20.september 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

     Pán ... dopustí pokušenie, aby ťa očistil, urobil svätým a odpútal od vecí tohto sveta; povedie ťa, kam on chce, a cestou, akou on chce. Urobí ťa šťastnejším v živote, ktorý možno nebude pre teba jednoduchý a pohodlný, ale s jeho pomocou sa staneš vo svojej apoštolskej práci vytrvalejší, usilovnejší a hlavne pokornejší.

~S. Canals ~

07.11.2003 - Miron
čítanosť1295 reakcie0
(Share 328 0)


Téma: Lk 8, 5-15

Myšlienky... 232/2003

AI      Keď pred pár rokmi sa začalo distribuovať Sväté písmo v jednom zväzku, známy ma poprosil, či by som mu jedno nezohnal. Vysvetlil som mu, že zatiaľ ide o obmedzený počet, preto to bude veľmi ťažké, ale sľúbil som mu, že sa o to pokúsim. Vtedy mi jeho manželka povedala: „Otče, nemusíte sa s tým veľmi trápiť. My máme doma Sväté písmo, pravda v niekoľkých zväzkoch, keby ho chcel čítať, tak má z čoho. Jemu sa len páči tá väzba... určite si už predstavuje, ako by sa to Sväté písmo vynímalo v knihovníčke.“ A muž s úsmevom priznal, že má pravdu.
      Zaiste cítite, že to nie je ten správny postoj k Svätému písmu.
KE      Podobenstvo o Rozsievačovi nám tiež rozpráva o rôznych postojoch k Božiemu slovu. Zároveň nás však pozýva, aby sme si osvojili ten, ktorý prináša bohatú úrodu.
DI      Rozsievačom je Boh. Je to veľmi štedrý rozsievač, pretože seje všade. Nie každé zrno padá na rovnakú pôdu. Keby sa jednalo o skutočné zrno, bolo by to márnivé plytvanie. Ale Boh seje do ľudských sŕdc. Nepozerá či sú úrodné alebo nie. Dáva rovnakú šancu každému.
      Zaiste nás preto zaujíma, čo máme robiť, aby Božie slovo, ktoré padne do nášho srdca prinieslo bohatú úrodu.
PAR      Predovšetkým si musíme vzbudiť lásku k Božiemu slovu. Nemáme ho prijímať ako nejakú mŕtvu literu, ale ako aktuálne posolstvo, ktoré Boh posiela osobitne pre každého z nás. Druhým krokom je ochota srdca a vôle uskutočniť tú zmenu, obrátenie, presmerovanie, ktoré od nás vyžaduje Božie slovo. To je azda to najťažšie, ale s Božou pomocou to každý dokáže. Tretí krok spočíva vo vytrvalej vernosti Božiemu slovu, ktoré v nás vyklíčilo a začína rásť.
      Pomôžme si týmto obrazom. Zaiste ste už videli fľašu naplnenú alkoholom a v tom alkohole hrušku alebo jablko. Keď som bol malý, nevedel som si vysvetliť ako mohli to ovocie dostať cez úzke hrdlo fľaše. Pochopil som to až neskôr, keď som videl jedného pána, ako pripevňuje fľaše na jabloň a strká do nich konáriky. Bolo mi to jasné. Jablko postupne rastie vo vnútri fľaše, z ktorej už nemôže vyjsť.
      Tak to má byť aj s Božím slovom. Máme ho prijať do svojho srdca, dovoliť mu vyklíčiť a rásť do takej miery, aby už zo srdca nikdy nevypadlo.
MY      Nuž, začnime sa usilovať o tento správny postoj k Svätému písmu. Začnime s otvoreným a hľadajúcim srdcom a Božie slovo v nás rýchlo vzklíči.
      Pozrite, čo rozpráva Garmier, kňaz a vydavateľ francúzskeho prekladu Svätého písma: „Istého dňa som poprosil slávneho básnika XY, aby si prečítal môj preklad Svätého písma a podal mi svoj posudok. Básnik moju prosbu prijal s ochotou. Odpoveď však dlho neprichádzala.
      Až po niekoľkých mesiacoch mi vrátil preklad so slovami: „Čítal som to dvakrát. Moja odpoveď je, že vás prosím, aby ste ma vyspovedali. Už 40 rokov som nebol pri sv. spovedi. Veľa som počul hovoriť o Kristovi, veľa som o ňom čítal, ale nič ma tak nepresvedčilo ako čítanie tohto evanjelia.“ (František Dancák, Dal nám príklad, 1. dodatok, Hrabské 1971, s. 104.)
ADE      Čítajme teda Sväté písmo každý deň s ochotou a otvoreným srdcom, aby sme prinášali bohatú úrodu, ktorú od nás Boh očakáva. Amen.

      Inšpirácie – Lk 8, 4-15
12.06.2003 | Čítanosť(3587)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(3568)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3109)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet