19.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Vynakladaj viac času na svoju prácu než práce na svoj čas.”

~FRIEDRICH DÜRRENMATT~

10.08.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2125 reakcie0
(Share 405 0)


Téma: 13. nedeľa po ZSD / Mt 21, 33-42

Homília

      Po celotýždennej práci prišli sme znovu do Božieho chrámu, aby sme si ako kresťania pripomenuli, že sme Božími deťmi a dedičmi nebeského kráľovstva, a čo nás to zaväzuje. Je nedeľa, keď sa už končí čas dovoleniek, končia prázdniny a nastanú nové povinnosti.
      Z evanjelia sme počuli podobenstvo o zlých vinohradníkoch. Práve toto podobenstvo nás chce varovať, aby sme si príliš nenamýšľali, že je s nami všetko v poriadku, že máme v nebi zaručené miesto. Lebo sa môže stať, že ak sa spreneveríme svojmu poslaniu, postihne nás osud oných zlých vinohradníkov z podobenstva: „Vám sa Božie kráľovstvo vezme a dá sa národu, ktorý bude prinášať úrodu“ (Mt 21, 43).
      Vychádzajúc z tohto podobenstva – a z jeho hlavnej myšlienky – každý z nás má prinášať „úrodu“, teda ovocie dobrých skutkov. Ako veriaci ľudia sme teda povinní byť dobrými vinohradníkmi Božej vinice a v pravý čas prinášať ovocie dobrých skutkov.
      Jeden z najvýznamnejších ruských spisovateľov posledných rokov je Andrej Siňavskij, ktorý verný svojmu presvedčeniu strávil niekoľko rokov v sovietskych koncentračných táboroch. Pri jednej príležitosti sa takto sám seba opýtal:
      Pane, prečo vlastne verím?
      Vari zo starého zvyku...
      A či z úzkosti pred smrťou?
      Prečo teda verím, Pane?
      Lebo mi vieru nanútili rodičia?
      Alebo má kázne prestrašili?
      A či verím, Pane, preto,
      Aby som si spasil dušu,
      Alebo že chcem byť lepší ako iní?
      Pane, prosím, zasiahni do môjho vnútra,
      Aby som veril jednoducho preto, že jestvuješ.

      S týmto spisovateľom si položme otázku aj my. Prečo veríme? Dobre je občas sa takto opýtať, už aj preto, aby sme mali v týchto otázkach jasné pojmy, prípadne aj preto, aby sme vedeli odpovedať, ak sa nás niekto na to pýta.
      Prečo teda veríme, že Boh existuje, že je Pán neba a zeme, náš Stvoriteľ, Spasiteľ, a teda aj večný Sudca, ktorý dobrých odmeňuje a zlých trestá? Ak je to tak, je náš život taký, aký od nás Boh žiada ako od svojich detí?
      Pozrite – každý kňaz môže zo svojho života povedať, koľko z jeho farníkov prišlo za ním pri smrti niekoho blízkeho s takou žiadosťou: Chceme, aby mal pekný pohreb. Lenže bol aj jeho život taký pekný, náboženský?
      My vieme, že neveriaci človek je v otázke smrti bezradný. Svoju bezradnosť sa snaží zakryť okázalým pohrebom, krásnym pomníkom, vencami. O nich však sv. Pavol napísal, že sú bez nádeje.
      V románe J. C. Hronského Jozef Mak sa opisuje scéna, ako sa Jozef jedného dňa zaťal a odišiel od svojho dobrodinca. Ten za ním volal: „Jožkóóó...! Ale len hlas sa ozýval z neďalekej hory, ale Jožko nie. Hora poslúchala zákony, ktoré jej dal Boh, ale človek, keďže je slobodný, môže aj neodpovedať Bohu.
      Preto stojme pevne vo svojej viere v Boha, ktorá nás bude sprevádzať z tejto pozemskej vinice, do vinice nebeskej. A hlavne, prinášajme ovocie dobrých skutkov, všade tam, kde nás postavil Boh. Nerobme, aby sme sa páčili ľuďom, ale Bohu. Lebo nie náš krstný list, ale náš život nám otvorí cestu do Božieho kráľovstva.

28.09.2010 | Čítanosť(2453)
Téma: Mt 21, 28
12.06.2003 | Čítanosť(3427)
Mt 21, 33-46
12.06.2003 | Čítanosť(3325)
Mt 21, 18-27
12.06.2003 | Čítanosť(3129)
Mt 21, 28-32


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet