20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Tým, ktorí robia pokánie, nestačí samotná zdržanlivosť od hriechu. Tým je nutné i ovocie hodné pokánia.

~sv. Bazil Veľký~

11.06.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2273 reakcie0
(Share 405 0)


Téma: 6. nedeľa po ZSD / Mt 9, 1-8

Homília

      Raz jeden učiteľ namaľoval na biely papier čiernu machuľu a ukázal to žiakom.
      „Čo vidíte?“ - spýtal sa.
      „Čiernu machuľu!“ - odpovedali všetci.
      „Všetci ste videli malú, maličkú čiernu machuľku, no nikto nevidel veľký biely papier“, povedal učiteľ.
      Tak je to s nami ľuďmi. Vidíme to, čo je nepodstatné, najmä ak ide o druhého, a to podstatné nám uteká. Doslova tak, ako to už kedysi povedal Ježiš o takýchto ľuďoch: „Aby hľadeli a hľadeli, ale nevideli, aby počúvali a počúvali, ale nechápali“ (Mk 4, 12). A preto si začíname namýšľať, ba aj vymýšľať.
      Dnešné čítanie zo sv. evanjelia nám rozpráva o stretnutí Ježiša s ochrnutým človekom. Ochrnutie je vždy nepríjemné, pretože zbavuje človeka vlády nad svojím telom. Je aj ponižujúce, pretože chorý je takto odkázaný na pomoc blížnych aj v tých najchúlostivejších potrebách.
      Okolostojaci preto čakali, že Ježiš uzdraví ochrnutého z jeho choroby. Ježiš však videl, že chorý potrebuje viac uzdravenie duše, pretože zdravie duše je dôležitejšie, než zdravie tela. (porov. Mt 16, 26). Až potom uzdravuje telo.
      Keď preto najprv Ježiš hovorí: „Dúfaj, synu, odpúšťajú sa ti hriechy“ (Mt 9, 2), zákonníci začali šomrať: „Tento sa rúha“ (Mt 9, 3). Ježiš ich však karhá: „Prečo myslíte zlé vo svojich srdciach?“ (Mt 9, 4).
      Hádam takto aj k nám by mal niekedy prehovoriť Ježiš, ak si vymýšľame, alebo namýšľame o niekom svoje názory, než by sme sa zaoberali sebou a svojím životom. Vidíme doslova tú malú machuľku na bielom papieri, kým veľký biely papier nevidíme.
      Túto zvláštnu ľudskú psychológiu spomína Albino Luciani, neskorší pápež Ján Pavol I., v knihe Listy včerajším. Hovorí o tom, ako do obchodu s porcelánom vstúpil šialenec s kyjakom v ruke. Rozháňa sa s kyjakom na všetky strany, takže všetko rozbije na kusy. Ľudia sa pristavujú, pribiehajú zo všetkých strán a s obdivom sledujú udatnosť pomätenca. Lenže o niekoľko hodín príde do obchodu starček so škatuľou: má v nej lepidlo. Nasadí si okuliare a s veľkou trpezlivosťou začína opravovať, zlepovať rozbité nádoby. A nik z okoloidúcich sa nepristaví.
      Tento veľký pápež, ktorý žil ako pápež iba 33 dní, chcel tým povedať, akí to sme my ľudia. Pristavujeme sa pri nepodstatných veciach, prizeráme sa a rozprávame o nich, najmä, ak ide o druhého, často, aby sme zakrývali svoje vlastné chyby, nedostatky. Ale ak niekto robí niečo dobre, nik si to nevšimne.
      Prečo myslíte zlé vo svojich srdciach? – vytkol Ježiš zákonníkom. Na svete je toľko pekných vecí, zaujímavých ľudí, len ich treba vidieť, len sa s nimi treba stretávať, aby sme mali radosť zo života.
      Matky Terézie sa raz opýtali: „Povedzte nám niečo, čo by nám pomohlo lepšie žiť.“ Ona odpovedala: „Usmievajte sa na každého, nech je to ktokoľvek. To vám pomôže rásť vo vzájomnej láske.“
      To by sme potrebovali všetci. Svet by bol okolo nás lepší i krajší. Taký, o akom hovorí aj známa mládežnícka pieseň: „Keby sme sa ponorili všetci do lásky Kristovej, bol by celkom inakší svet..., všetky naše bôle by sa dali ľahšie zniesť.“      Inšpirácie: Mt 9, 1-8
28.07.2004 | Čítanosť(3627)
Téma: Zbohom / Mt 9, 14-17
12.06.2003 | Čítanosť(4093)
Mt 9, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(3946)
Mt 9, 27-38
12.06.2003 | Čítanosť(3627)
Mt 9, 9-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet