3.apríl 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    V ten deň to nebol len pohľad, ale splynutie, neboli dvaja. Terézia zmizla ako kvapka v oceáne. Ostal len Ježiš. On bol Pán. On bol Kráľ.

~sv. Terézia z Lisieux~

10.08.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1198 reakcie0
(Share 301 1)


Téma: Zosnutie Presvätej Vládkyne našej Bohorodičky a vždy Panny Márie / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

      Otec biskup Milan Chautur spomína, že raz v neskorých hodinách ho stopoval jeden mládenec. Už na prvý pohľad nevyzeral najlepšie: tackal sa po ceste, bol neučesaný, šaty neupravené a bolo vidieť, že bol podnapitý. Zastavil mu, pretože vedel, že je neskoro a sotva by už išiel nejaký spoj. V aute sa medzi nimi začal rozhovor. Mladík hovoril o tom, kde bol a prečo sa zdržal na zábave. Dal mu otázku, prečo tak neskoro odchádza, keď vedel, že mu odíde posledný spoj. „Viete – hovorí – chcel som byť za každú cenu doma, lebo som dal slovo mame.“
      Otec biskup uvažuje: V tomto mladíkovi je predsa niečo dobré, ktoré mu hovorí, aby splnil slovo, že sa má včas vrátiť k mame. A teda, keď má tak rád svoju mamu, nemôže byť zlým človekom.
      My sme sa tu dnes stretli na sviatok našej nebeskej Matky Panny Márie – na sviatok jej usnutia, nanebovzatia. To by nasvedčovalo, že máme radi svoju nebeskú Matku – a teda nemôžeme byť zlými kresťanmi. Lenže prečo potom Panna Mária pri mnohých zjaveniach, aj tých nových, žiada, aby sme sa kajali? Je to naozaj s nami také zlé, že nám to Panna Mária musí pripomínať pri každej príležitosti?
      Všetkým nám by tu malo byť jasné svedectvo z udalosti na svadbe v Káne Galilejskej, ako to máme zapísané v Jánovom evanjeliu. Keď sa hostiteľom minulo víno, Panna Mária to ako prvá spozorovala. Vtedy svadobčanom povedala: „Urobte všetko, čo vám povie!“ (Jn 2, 5). A vieme, že prosba Panny Márie u svojho Syna bola účinná. Lenže na splnenie jej prosby museli svadobčania splniť podmienku: Museli naplniť nádoby vodou „až po okraj“.
      Táto udalosť nás napomína, že aj my, až chceme, aby naše prosby, ktoré Panna Mária prednáša svojmu Synovi a nášmu Bohu boli účinné, musíme urobiť všetko, čo nám povie jej Syn. Len toto plnenie Božej vôle bude svedectvo, že sme nielen deťmi nebeského Otca, ale aj nebeskej Matky, Panny Márie.
      V záznamoch sv. Don Bosca, do ktorých zhrnul aj svoje spomienky na matku, je aj taká poznámka: „Snažil som sa zachovať matkinu radu a zdá sa mi, že od toho času sa môj život značne zlepšil.“
      Ak chceme, aby sa aj náš život značne zlepšil, zoberme si k srdcu slová, ktoré povedala Panna Mária svadobčanom v Káne Galilejskej, ako nám to zapísal sv. Ján v evanjeliu: Urobte všetko, čo vám povie môj Syn!
      Uvedomme si, že všetci sa podobáme v určitom zmysle tomuto mladíkov, ktorého som spomínal v úvode. Tackáme sa viac-menej životom, ale nie sme až takí najhorší, keď si ctíme našu nebeskú Matku. Ale až chceme svojím životom smerovať k Bohu, musíme si ctiť a velebiť Pannu Máriu nielen v chráme, nielen na odpustoch, ale predovšetkým v živote. A hlavne, robiť to, čo nám hovorí jej Syn Ježiš Kristus. O to prosme i v dnešný sviatok jej odchodu do neba, pretože – ako spievame v dnešnom kondáku – „ani hrob ani smrť nezabránili Bohorodičke, aby sa za nás ustavične modlila“.
      Ďakujme Bohu, že nám vo svojej Matke dal takú dobrú, milujúcu a stále sa za nás modliacu Orodovnicu.

12.06.2003 | Čítanosť(8598)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3791)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(3114)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet