29.máj 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Milovať znamená priať blížnemu to, čo považujeme za dobré z lásky k nemu, nie k sebe.”

~ARISTOTELES ~

27.04.2004 - Miron
čítanosť2291 reakcie0
(Share 439 0)


Téma: O dobrom pastierovi / Jn 10, 1-30

Myšlienky... 56/2004

AI      Každý z nás, či už chce alebo nie, je vystavený mnohým vplyvom. Dobrým, ale aj zlým. Podľa nich sa potom formuje náš pohľad na svet, ľudí i Boha.
      Isté mladá dievča hovorí: „Keď som nastúpila po škole do zamestnania, prvé, s čím ma moji kolegovia oboznámili, boli nepríjemné vlastnosti vedúceho oddelenia. Vytvorila som si hneď predstavu tvrdého človeka, ktorý tyranizuje všetkých okolo seba. Nepotešilo ma to, lebo som mala pracovať ako jeho sekretárka. No čoskoro môj strach ustúpil. Spoznala som v ňom čestného a spravodlivého človeka, ktorý nechcel nič iné, len aby každý odviedol dobre svoju prácu.“
      Povedzte, nestalo sa i vám, že ste si podobne o niekom urobili zlú predstavu, ktorá potom kratšie či dlhšie ovplyvňovala vaše vzťahy? Zaiste áno. A tak, ako si môžeme utvoriť zlú predstavu o človeku, tak si môžeme urobiť zlú predstavu o Bohu.
KE      Podobenstvo o dobrom pastierovi, ak ho prijmeme s otvoreným srdcom, nám môže pomôcť odstrániť mnohé nesprávne predstavy o Bohu.
DI      Čo máme chápať pod nesprávnou predstavou Boha? Je to všetko to, čo nám bráni naplno rozvinúť hlboký vzťah lásky k Bohu. Korene takéhoto stavu siahajú zvyčajne do detstva. Keď dieťa niečo vyviedlo a matka mu povedala, že ho Pán Boh za to potrestá, zaiste tým bola ovplyvnená jeho predstava o Bohu. Myšlienka na Boha, ktorý prísno a tvrdo trestá každý zlý krok, zaiste neprospieva k rozvinutiu skutočnej lásky k Bohu.
      To je len jeden z mnohých príkladov, ako sa môže zrodiť nesprávna predstava o Bohu. Človek, ktorý je ovplyvnený takouto nesprávnou predstavou, len ťažko dokáže Bohu dôverovať, veriť a skutočne milovať.
PAR      Prijatie dnešného Božieho slova môže odstrániť mnohé zlé predstavy o Bohu. Obraz Boha, ako „dobrého Pastiera“ vzbudzuje veľkú dôveru. Dobrý Pastier vedie a sprevádza človeka na jeho ceste, takže človek môže bez strachu kráčať. Ako dobrý Pastier dáva správny smer a životnú orientáciu, dáva radosť zo života a jeho plnosť. Boh sám seba označuje za dobrého Pastiera, ktorý prišiel, aby dal ľuďom život v hojnosti. Záleží mu na každom. Je ochotný vydať sa za každým, kto sa stratil.
      Pochopiť a prijať túto evanjeliovú správu, znamená zbaviť sa všetkých obáv i strachu podľa prísľubu: „Môj Otec, ktorý mi ich dal, je väčší od všetkých a nik ich nemôže Otcovi vytrhnúť z ruky“ (Jn 10, 29). Tu sa rodí hlboká dôvera človeka k Bohu, ktorá mu umožňuje prijať v radosti všetko, čo mu Boh pripravil vo svojej prozreteľnosti.
      Takto sa život človeka stáva živým svedectvom v tomto svete, cez ktoré sa Boh dotýka tých stratených a zblúdilých.
MY      Pozrite sa. Rímska nemocnica Santo Spirito bola vojenskou nemocnicou. Bolo v nej okolo 600 vojakov. Treba vedieť, že to bolo „najnemorálnejšie hniezdo“ v Ríme. Medzi vojakov totiž prichádzali okrem iných aj ľudia, čo si mohli voliť medzi odchodom do väzenia alebo k vojsku. Do tejto nemocnice bol vymenovaný za štvrtého dušpastiera otec Vincent Palloti.
      Vždy, keď prišiel do tejto nemocnice, ostatní kňazi mu dali zoznam vojakov, ktorí sa nechceli spovedať, ktorí preklínali a odháňali kňazov a tých, u ktorých to vyzeralo tak, že niet nádeje na ich obrátenie. Pravdou však je, že Palloti z nemocnice nikdy neodišiel bez toho, že by všetci neboli odškrtnutí zo zoznamu. Všetci sa obrátili. V pomerne krátkom čase sa nemocnica zmenila na duchovný dom. (Podľa: Hans Buob, Duch Svätý – neznámy Boh, Združenie Jas, Zvolen 1995, s. 31.)
      Čím to bolo? Jedine v tom, že tento kňaz svojim svedectvom umožnil vojakom spoznať Boha ako dobrého Pastiera, ktorému záleží na každom z nich.
ADE      Prijmime teda obraz Boha ako dobrého Pastiera, aby sa aj život každého z nás naplnil dôverou a láskou k Bohu. Potom sa naše svedectvo stane príležitosťou k obráteniu tých, ktorí žijú v zajatí nesprávnych predstav o Bohu.

      Inšpirácie: Jn 10, 1-21
      Kartotéka: Jn 10
04.02.2008 | Čítanosť(4904)
Téma: Jn 10, 28
12.06.2003 | Čítanosť(3060)
Jn 10, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2840)
Jn 10, 22-42


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet