1.jún 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Pamätaj, že tŕnie, ktoré znášaš z lásky k Bohu, sa raz na ruže premení.

~Sv. Mária Mazzarello~

07.04.2004 - Miron
čítanosť1714 reakcie0
(Share 312 0)


Téma: Bdelosť / Múdrosť / Skutok / Zodpovednosť

Myšlienky... 32/2004

      Na sklonku studenej vojny americké média vzdávali nezvyčajný hold sovietskemu námorníkovi, ktorý „zachránil Ameriku“. Tento vojak slúžil na sovietskej jadrovej ponorke, ktorá operovala v blízkosti amerického pobrežia. V dôsledku nedostatočných konštrukčných bezpečnostných prvkov v ponorke vypukol požiar. Spôsobil niekoľko malých explózií, ktoré spôsobili, že do ponorky začala vnikať voda. Kapitán dal uzatvoriť niektoré časti ponorky, aby zabránil jej potopeniu. Vnímal však veľké nebezpečenstvo – požiar mohol spôsobiť výbuch jadrového reaktora. To by znamenalo rádioaktívne zamorenie v okruhu niekoľko sto kilometrov. Reaktor bolo nutné odstaviť. Podujal sa na to mladý vojak. K dispozícií mal oblek, ktorý len veľmi málo chránil pred smrtonosným žiarením. Okrem toho dookola šachty, kde bol umiestnený reaktor, zúril požiar. Teplota v šachte bola priam neznesiteľná. Na odstavenie reaktora, ktoré by za normálnych okolností trvalo len pár minút, potreboval celú polhodinu. Keď sa celý vysilený vracal, zistil, že vysoká teplota spôsobila zaseknutie bezpečnostného priechodu. Aj keď sa jeho priatelia z druhej strany s celou silou snažili otvoriť priechod, všetko bolo bezvýsledné. Úbohý vojak o pár minút zomrel.
      Posádka ponorky bola evakuovaná a plavidlo sa zakrátko potopilo do morskej hlbočiny bez toho, aby spôsobilo škody.
      Nie nadarmo americké média vzdávali hold tomuto námorníkovi, ktorý „zachránil Ameriku“. Ak by nebolo jeho obety, obrovská časť USA by bola zasiahnutá rádioaktivitou. Nikto sa ani neodvážil naznačiť jej smrtonosné následky.
      Skúsme si však predstaviť situáciu, že by bol tento vojak odmietol priniesť túto obetu. Ťažko môžeme odhadnúť, koľko ľudských obetí by si to vyžiadalo – možno ešte aj dnes by bola časť amerického pobrežia vyľudnená a pre prítomnú rádioaktivitu neprístupná. Ťažko odhadnúť ako by to celkovo ovplyvnilo životné prostredie, ako by sa potom odvíjala medzinárodná politika atď.
      Rovnako ťažko – ba priam nemožne – je nám odhadnúť ako by sa odvíjala história ľudstva, keby do nej nevstúpil Ježiš Kristus, Boží Syn, so svojou spásonosnou obetou na kríži. Miliardy jeho nasledovníkov tvarovalo svoj život podľa náuky, ktorej pravosť potvrdil vlastným životom. Evanjelium lásky menilo ľudí a vplývalo na celé národy. Akým smerom by sa vydalo ľudstvo, keby Ježiš Kristus neprišiel na túto zem?
      I keď špekulácie na túto tému môžu priniesť množstvo rôznych scenárov, nie je potrebné sa nimi zaoberať. Stačí len využiť túto myšlienku na uvedomenie si zodpovednosti, ktorú nesieme za seba i za celý svet. Veď naše rozhodnutia v prítomnosti ovplyvňujú budúci vývoj v určitom slova zmysle celého ľudstva. Z tohto pohľadu je konanie každého človeka veľmi dôležité, pretože môže priniesť i rozkvet i záhubu. Majme odvahu konať vždy zodpovedne a múdro aj keď to bude niekedy vyžadovať väčšiu čo menšiu obetu.

Kartotéka: Bdelosť;   Múdrosť;  Skutok;   Zodpovednosť
25.06.2003 | Čítanosť(1564)
Téma: Bdelosť / Múdrosť
18.01.2010 | Čítanosť(1174)
Múdrosť


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet