadarmo“. Je však nesprávne pokúšať sa vnášať trhovú mentalitu do vzťahu s Bohom. Odporuje to evanjeliu. Ako sa však naučiť prijímať Božie dary s vďačnosťou, bez toho, aby sme pomysleli čo za to?
PAR      Istý ruský mních vlastnil nádherný prsteň z čistého zlata do ktorého bol vložený drahokam. Cena prsteňa bola nevyčísliteľná. Mních ho neustále nosil na prste. Jedného dňa prsteň svojou krásou uchvátil istého človeka. Odkedy ho videl, neprešla ani hodina, aby na neho nepomyslel. Nakoniec sa vybral k mníchovi a požiadal ho, či by mu ten prsteň nepredal. Mních sa naňho pozrel, dal si dole prsteň, podal mu ho a povedal: „Tu je prsteň. Darujem ti ho. Choď v pokoji.“
      Muž odišiel veľmi šťastný. Priam utekal domov, aby sa pochválil vzácnym darom. No čím bol bližšie k domovu, tým viac sa ho zmocňoval nepokoj nad okolnosťami, za akých dostal prsteň. Tento nepokoj vyvolával mnohé otázky, ktoré mu nedali pokoj podobne ako predtým prsteň. Nakoniec, po niekoľkých dňoch, sa vrátil k mníchovi a vrátil mu prsteň.
      „Ale ja som ti ho daroval,“ povedal mních.
      „Áno,“ povedal muž. „Ale ja by som chcel od teba iný, vzácnejší dar. Daruj mi to, čo ti dalo silu darovať mi taký drahocenný prsteň.“
MY      Božie dary v nás vždy budú vyvolávať nepokoj, otázky, kým naše zmýšľanie bude príliš späté s týmto svetom. Aby naša vďačnosť nebola poznačená trhovou mentalitou dneška, skúsme očistiť svoje zmýšľanie. Tento proces môže začať krátkou modlitbou počas tejto Božskej liturgie: „Pane, prosím, daruj mi aspoň iskierku tej lásky, ktorú si mal k nám, keď si za nás prijal kríž a potupenie.“ Boh určite neodmietne túto prosbu. Dovoľme potom tejto iskierke lásky, aby nás pohla obdarovať zdarma a nezištne blížneho – pomocou, vypočutím, povzbudením, hoci aj celkom malým prejavom lásky. Takéto dávanie nás pripodobní Božiemu dávaniu, očistí naše zmýšľanie a naša vďačnosť Bohu za jeho dary sa mnohonásobne zväčší.
ADE      Na mnohé dary časom zabudneme. No na Božie dary nemôžeme zabudnúť. Sú totiž prítomné v každom dni nášho života. Preto buďme vďační!


      Inšpirácie: Jn 3, 1-21

20.06.2003 | Čítanosť(2346)
Téma: Kríž / Spása / Jn 3, 16
12.06.2003 | Čítanosť(2973)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2919)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet