20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Keby Boh nejestvoval, museli by sme si ho vymyslieť, pretože bez neho a toho, čo predstavuje, nedokážeme žiť a už pri prvých nárekoch či prvých krokoch máme problémy. Bez viery v Boha by to bolo ako bývať v dome bez strechy alebo čítať bez svetla.”

~CARLO CARRETTO~

11.06.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2523 reakcie0
(Share 441 1)


Téma: 7. nedeľa po ZSD / Mt 9, 27-35

Homília

      Každý človek rád počuje správy, ktoré dávajú nádej... Čakárne ľudových liečiteľov sa napĺňajú ľuďmi, ktorí do nich vkladajú posledné nádeje... Človek, ktorého už všetko sklamalo, dokáže urobiť aj nemožné, ak za tým cíti hoci len iskierku nádeje.
      Tak to bolo už za čias pozemského života nášho Spasiteľa. Chodil po mestách a dedinkách, hlásal evanjelium o Božom kráľovstve, a pritom uzdravoval všetky choroby a všetky neduhy, ktoré trápili ľudí. Preto všade, kde sa prišiel, nasledovalo ho množstvo ľudí. Tak za ním kráčali a prosili o uzdravenie aj dvaja slepci: „Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!“ (Mt 9, 27).
      Choroby, neduhy, utrpenia a bolesti všetkého druhu boli vždy a vždy budú. Pred nimi človek neutečie, nech to bude ktokoľvek. Príčinou toho je sám človek, keď v raji odoprel poslušnosť voči Bohu. Boh vtedy povedal: „Nech je prekliata zem pre teba; s námahou sa z nej budeš živiť po všetky dni svojho života. Tŕnie a bodľačie ti bude rodiť a ty budeš jesť poľné byliny. V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb, kým sa nevrátiš do zeme, z ktorej si bol vzatý...“ (Gn 3, 17-19).
      O istom kráľovi sa hovorí, že dal uliať strieborný zvon a zavesiť ho na vežu svojho kráľovského zámku. Týmto zvonom mali zvoniť len vtedy, keď bude kráľ šťastný, keď ho nebude nič trápiť. Kráľ žil dlho. Ale len raz na ňom zazvonili: Keď zomrel.
      Darmo, niet nikoho bez utrpenia. A nemusia to byť len telesné bolesti. Dnes je ich veľa. A na veľa chorôb je aj veľa liekov a lekárov, špecialistov. Napriek tomu sú choroby a trápenia, proti ktorým niet liekov, niet pomoci, a ľudia trpia a zomierajú.
      V roku 1983 Svätý Otec Ján Pavol II. navštívil vo Viedni aj dom s chorými, tzv. Dom milosrdenstva. V príhovore k chorým a nešťastným povedal: „Vaša choroba nám pripomína aký krehký je ľudský život, aký je neistý a ohraničený.“
      Naozaj, aký neistý a krehký je ten ľudský život! A koľko je v každom – osobných i rodinných tragédií, nezdarených životov a plánov! Koľko chorôb, že by sme mohli povedať, že svet je veľkou nemocnicou. Čo máme robiť, kde hľadať útechu.
      Z evanjelia sme počuli, že tí, čo boli chorí, alebo tí, čo mali doma chorých, prichádzali za Ježišom a prosili o uzdravenie. Slepci napr. kričali: „Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!“ (Mt 9, 27). A Ježiš ich uzdravil.
      Spisovateľ A. J. Cronin spomína, že pri návšteve jedného chrámu vo Viedni, videl dojímavú udalosť. Akýsi muž zastavil pri kostole s vozíkom, z ktorého vzal do náručia choré dieťa a niesol ho pred oltár. Tam ho vysoko zdvihol, podržal v náručí a dlho sa pozeral na kríž. Potom sa obrátil a znovu položil dieťa do vozíka. Cronin sa nezdržal a pýtal sa, čo to znamená. Dostal odpoveď: „Prichádzame tu denne, pred oltár, aby sme vo svojom nešťastí čerpali silu do ďalších dní...“
      Prichádzajme aj my so svojimi ťažkosťami, bolesťami, tragédiami – k nášmu Bohu. Možno sa nám nedostane uzdravenia, určite sa nám však dostane sily, aby sme mohli ľahšie niesť svoje kríže. Toto uistenie nachádzame aj v jeho Reči na hore: Ak nám vo svojej múdrosti nedá to, čo prosíme, dáva nám svoje slovo, že nás vypočuje vyšším spôsobom. Ale určite nám nedá kameň, keď ho prosíme o chlieb, nedá nám hada, keď ho prosíme o rybu. Podľa jeho slov je však isté, že každý kto prosí, dostane (porov.: Mt 7, 7-10).
      Vo východnom obrade máme prekrásnu modlitbu, ktorej dosah si niekedy ani neuvedomujeme: „Pane mocný, buď vždy s nami, lebo iného pomocníka okrem teba v súžení nemáme. Pane mocný, buď s nami!“ (Veľké povečerie).
      Krásne slová plné nádeje! Verme im!

28.07.2004 | Čítanosť(3627)
Téma: Zbohom / Mt 9, 14-17
12.06.2003 | Čítanosť(4093)
Mt 9, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(3946)
Mt 9, 27-38
12.06.2003 | Čítanosť(3627)
Mt 9, 9-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet