26.máj 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Existenciu anjelov poznávame jedine skrze vieru.

~sv. Augustín~

10.07.2004 - Miron
čítanosť1031 reakcie0
(Share 267 0)


Téma: Črty učeníka

Myšlienky... 79/2004

AI      Zaiste poznáte príslovie: „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.“ Nedokončená práca, nevyriešený problém, nesplnená povinnosť je akoby výkričník, ktorý svojou prítomnosťou nedá človeku pokoj. Môžeme dlho odkladať to, čo je našou povinnosťou, ale pokoj pocítime, až keď to splníme.
      Táto ľudská skúsenosť sformulovala príslovie: „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra!“
      Tento istý mechanizmus platí i v duchovnej oblasti. Veriaci človek dobre pozná svoje povinnosti voči Bohu i vlastnej duši. A aj tu nesplnená povinnosť sa stáva zdrojom vnútorného nepokoja. Nazývame to nervozitou všedného dňa, pretože neskúmame pôvod vnútorného nepokoja. Ľudská duša neustále túži po Bohu. Každé jedno odloženie kroku na naplnenie tejto túžby spôsobuje stále väčšiu disharmóniu.
KE      Je preto pre nás dôležité hľadať, aké črty má mať pravý učeník Ježiša Krista.
DI      Tou najhlavnejšou črtou je uznanie Božej zvrchovanosti. Každý ľudský zväzok, priateľstvo, právo či povinnosť musí ustúpiť pred jeho výslovnou vôľou.
      Ľahko rozpoznávame, čo je Božia vôľa. Ale oveľa ťažšie to napĺňame. Pritom ak chceme byť pravými nasledovníkmi Krista, nič iné, nech by sa nám zdalo akokoľvek dôležité a veľké, nesmie mať prednosť pred Božou vôľou.
      A je tu ešte jedná dôležitá črta. Ježiš ju znázorňuje podobenstvom o oráčovi. V Palestíne sa oralo dreveným pluhom. Kto sa obzeral dozadu nielenže vyoral krivé brázdy, ale mohol naraziť na kameň a zlomiť pluh. Taký človek by bol okamžite prepustený z práce.
      Podobne ak sa človek, ktorý sa rozhodol ísť za Ježišom, obzerá a smúti za radovánkami, ktoré núka svet, veľa toho pre Božie kráľovstvo ani pre seba neurobí. Dokonca môže byť uznaný za nehodného nebeského kráľovstva. Boh požaduje rozhodnú a dôslednú oddanosť.
PAR      V rozkvetu Rímskej ríše, vyrazil Cézar na čele vojska k britským ostrovom, aby ich podrobil. Na anglických brehoch sa zhromaždilo obrovské množstvo statočných Britov, odhodlaných brániť svoju vlasť. No nastal medzi nimi zmätok, keď videli, ako sa Rimania nepochopiteľne správajú. Prvým činom dobyvateľov bolo, že podpálili svoje lode. Keď divoké plamene pohltili všetky plavidlá, útočníci už mali odrezanú spiatočnú cestu. Toto vedomie im dodalo obrovskú silu. Museli vyhrať, lebo ustúpiť už nemali kam. (GRAHAM, B., Pokoj s Bohem, (bez údajov), s. 142.)
MY      My vieme, že naša vlasť je v nebi. Doma sme tam, kde je Ježiš. No právo na vstup do tejto našej vlasti vzniká dôsledným napĺňaním túžby duše po Bohu. Každý odklad je nebezpečný.
      Je potrebné odrezať si ústupovú cestu, ako to urobili Rimania. Kto sa rozhodol ísť k Ježišovi, musí pokladať všetko, čo nie je v zhode s Božou vôľou za mŕtve a nehodné pozornosti. Z lásky k Ježišovi a v plnej dôvere vykročme na túto cestu k Bohu.
ADE      Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra! Dnes Boh nám ukladá za povinnosť zamyslieť sa nad životom. Pravdivo zodpovedať na otázku večného života. Načrieť hlboko do svedomia, aby sme spoznali, či kráčame správnym smerom. Urobme rázne rozhodnutie: Chcem nasledovať Ježiša Krista! Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra!

      Kartotéka: Učeník


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet