5.február 2023

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

     „Milovať čisto znamená súhlasiť s odstupom, ctiť si odstup medzi sebou a milovanou osobou.”

~SIMONE WEILOVÁ~

27.11.2004 - Miron
čítanosť1237 reakcie0
(Share 356 0)


Téma: 26. nedeľa po ZSD / Lk 12, 16-21

Homília

AI      Každý deň prináša obrovské množstvo informácií. No nie ku každej človek zaujme rovnaký postoj. Ak sa ho tá konkrétna informácia nejako týka, tak sústredene počúva, a ak nie, tak „vypína“ svoju pozornosť. Tak sa môže stať, že mnohí si po vypočutí dnešného evanjelia povedali: „Tak toto nie je nič pre mňa. Ja predsa nie som žiaden boháč.“ A azda aj „vypli“ svoju pozornosť. To by však bola veľká škoda.
KE      Dnešné evanjelium nie je určené len bohatým. Chudoba totiž nie je automatickou zárukou správnej životnej orientácie. Rozprávanie o bohatom majiteľovi poľa nabáda každého jedného z nás k prehodnoteniu spôsobu života.
DI      Z pohľadu ľudí si tento muž počínal veľmi múdro. Takto si zabezpečiť život je predsa snom každého človeka. No Božie slovo označuje takéto konanie za bláznovstvo. „Ale Boh mu povedal: „Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?“ Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý“ (Lk 12, 20-21). V čom sa teda tento boháč zmýlil. Čo spôsobilo, že ho Boh nazval bláznom? Kto sa nad týmto podobenstvom zamyslí, určite nájde niekoľko „bláznovstiev“ v počínaní a myslení boháča. Pozrieme sa na niektoré z nich.
      Prvé bláznovstvo spočíva v tom, že tento muž nespoznal odkiaľ prišlo jeho bohatstvo. Podobenstvo hovorí, že „pole prinieslo veľkú úrodu“. Kristus ani slovom nespomína úsilie a prácu tohto muža. Hovorí o zemi, ktorá priniesla veľkú úrodu. Týmto naznačuje, že toto bohatstvo prišlo skrze Božie požehnanie ako sa o tom hovorí v Mojžišovom zákone (Dt 28, 1-14). Tento muž nespoznal zdroj svojho bohatstva.
      Druhé bláznovstvo naväzuje na to prvé. Ak tento muž nespoznal zdroj svojho bohatstva, tak isto nemohol pochopiť, ako s ním správne naložiť. V bohatej úrode videl zdroj budúceho pohodlného a ľahkého života. Obišiel učenie Starého zákona, podľa ktorého by sa toto nadobudnutie bohatstva malo stať príležitosťou k oslave Boha a k dobrovoľnému dávaniu tým, ktorí sú v núdzi.
      Tretie bláznovstvo je, že tento muž videl v majetku svoje zabezpečenie. A to až také, že plánoval ísť na „dôchodok“. Na veľmi skorý dôchodok. Náplň jeho budúcnosti je skrytá v slovách: „Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj!“ (Lk 12, 19).
      Štvrté bláznovstvo je spojené s jeho úsudkom o budúcnosti. Usudzoval, že bude môcť užívať svoj majetok v budúcnosti. Druhým úsudkom bolo, že bude ešte dlho žiť. Obidva úsudky sa ukázali ako nesprávne už v nasledujúcu noc. Bláznivý boháč si naplánoval svoju budúcnosť, ale z tohto plánu vylúčil Božie kráľovstvo, smrť a súd. V jeho zmýšľaní „budúcnosť“ bola ohraničená iba dĺžkou pozemského života.
      A napokon ako bláznovstvo sa dá nazvať jeho celkový pohľad na život, ktorý bol položený na zlých základoch. Ježiš Kristus hovorí o správnom základe ľudského života takto: „Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Alebo za čo vymení človek svoju dušu?!“ (Mt 16, 25-26). Boháčov pohľad na život bol však úplne opačný. Boh ho nazval „bláznom“ preto, lebo orientácia jeho života bola nesprávna.
PAR      Elvis Presley, ktorý zomrel v roku 1976 na rakovinu, bol jedným z najslávnejších spevákov našej doby. Tisíce mladých ľudí, ktorí počúvali jeho spevácke vystúpenia, boli natoľko uchvátené jeho spevom, že v neopísateľnom vytržení burácali na slávu Elvisovi. Elvis bol pre mladých priaznivcov populárnej hudby na celom svete skutočným idolom. A tento spevák, kráľ na vrchole svojej slávy, hovorí o sebe takto: „Keď som bol malý, túžil som dosiahnuť v živote štyri veci: byť slávny, byť bohatý, mať peknú ženu a mať milé deti. A teraz, keď toto všetko mám, spoznávam, že ani v sláve, ani v peniazoch, ani v rozkošiach, ani v rodinnej pohode nenachádzam úplné šťastie. V mojom vnútri je prázdnota. Vznikajú vo mne otázky: Aký zmysel má môj život? Kam spejem? Či spejem do ničoty?“
      Hľa, takéto problémy trápili uprostred najväčšej slávy a najväčšieho bohatstva a najväčších pozemských pôžitkov. Raz v noci, keď nemohol spať, pristúpil k svojej knižnici a akosi mimovoľne siahol za Svätým písmom. Otvoril ho, listoval v ňom, čítal, rozmýšľal a naraz mu ako blesk z čistého neba napadla myšlienka, ktorú vyslovil takto: „Jedine Boh môže byť zmyslom života, jedine v Bohu nájdem pravé, trvalé a dokonalé šťastie.“
      A tá noc znamenala obrat v jeho duši. (VRABLEC, J.: V službe Slova A. Rím : SÚSCM, 1990, s. 224.)
MY      Bratia a sestry! Kiež by toto dnešné evanjelium spôsobilo podobný obrat v našich dušiach. „Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Alebo za čo vymení človek svoju dušu?!“ (Mt 16, 25-26).
ADE      Každý deň prináša obrovské množstvo informácií. No nie ku každej človek zaujme rovnaký postoj. No ak sme dnes sústredene načúvali Božiemu slovu, urobili sme dobre, pretože táto informácia vedie k upevneniu správnej orientácie života. Amen.

      Inšpirácie: Lk 12, 13-21
      Kartotéka: Lk 12
12.06.2003 | Čítanosť(3224)
Lk 12, 49-59
12.06.2003 | Čítanosť(3020)
Lk 12, 32-48
12.06.2003 | Čítanosť(2969)
Lk 12, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet