20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Čiň to, čo dokážeš a modli sa za to, čo nedokážeš, a Boh dá, aby si to dokázal.

~sv. Augustín~

27.11.2003 - Miron
čítanosť1562 reakcie0
(Share 1329 0)


Téma: Lk 8, 40-56

Myšlienky... 236/2003

AI      Hovorí sa: „Dôveruj, ale preveruj.“ Vieme, že v dnešnej dobe sa toto heslo tvrdo uplatňuje i keď samo sebe odporuje. Kde sa preveruje, tam chýba dôvera. Pravá dôvera sa objavuje zriedka, pretože množstvo zlých skúsenosti radí skôr k ostražitosti. Ľudia si nedokážu dôverovať. Je to negatívny znak tejto doby a žiaľ, prenáša sa i do vzťahu medzi človekom a Bohom.
KE      Nechajme sa teda povzbudiť Božím slovom, aby sme obnovili alebo ešte viac upevnili svoju dôveru v Boha.
DI      Evanjelium nám dnes rozpráva o dvoch ľuďoch, ktorí sa s dôverou obrátili na Ježiša. Pozrime sa najprv na ženu, ktorá dvanásť rokov trpela na krvotok. Bola to nepríjemná choroba, ktorá okrem telesných útrap spôsobovala aj duševné utrpenie. Podľa Zákona táto choroba spôsobovala rituálnu nečistotu. A tak celých tých dvanásť rokov bola takmer ako malomocná. Ona sama bola nečistá. Všetko, čoho sa dotkla, a každý, koho sa dotkla, stal sa nečistým. Tak bola vylúčená zo styku s ľuďmi a jej vlastní príbuzní sa jej vyhýbali.
      Táto žena žila pod tlakom utrpenia a osamelosti. Dôveruje však Ježišovi. Dôveruje mu natoľko že verí, že sa jej stačí Ježiša dotknúť a bude uzdravená. Odzadu sa dotýka jeho plášťa a hneď cíti, že je uzdravená. Ježiš požehnáva jej veľkú dôveru vypočutím jej prosby.
      Druhým človekom, ktorý bol vypočutý pre svoju dôveru, je istý popredný muž. Prosí o vzkriesenie dcérky. Jeho dôvera bola skutočne veľká, pretože neprejavil ani náznak netrpezlivosti pri zdržaní, ktoré spôsobila žena chorá na krvotok. Pre svoju dôveru bol vypočutý.
PAR      Dôverovať Bohu sa pre človeka oplatí. Boh si cení veľkú dôveru, pretože ňou človek uznáva jeho všemohúcu lásku.
      Toto posolstvo z dnešného evanjelia nám môže pomôcť v živote. Každý z nás predsa viac či menej bojuje voči rôznym trápeniam a problémom. Ide napríklad o nepríjemné choroby tela alebo i o problémy vznikajúce zo zlých medziľudských vzťahov. Potvrdzuje to plač ženy nad večne opitým manželom alebo smútok rodičov nad nevydarenými deťmi alebo neschopnosť odvrátiť stále nepríjemnosti zo strany zloprajných blížnych. V týchto i ostatných ťažkých chvíľach je pre nás Ježiš nádejou, ku ktorej sa môžeme obrátiť s dôverou. Čím väčšia je naša dôvera, tým istejšie je Božie požehnanie.
MY      Švajčiarska tlač informovala o zázračnom uzdravení rehoľníčky, Pirminy Schwitterovej, ktorá dvadsať rokov bojovala s chorobou, ktorá sa volá Parkinsonov syndróm.
V čase, keď choroba dosahovala svoj vrchol, bola hospitalizovaná v kritickom stave. Pocítila bezmocnosť lekárov. Poznala, že ju už odpísali. Jeden lekár jej otvorene povedal: „Sestrička, urobili sme, čo sme mohli. Je nám veľmi ľúto.“
      Sestra Pirmina si uvedomila, že sa lúči so svetom. Napriek tomu však dúfala a bojovala. Lekár si neodpustil poznámku: „Ak ešte teraz dúfate, tak to nie je normálne.“ Sestrička však všetku svoju nádej vložila v Boha, i keď vedela, že medicína je v jej prípade bezmocná. Modlila sa: „Môj Bože, pre teba je všetko možné. Pre teba to predsa nie je ťažká vec, môžeš ma uzdraviť.“
      Jej dôvera neochabovala, aj keď sa choroba stále viac zhoršovala. Prišiel deň, o ktorom sa všetci domnievali, že je jej posledným. Už sa nemohla ani pohnúť. Zdalo sa jej, že žije len vo svojej hlave. Z ostatného tela nič necítila. Bolo ako mŕtve. Cítila, že koniec je už blízko. Neprestala však dôverovať. Modlila sa ešte s väčšou dôverou. A v tom, v jednom okamihu pocítila akoby silný otras, po ktorom stratila vedomie.
      Keď sa prebrala, začala cítiť svoje telo. Bola znovu tak silná, že sa nielen posadila na posteli, ale dokázala aj prejsť ku oknu. Bola uzdravená.
      Lekár, ktorý predtým považoval jej dôveru v uzdravenie za nenormálnu, jej po prehliadke povedal: „Sestra, Boh koná divy. Ešte i dnes koná zázraky.“ (Podľa: Světlo č. 22/1995, s. 7. )
ADE      Žijeme vo svete, ktorý odmieta dôveru. O to viac nech rastie naša dôvera v Boha, aby sme svedčili o jeho požehnaní pred týmto svetom. Amen.

      Inšpirácie – Lk 8, 40-56
12.06.2003 | Čítanosť(3587)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(3568)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3109)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet